Acum este Joi Apr 18, 2024 10:20 pm

Articole Nikonisti.ro

Cateva intrebari de incepator

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Cateva intrebari de incepator

Mesajde Fireking » Joi Ian 24, 2013 11:29 pm

Salutare,

Am un nikon D5100. Problema mea este cum pot seta ISO pe manual in modul manual. Cand vreau sa fac poze pe manual si ma uit prin "ochean" iso nu sta pe cat il pun eu din meniu, fluctueaza in functie de timpul de expunere...cum il setez sa stea fix?

cand fac noaptea poze, pe trepied, pozele nu imi ies destul de clare...nu inteleg cum se face clarul (tot in mod manual).

Multumesc anticipat
Fireking
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Noi 01, 2011 3:33 pm

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde radub85 » Vin Ian 25, 2013 12:14 am

Altul...pai tu nu stii exact cum sa faci focus, cum sa folosesti diafragma etc. si vrei sa folosesti manual? Foloseste modul A, S, P cu incredere, nu iti va scadea prestigiul de fotograf daca nu folosesti M. In plus ai urmarit cursurile dl. Grozescu care culmea mai sunt si gratis? Presupun ca nu.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde Fireking » Vin Ian 25, 2013 9:54 am

Multumesc pentru tip cu acele cursuri, dar nu trebuie sa ii tratati pe cei incepatori asa....cred ca si voi ati fost la fel...de aceea este forum si de aceea suntem aici sa ne dam sfaturi, nu sa ii priviti pe cei incepatori cu un aer de superioritate!
Fireking
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Noi 01, 2011 3:33 pm

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde radub85 » Vin Ian 25, 2013 10:19 am

Nu e deloc aer de superioritate, doar ca toti incepatorii vor din nu stiu ce motiv sa foloseasca cu disperare modul manual, cand le-ar fi mult mai usor sa utilizeze celelalte moduri care chiar ajuta. Poti mult mai usor sa inveti sa faci o expunere corecta folosind A, si S si vezi care sunt setarile sa iti iasa o fotografie ok. Dupa multa practica poti linistit sa treci si la M.
Nikon D810, 24-105 f/4 OS, 200-500 f/5.6, 55 f/3.5 Ai Micro, 90 f/2.8 Macro VC, 105 f/2.8 Ai-S Micro
bercanstock.com
Avatar utilizator
radub85
 
Mesaje: 1098
Membru din: Joi Apr 07, 2011 1:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde Tudor_dx » Vin Ian 25, 2013 10:35 am

Fireking, radub85 nu te invata de rau. Incearca sa stapanesti intai moduri A si S, si dupa sa te arunci la manual. :)

ISO-ul nu ramane fix pentru ca probabil e setat din meniu pe AutoISO. Dezactiveaza optiunea si va ramane pe setarea data de tine.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde Fireking » Vin Ian 25, 2013 10:40 am

merci de sfaturi! :-)
Fireking
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Noi 01, 2011 3:33 pm

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde annabella » Vin Feb 08, 2013 9:23 am

Cand este innorat ce trebuie sa setez pt timp expunere, ISO si apertura (F) ???
annabella
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 08, 2013 9:19 am

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde emil » Vin Feb 08, 2013 12:29 pm

annabella scrie:Cand este innorat ce trebuie sa setez pt timp expunere, ISO si apertura (F) ???

Pana te inveti cu aparatul foloseste cu incredere modurile semi-automate P, A si S si nu va trebui sa-ti bati capul cu atatea lucruri de-odata.

In modul P camera va face toate setarile pentru tine tu putand schimba timpul de expunere sau apertura daca nu iti place ce a selectat camera si camera va modifica restul parametrilor pentru a obtine o expunere corecta.
In modul A tu selectezi apertura (F-ul) si camera face restul de ajustari.
In modul S tu selectezi timpul de expunere si camera face restul de ajustari.

Cum au mai specificat si alti colegi in alte posturi, daca sunteti incepatori si nu stiti exact ce e cu ISO, F si timp de expunere NU FOLOSITI MODUL MANUAL (M).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Cateva intrebari de incepator

Mesajde Merlin » Vin Feb 08, 2013 4:21 pm

Emil, in modul de fotografiere P nu poti alege decat intre diferite variante de combinatii diafragma/timp de expunere care in opinia sistemului de masurare al aparatului foto dau o expunere corecta! De asemenea, mai poti alege valoarea ISO, mnodul demasurare al luminii, regla balansul de alb sau supra-compensa ori subcompensa expunerea. Nu incurca datele problemei!!
In celelalte modul A si S, celelalte ajustari sunt doar timpul in cazul A si diafragma in cazul S; de asemeni e posibil ca aparatul sa ajusteze ISO daca este selectat auto ISO. Restul, precum modul de masurare al luminii revine in sarcina utilizatorului. Iar acest lucru este cel mai important!

Firekkng, iti recomand: http://parsulhoinar2.wordpress.com/2013/02/05/tabara-de-fotografie-colti-buzau-11-14-aprilie-2013/
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron