Acum este Joi Mar 28, 2024 11:13 am

Articole Nikonisti.ro

SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajutor .

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Merlin » Mie Feb 06, 2013 4:12 pm

.. daca se va face in ViewNX sau NX2, nu-i asa?? Altfel nu fac nici cat o ceapa degerata (in Lightroom, ACR, DxOptics sau Capture One!!)!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde sfedu » Mie Feb 06, 2013 7:40 pm

Merlin scrie:.. daca se va face in ViewNX sau NX2, nu-i asa?? Altfel nu fac nici cat o ceapa degerata (in Lightroom, ACR, DxOptics sau Capture One!!)!


Da,doar in softurile nikon.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde LiviuP » Vin Mar 15, 2013 4:01 pm

Asa e. In plus picture controlul poate fi modificat in VNX2/CNX2 daca s-a tras RAW. Eu folosesc foarte des VNX2 pentru prelucrarea minimala a fotografiilor si schimb acolo PC-ul (in aparat e setat Standard pentru toate fotografiile - nu imi place sa ma complic cu schimbarea acestei setari deoarece tot trebuie sa intru in meniu). De asemenea picture controlul poate fi "customizat" in VNX2 prin folosirea Picture Control Utility.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde Skytalker » Vin Mar 15, 2013 4:31 pm

sfedu scrie:
Skytalker scrie:
Picture controls au efect asupra imaginii produse daca formatul setat este jpeg.


Setarile din picture controls au acelasi efect indiferent daca formatul setat este jpeg sau raw, jpeg-ul rezultat prin convertirea in soft din raw va pastra setarile din picture controls.

Incorrect, am mai explicat asta in posturile mele pe acest forum.

Formatul RAW nu poate vizualizat. Ca atare el contine un jpeg incorporat pe care il vizualizeaza camera si view-rul Nikon. Fisierul RAW contine numai info de ISO, cele de exif si picture control sint in Header-ul fisierului nu in sectiunea Data. Picture controls sint sub forma unor tag-uri pe care numai SW Nikon le poate decoda.

Dar el ... fisierul RAW nu contine picture control asta este motivul pentru care editoarele neproprietare Nikon nu le pot interpreta.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: SET PICTURE CONTROL [SD,NL, VI,MC,PT]- Explicatii / Ajut

Mesajde scara_211084 » Joi Mar 21, 2013 8:56 am

Salutare!

Din punctul meu de vedere, un picture control custom te ajuta mult, deoarece cu cat cadrul este mai ok din aparat, cu atat ai mai putin de lucru la postprocesare.
Eu am descarcat de pe net cateva custom picture control, le-am ajustat in ViewNX2 cum am crezut eu de cuviinta (custom curve ) si le-am incarcat in aparat.Am pierdut ceva timp , am folosit mai multe cadre ca etalon, pana am ajuns la rezultatul cel mai ok, dar diferenta este destul de mare, intre un cadru cu SD si unul cu NCP-ul modificat de mine (contrast, saturatie, detalii in umbre) .
Un link despre NCp-uri: http://photocamel.com/forum/nikon-forum/78932-nikon-custom-optimizations-can-we-emulate-our-favorite-films.html
Daca ajuta pe cineva, am sa atasez o arhiva cu cateva preseturi .
NCP.rar
Arhiva NCP
(33.63 KiB) Descărcat de 287 ori
Avatar utilizator
scara_211084
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Oct 10, 2012 11:41 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori