Acum este Joi Apr 25, 2024 11:08 am

Articole Nikonisti.ro

Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde adriana26 » Vin Ian 25, 2013 8:11 pm

Buna seara tuturor!

Am un magazin online de haine de femei si as vrea sa imi scad costurile si sa eficientizez procesul incat vreau sa imi fac fotografiile in house. Evident ca nu vreau sa investesc o avere in sensul acesta, pentru ca ulterior ajung la concluzia ca mai bine le fac la fotograf la studio in continuare :) Am fost la F64 si am cumparat la recomandarea lor in completarea aparatului pe care il am in dotare (Sony Nex F3 cu un obiectiv 3,5-5,6/18-55) trei mandarine cu stativ (CTR-800W - lampa halogen 800W cu voleti), fundal foto alb cu stativ si cort ca sa pot poza accesoriile.
Astazi am incercat sa facem o sedinta foto dar din pacate rezultatul a fost dezastruos, pozele galbene si cu multe umbre, culorile denaturate. Toate hainele le imbrac pe o fata si o pozez in functie de produs in intregime la rochii sau in detaliu la bluze. Am atasat doua variante de poze (cea albicioasa unde am folosit si blitzul aparatului si luminile+a doua unde am folosit doar lumini).

Ce variante am sa realizez niste fotografii ok?

Multumesc anticipat!
Fişiere ataşate
 DSC03429.JPG
cu blitz
 DSC03437.JPG
cu lumini
adriana26
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 25, 2013 7:43 pm

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Ian 25, 2013 8:58 pm

adriana26 scrie:Ce variante am sa realizez niste fotografii ok?



1. Achizitionati un Nikon :-)

2. Difuzati sursele (doar dacă nu vă plac umbrele de pe fundal).

3. Faceti balansul de alb manual (doar dacă nu vă plac tonurile portocalii).

4. Vă documentati despre corectia de expunere sau despre lucrul în modul Manual (doar dacă imaginile vi se par cam închise (subexpuse)).


P.S.

E clar, fotografii nu mai sunt buni de nimic, meseria asta (ca si cea de potcovar, tocilar, etc.) e pe cale de disparitie :-)

P.P.S.

Păcat că nu v-ati uitat la fotograful cu care ati lucrat, ati fi putut să vedeti câte ceva folositor.
Eventual achitati-i o sedintă foto si poate vă arată ce si cum (cu uneltele dumneavoastră, nu cu ale lui).
Vedeti că există pe ici pe colo si training-uri pentru companii, unele exact în situatia dumneavoastră.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 25, 2013 9:14 pm

adriana26 scrie:Buna seara tuturor!

Am un magazin online de haine de femei ...


... cred ca e vorba despre haine "pentru femei" ;) [destinate femeilor]

Daca doriti sa ascundeti identitatea modelului ... folositi manechine sintetice (in totalitate din plastic, nu siliconate) imbracate exact cu produsul oferit spre vinzare (in a 2 -a poza nu se specifica daca blugii sunt obiectul tranzactionat sau bluza sau maioul gri ce abia se intrevede).
... + respectati indicatiile din postul de mai sus/jos furnizate de RG.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde ikraft » Vin Ian 25, 2013 10:14 pm

pare cam riscant ce vreti dvs sa faceti. Mai bine incercati sa renegociati pretul cu fotograful. Sau cautati alti fotografi care cer mai putin. Puteti pune un anunt chiar aici pe forum, selectati vreo 10 candidati si le dati la fiecare aceleasi 10 haine. Apoi analizati rezultatele si preturile cerute.
In timp, poate veti putea face singura fotografiile de prezentare, dar sa nu credeti ca e suficient de lucrat in modul auto. Si bineinteles, nu cu sony :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Ian 25, 2013 10:24 pm

ikraft scrie: Puteti pune un anunt chiar aici pe forum, selectati vreo 10 candidati si le dati la fiecare aceleasi 10 haine.


Sigur, de preferintă dintre cei cu studiouri :-)

ikraft scrie:Si bineinteles, nu cu sony :)


Merge si cu un compact mai „procopsit”, indiferent de marcă,
dacă are Manual la expunere si la balansul de alb :-)

Eu am zis de Nikon (DSLR) pentru că suntem la Nikonisti.ro, nu pentru că nu merge altfel :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde adriana26 » Dum Ian 27, 2013 12:29 am

Bogdan Dulgheru scrie:
adriana26 scrie:Buna seara tuturor!

Am un magazin online de haine de femei ...


... cred ca e vorba despre haine "pentru femei" ;) [destinate femeilor]

Daca doriti sa ascundeti identitatea modelului ... folositi manechine sintetice (in totalitate din plastic, nu siliconate) imbracate exact cu produsul oferit spre vinzare (in a 2 -a poza nu se specifica daca blugii sunt obiectul tranzactionat sau bluza sau maioul gri ce abia se intrevede).
... + respectati indicatiile din postul de mai sus/jos furnizate de RG.


Nu dorim sa ascundem identitatea manechinelor, doar urmam modelul siteurilor mari (de ex Zara) care nu arata fata modelului pentru a nu distrage atentia cumparatorului de la haine :) A doua poza este un test.
adriana26
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 25, 2013 7:43 pm

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde adriana26 » Dum Ian 27, 2013 12:30 am

Radu_Grozescu scrie:
adriana26 scrie:Ce variante am sa realizez niste fotografii ok?



1. Achizitionati un Nikon :-)

2. Difuzati sursele (doar dacă nu vă plac umbrele de pe fundal).

3. Faceti balansul de alb manual (doar dacă nu vă plac tonurile portocalii).

4. Vă documentati despre corectia de expunere sau despre lucrul în modul Manual (doar dacă imaginile vi se par cam închise (subexpuse)).


P.S.

E clar, fotografii nu mai sunt buni de nimic, meseria asta (ca si cea de potcovar, tocilar, etc.) e pe cale de disparitie :-)

P.P.S.

Păcat că nu v-ati uitat la fotograful cu care ati lucrat, ati fi putut să vedeti câte ceva folositor.
Eventual achitati-i o sedintă foto si poate vă arată ce si cum (cu uneltele dumneavoastră, nu cu ale lui).
Vedeti că există pe ici pe colo si training-uri pentru companii, unele exact în situatia dumneavoastră.


Multumesc frumos pentru sfaturi!
adriana26
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 25, 2013 7:43 pm

Re: Studio foto pentru fotografii de haine pt femei

Mesajde Hashuax » Joi Iun 29, 2023 1:47 pm

Bună ziua, dragi părinți! Când am aflat că sunt însărcinată, am început să caut un magazin de încredere pentru haine de calitate destinate viitoarelor mămici. Am descoperit site-ul rochii gravide și mă întrebam dacă cineva a făcut deja achiziții de acolo. Ce părere aveți despre calitatea și diversitatea produselor lor? Aș aprecia foarte mult feedback-ul vostru!
Hashuax
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 29, 2023 1:45 pm

OKBet

Mesajde beedeeess01010 » Mar Oct 24, 2023 12:18 pm

We have a site for sports games. You must be interested. OKBet manila
beedeeess01010
 
Mesaje: 153
Membru din: Joi Sep 14, 2023 7:42 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron