Acum este Vin Apr 19, 2024 1:34 am

Articole Nikonisti.ro

SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajutor .

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajutor .

Mesajde Rusu_Cosmin » Sâm Ian 12, 2013 4:11 am

Salutari la toata lumea!

Deschid acest topic sa ma lamuresc in legatura cu unele aspecte legate de cat de sharp este un obiectiv.
Folosesc un d7000. Recent i-am pus un 35mm f1.8. In momentul in care cauti un obiectiv peste tot te lovesti de parerile impartite legate de cat de sharp este un obiectiv la o anumita apertura.

Concret: in meniul camerei la Set Picture Control, sa luam cel STANDARD , daca intrii in acest profil poti selecta intr-o oarecare masura cat de sharp poate sa fie, contrastul, si restul.
Daca dau sharpul la maxim obtin acelasi rezultat ca si cum as da sharp in photoshop? Imi pune mai multe puncte albe in poza. Sau dintr-un obiectiv de 35 la 8 milioane ajung sa scot poze sharp ca cel de 60 sau 70 de milioane ?
Trisezi daca iti pui din camera sharp maxim?
Rusu_Cosmin
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mar 20, 2012 10:02 pm

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 12, 2013 8:53 am

Rusu_Cosmin scrie:... Sau dintr-un obiectiv de 35 la 8 milioane ajung sa scot poze sharp ca cel de 60 sau 70 de milioane ?
Trisezi daca iti pui din camera sharp maxim?


In general calitatea obtinuta cu obiective PRO, folosite corespunzator, va fi mai mare decat cea obtinuta cu cele low-price; exista si unele exceptii, dar dupa o indelungata experienta si cu obiective vechi, care au fost considerate PRO la vremea respectiva.

Nu trisezi deloc daca sharpul din camera este maxim: aceasta este o facilitate pe care esti liber sa o folosesti cum doresti; insa de multe ori acest sharp accentuat introduce si alte efecte in fotografie (zgomot si cresterea aberatiilor de obicei) pe care daca le elimini la prelucrare, vor afecta si sharpness-ul; depinde insa mult de conditiile de fotografiere si de scopul pentru care a fost luata imaginea.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Rusu_Cosmin » Sâm Ian 12, 2013 2:24 pm

Inteleg...
Multumesc pentru raspuns.

Stima.
Rusu_Cosmin
 
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mar 20, 2012 10:02 pm

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Aries » Mar Ian 22, 2013 2:15 pm

Trebuie totuși ținut cont și de tipul imaginii. Dacă scoatem doar jpg din aparat procesul devine ireversibil.
Aries
 
Mesaje: 83
Membru din: Mie Noi 16, 2011 7:00 pm

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Skytalker » Mar Ian 22, 2013 3:06 pm

Picture controls, oricare ar fi (SD, NL, VI MC PT ...etc..) nu au nici o legatura cu obiectivul. Rezolutia/sharpnessul obiectivului se masoara in LPH (lines per picture height) sau lines/mm, la diferite diafragme.

Picture controls au efect asupra imaginii produse daca formatul setat este jpeg. Procesul este ireversibil, asta fiind motivul pentru care trebuie aplicat cu atentie mai ales cind se aplica functia "sharp", datorita artifactelor, zgomotului, halo-urilor, etc., care se pot induce. Setarea "sharp" in camera trebuie sa aiba o valoare rezonabila.

In post procesare aplicarea functiei sharp se poate face mai complex, chiar si selectiv prin masti, ceea ce poate duce la un rezultat mai bun, functie de priceperea fiecaruia.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde qdata » Mar Ian 22, 2013 7:48 pm

Rusu_Cosmin scrie: Deschid acest topic sa ma lamuresc in legatura cu unele aspecte legate de cat de sharp este un obiectiv.
Folosesc un d7000. Recent i-am pus un 35mm f1.8. In momentul in care cauti un obiectiv peste tot te lovesti de parerile impartite legate de cat de sharp este un obiectiv la o anumita apertura.


Atentie, nu trebuie sa confunzi rezolutia optica a unui obiectiv (adica capacitatea de a percepe mai multe detalii reale in imagine) cu acutanta (contrastul contururilor) facuta din procesare. Ambele notiuni formeaza impreuna impresia de sharp in imagine, citeste http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/sharpness.htm pentru lamuriri.

Daca vrei sa compari cat de sharp este un obiectiv fata de altul, recoman sa te uiti pe Dxomark http://www.dxomark.com/index.php/Lenses/Compare-Camera-Lenses
Aici vei gasi la fiecare obiectiv testat parametrul de Sharpness masurat pentru simplitate in MP perceptuali, desi inainte era in lp/mm. In acest fel vei afla care lentila are mai multi MP la rezolutie si implicit, o calitate mai buna a imaginii.
Avatar utilizator
qdata
 
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 21, 2012 4:42 pm

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Iancu Mihai » Mar Ian 22, 2013 10:34 pm

Salut Cosmin, daca esti din Bucuresti si pe 10 februarie nu ai ce face, poti da o fuga pana la F64 sa participi la Intalniri fotografice gratuite. Iar tema ghici care este..picture controls/ styles.
Succes !
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 22, 2013 11:04 pm

Iancu Mihai scrie:daca esti din Bucuresti si pe 10 februarie nu ai ce face


Da, cam asa e traditia, apar acolo o multime de oameni care n-au ce face :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Iancu Mihai » Mar Ian 22, 2013 11:13 pm

Hehe nu asta am vrut sa se inteleaga...
Avatar utilizator
Iancu Mihai
 
Mesaje: 400
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde ion76 » Sâm Feb 02, 2013 12:41 am

Salut. Daca tot s-a deschis acest topic, poate ma ajuta cineva cu setarile ''picture control'' pentru a obtine culorile din ''Spartacus''. :)
ion76
 
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iun 15, 2010 5:25 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron