Acum este Mie Apr 17, 2024 12:49 am

Articole Nikonisti.ro

Botez cu d5100

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Botez cu d5100

Mesajde bazare » Dum Feb 03, 2013 2:21 pm

Am ajuns in postura de a nu putea spune NU la un botez ... asa ca acum trebuie sa ma descurc pentru prima data la un eveniment singur ca fotograf. Pana acum trebuie sa spun ca am tras doar in regim de amator (poze pentru mine si atat).
Daca nu era vorba de fetita nasilor oricum nu ma bagam dar ce sa fac ... Le-am explicat situatia ca e posibil sa nu iasa ce vor dar oricum nu vroiau un fotograf profesionist.

Echipament:
D5100 x 2 bucati
50mm f1.8G
35mm f1.8G
18-105 VR f3.5-5.6 - obiectiv de kit
18-55 la fel ... obiectiv de kit
sb700 cu set de baterii de rezerva

Daca nu ma descurc cu sticlele de mai sus as mai putea imprumuta un 17-55 f2.8 sau sa mai cumpar un 85mm f1.8G (pe care oricum aveam in plan)

Voi trage RAW desigur ca sa mai pot retusa cate ceva acasa.
Eu as merge pe cele doua fixe 50 si 35mm 1.8G si sa le schimb intre ele. Nu ma vad schimband obiective in biserica, mai ales de frica sa nu pierd vreun moment important.

Astept ceva sfaturi, la ce sa fiu atent, si in special pentru momentele din biserica unde lumina va fi probabil slaba spre foarte slaba.
bazare
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 24, 2012 10:32 am

Re: Botez cu d5100

Mesajde bikeruursu » Dum Feb 03, 2013 2:40 pm

Scule sunt ... Recomandarea mea ar fi 35 f1.8 si 18-105 pentru grupuri. Daca stii sa lucrezi Manual e bine daca nu pe Apertue Priority
Nikon D810, Nikon D7100, Nikon D5100, Nikkor 24-70 F2.8, Nikkor 50mm F1.8 G, Nikkor 35mm F1.8 G, Nikkor 18-200 VR, Nikkor 40 F2.8 MIcro , 2 x Nikon Sb-700, 4xYn560III, trepied, stative, blituri studio
https://www.facebook.com/UrsuPhotography
bikeruursu
 
Mesaje: 109
Membru din: Vin Apr 22, 2011 10:46 pm
Localitate: Hunedoara

Re: Botez cu d5100

Mesajde bazare » Dum Feb 03, 2013 4:01 pm

In general m-am obisnuit cu Aperture priority ... e mai comod si mai rapid pentru mine.
bazare
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 24, 2012 10:32 am

Re: Botez cu d5100

Mesajde emil » Lun Feb 04, 2013 10:15 am

Fiind vorba de primul eveniment recomand folosirea 18-105 si modul A in biserica pentru ca nu vei avea timp sa schimbi obiective si probabil nici loc de manevra nu vei avea. Daca nu ai destula lumina atunci ar fi bun si un blitz, incearca insa sa nu dai lumina direct, fie il folosesti cu bounce (daca tavanul e alb si destul de jos) fie cu un difuser (chiar si cel cu care vine SB-700 e bun).

Obiectivele fixe (35 si 50) sunt bune la petrecerea de dupa sau eventual cand ati iesit din biserica pentru o poza de grup daca ai timp sa poti schimba obiectivele si sa te joci cu setarile.

Daca poti face rost de un 17-55 la 2.8 ar fi mai bun ca 18-105, vei obtine poze mai bune.
Fixul de 85mm nu te-ar ajuta prea mult in biserica neavand destul loc sa te dai in spate (85 fiind deja considerat tele), te-ar ajuta insa la portrete cu parintii si copilul.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Botez cu d5100

Mesajde ionutsimion » Lun Feb 04, 2013 11:27 am

Cunosc doi fotografi profesionisti care folosesc doar obiective luminoase si nu folosesc blitz-uri in biserica. E posibil sa existe exceptii, cand e lumina prea proasta. Acesta este link-ul: http://www.fotografiidefamilie.com/index2.php (Fotografii de familie); gasiti acolo multe exemple. Avand in vedere ca este vorba de un botez, poate chiar ar fi bine sa nu folositi blitz daca fotografiati de aproape.
Am mers la un atelier organizat de ei si, intamplator, la un botez la care fotograf a fost Bogdan si a pozat doar cu 5D Mark II si 50mm f/1.4. La acelasi botez am folosit si eu D5100-le cu 35mm f/1.8 (deci echivalent) dar stand ceva mai departe. Daca poti sta aproape de "actiune" (vorbeste cu preotul inainte), 35-ul este ok; 50-ul pare sa dea rezultate mai bune (sharpness mai bun). D5100-le da rezultate bune si la ISO 1600, iar daca expunerea este corecta chiar si mai sus. Daca nu poti sta foarte aproape, cred ca 50-ul sau un 17-50/55 f/2.8 ar fi mai bun.
Mie imi plac fotografiile celor doi (nu stiu daca sunt toate fara blitz, dar marea majoritate sigur), de aceea v-am recomandat metoda lor pentru fotografiere la botez.
Daca tot aveti doua aparate, poate ar fi bine sa le folositi alternativ in biserica, unul cu 35-ul si celalalt cu 50-ul.

Succes,
Ionut
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Botez cu d5100

Mesajde emil » Lun Feb 04, 2013 11:57 am

ionutsimion scrie:Cunosc doi fotografi profesionisti care folosesc doar obiective luminoase si nu folosesc blitz-uri in biserica. E posibil sa existe exceptii, cand e lumina prea proasta.


Nu am zis ca nu se poate fotografia doar cu obiective fixe, am spus doar ca fiind vorba de primul eveniment (si probabil nici nu stie exact toti pasii care se fac) e mai potrivit un obiectiv zoom.

Inainte ca cineva sa se aventureze in a face poze doar cu obiective fixe, mai ales daca e singurul fotograf, ii recomand sa mearga la un eveniment asemanator (nunta/botez/serbare/...) ca fotograf secundar si sa vada cum se descurca doar cu obiective fixe. In modul acesta cand va fi evenimentul propriuzis va stii exact ce are de facut si ce poate/nu poate face in timpul pe care il are.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Botez cu d5100

Mesajde ionutsimion » Lun Feb 04, 2013 12:58 pm

Intr-adevăr, dacă preferă să folosească un singur aparat, aveți dreptate. Şi ar trebui să știe cum se desfășoară ceremonia. Mie nu mi-a ieșit mare lucru, dar eram invitat, nu fotograf, așa că nu a fost o tragedie. Am încercat același lucru la un moț, din aceeași postură, și iarăși nu am fost prea mulțumit de rezultate - a fost și foarte aglomerat la ultimul.
Oricum, primul mesaj a fost un răspuns la mesajul lui bazare, ca o alternativa la celelalte păreri. Ba chiar cred că poate fi mai bun sfatul dumneavoastră, mai sigur.
Avatar utilizator
ionutsimion
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Dec 01, 2011 3:58 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Botez cu d5100

Mesajde bazare » Lun Feb 04, 2013 5:17 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri, aveti dreptate, habar nu am care sunt pasii la un botez si ce se intampla. Ca sa fiu sincer nu am timp sa umblu pe la alte botezuri inainte ca fotograf secundar si nici nu imi doresc asta. Probabil nu voi merge la prea multe evenimente ca fotograf nici de acum incolo.
Ma gandeam dupa sfaturile voastre la:
17-55 f2.8 pe un aparat + blitz sb700 si cu difuzerul alb din pachet - folosit in biserica pentru majoritatea cadrelor
35mm f1.8G pe al doilea aparat pentru diverse cadre in biserica, si pentru cand iesim

Pentru seara sunt convins ca va fi mai lejer, voi avea destul timp sa imi setez aparatele asa cum vreau eu, si evenimentele se vor desfasura intr-un ritm mai putin alert.
Sedinta foto la fel va dura pana imi vor iesi cardele de care am nevoie (daca nu plange cea mica desigur)
bazare
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 24, 2012 10:32 am

Re: Botez cu d5100

Mesajde bazare » Joi Feb 14, 2013 10:43 am

Pentru a nu mai imprumuta 17-55-ul Nikon am cumparat un Tamron 17-50 VC. Este putin mai soft decat varianta fara VC dar nu am mainile asa sigure ca un profesionist si e posibil sa fiu mai tot timpul la limita in biserica cu timpul de expunere.
bazare
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Aug 24, 2012 10:32 am

Re: Botez cu d5100

Mesajde Alex Mihai » Dum Apr 07, 2013 2:26 pm

ionutsimion scrie:Cunosc doi fotografi profesionisti care folosesc doar obiective luminoase si nu folosesc blitz-uri in biserica. E posibil sa existe exceptii, cand e lumina prea proasta. Acesta este link-ul: http://www.fotografiidefamilie.com/index2.php (Fotografii de familie); gasiti acolo multe exemple. Avand in vedere ca este vorba de un botez, poate chiar ar fi bine sa nu folositi blitz daca fotografiati de aproape.
Am mers la un atelier organizat de ei si, intamplator, la un botez la care fotograf a fost Bogdan si a pozat doar cu 5D Mark II si 50mm f/1.4. La acelasi botez am folosit si eu D5100-le cu 35mm f/1.8 (deci echivalent) dar stand ceva mai departe. Daca poti sta aproape de "actiune" (vorbeste cu preotul inainte), 35-ul este ok; 50-ul pare sa dea rezultate mai bune (sharpness mai bun). D5100-le da rezultate bune si la ISO 1600, iar daca expunerea este corecta chiar si mai sus. Daca nu poti sta foarte aproape, cred ca 50-ul sau un 17-50/55 f/2.8 ar fi mai bun.
Mie imi plac fotografiile celor doi (nu stiu daca sunt toate fara blitz, dar marea majoritate sigur), de aceea v-am recomandat metoda lor pentru fotografiere la botez.
Daca tot aveti doua aparate, poate ar fi bine sa le folositi alternativ in biserica, unul cu 35-ul si celalalt cu 50-ul.

Succes,
Ionut



Nu vreau sa fiu rau dar, am intrat pe site-ul indicat, m-am uitat la fotografiile de botez si nu m-au impresionat deloc. Iti propun sa intri pe http://fotografii-eveniment.ro/2012/09/11/test-fotografie-la-botez/. E adevarat, biserica era foarte luminoasa iar afara era un soare foarte puternic, dar mi se par mai ok.
Nikon D5100 - Tamron 17-50mm F2.8
Alex Mihai
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 05, 2013 9:53 pm
Localitate: București

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron