Acum este Joi Mar 28, 2024 12:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Eveniment in bar/club

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Eveniment in bar/club

Mesajde alexcj » Lun Feb 25, 2013 10:43 pm

Salutare,

Trebuie sa particip la un eveniment la care am fost rugata de catre un prieten sa fac niste fotografii. E vorba de o petrecere cu 2 dj invitati, locatia fiind un bar, unde bine-nteles va fi lumina foarte slaba, asa ca fiind incepatoare am ceva emotii din aceasta cauza. Am un Nikon D5100 cu obiectiv AF-S DX VR Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6 G (plus un obiectiv AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5.6 G pe care inca nu l-am folosit deloc si nu stiu daca ma va ajuta la genul acesta de evenimente).

Ma puteti ajuta cu niste sfaturi legate de setarile de baza pe care ar trebui sa le fac pentru a putea face fotografii reusite in conditii foarte slabe de lumina? Problema e ca am mai incercat o singura data sa fac astfel de fotografii si ori imi ieseau prea intunecate, ori aparatul nu focaliza...asa ca nu am avut mare succes, ajungand in final sa lucrez tot in modul Auto :)

Multumesc pentru ajutor!
alexcj
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 31, 2012 10:13 am

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde neica nimeni » Mar Feb 26, 2013 2:02 am

Cred ca ai nevoie de un blitz. Cum subiectii sunt in miscare nu poti scadea timpul de expunere sub anumite limite deci va trebui sa jonglezi din deschiderea diafragmei (obiectivele insa nu te ajuta prea mult) si ISO. Este o setare in meniu de unde poti seta ISO automat, sau poti lucra tu cu o anumita valoare (prin incercari succesive). trebuie sa alegi o valoare astfel incat sa ai cat mai putin noise. Blitul ramane cea mai buna solutie si aici nu ma refer la cel incorporat.
neica nimeni
 
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 11:59 pm

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde neica nimeni » Mar Feb 26, 2013 8:04 am

am vrut sa zic marirea timpului de expunere.
neica nimeni
 
Mesaje: 90
Membru din: Sâm Noi 12, 2011 11:59 pm

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde bikeruursu » Mar Feb 26, 2013 8:10 am

Cu Iso se poate urca pana la 1600 linistit la D5100, un timp de exp de 1/60-1/125 si cea mai deschisa diafragma(3,5 la 18 mm sau 5,6 la 55mm) si pozat doar RAW ca sa se mai poata recupera ceva si la editare
Nikon D810, Nikon D7100, Nikon D5100, Nikkor 24-70 F2.8, Nikkor 50mm F1.8 G, Nikkor 35mm F1.8 G, Nikkor 18-200 VR, Nikkor 40 F2.8 MIcro , 2 x Nikon Sb-700, 4xYn560III, trepied, stative, blituri studio
https://www.facebook.com/UrsuPhotography
bikeruursu
 
Mesaje: 109
Membru din: Vin Apr 22, 2011 10:46 pm
Localitate: Hunedoara

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde alexcj » Mar Feb 26, 2013 6:35 pm

Multumesc pentru raspunsuri.

Am un blitz SB 400 pe care l-am primit "bonus" de la persoana care mi-a vandut aparatul. Credeti ca m-ar ajuta? Din cate stiu acesta se foloseste mai mult pentru aparatele compacte, dar inca nu am strans suficiente fonduri sa imi achizitionez unul mai performant :)

O seara frumoasa!
alexcj
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 31, 2012 10:13 am

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde Tudor_dx » Mie Feb 27, 2013 4:12 pm

alexcj, te ajuta si SB-400 pentru ca poti sa dai capul blitului in sus si sa faci bounce, presupunand ca nu este o incapere cu tavan foarte inalt.

Asa cum ti-au recomandat si alti utilizatori, ISO cat mai sus (minim 1600; doar daca e foarte luminat foarte mult poti sa cobori la ISO 800), diafragma deschisa la maxim. Poti obtine efecte interesante folosind timpi de expunere lungi 1/10, 1/5 si blit. O sa ai multa miscare in cadru, iar blitul va ingheta subiectii apropiati.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde ikraft » Mie Feb 27, 2013 5:32 pm

nu fa nici un zoom, ramai la focala fixa 18mm f3.5. Poti sa faci crop numeric mai tirziu, pe computer.

Foloseste modul A cu apertura la maxim (3.5) si lasa aparatul sa aleaga timpul de expunere daca nu folosesti flash-ul. Sa subexpui la -1/3 sau chiar -2/3 stopuri (este un buton +/-).

Daca pui flash, treci in modul M si alege tu timpul de expunere, suficient de scurt incit subiectii sa nu iasa in miscare. Daca il lasi in modul A cu flash, timpul de expunere va fi lung si nu vrei asta. Doar daca vrei ceva efecte interesante: la timpi lungi de expunere se va vedea frumos backdrop-ul (adica sala, luminile, etc) dar subiectii vor iesi in miscare. Flash-ul va ingheta partial miscarea, si poate da ceva interesant. Dar cel mai sigur e sa fii in mod M si sa te joci cu timpul de expunere.

Cum ti s-a mai spus, iso in mod auto cu limita maxima pe care o alegi tu. Ai facut teste de zgomot la D5100 sa vezi ce e acceptabil? din ce spun altii, se pare ca pe la 1600 e acceptabil. Pe de alta parte, zgomotul se corecteaza cit de cit in postprocesare (de ex Capture NX2). Pe cand o problema legata de subiectii in miscare (cineva se misca si timpul de expunere e larg) nu poate fi reparata. Cum zicea si tudor, pt asta trebuie sa cresti iso mult, ca sa ai timpi de expunere scurti. Neaparat trebuie sa tragi RAW in asa situatie, sa poti corecta (oarecum) zgomotul pe calculator.

Daca ai putea sa imprumuti de la cineva un obiectiv mai luminos, ar fi si mai bine. De ex 35mm f2.0, desi nu are VR. In general, daca nu ai mana sigura sau nu ai de ce sa te sprijini, ti-ar prinde foarte bine un monopied. Il folosesti si ca instrument de aparare daca te supara careva :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde alexcj » Mie Feb 27, 2013 7:24 pm

Am bagat la cap :) Abia astept sa vina seara de vineri sa vad ce va iesi. Va multumesc pentru ajutor, revin cu info dupa sesiunea foto :P

O seara frumoasa!
alexcj
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 31, 2012 10:13 am

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde alunelu69 » Sâm Mar 02, 2013 10:13 pm

Hai cu imagini aici sa vedem ce a iesit ,sa comentam si sa invatam din greseli eventual..sa ne spui ce ai folosit si ce conditii de lumina au fost...
...calator pe drumuri de ape...
D90,18-200,35/1,8,Tamron 90/2.8 un blitz SB 600 si mai vreau si altele...
alunelu69
 
Mesaje: 80
Membru din: Sâm Aug 07, 2010 11:34 pm
Localitate: constanta

Re: Eveniment in bar/club

Mesajde stefanev » Vin Mar 08, 2013 8:57 am

la ce setari i-ati spus sa foloseasca, daca nu a avut lumina ambientala suficienta probabil majoritatea is negre in spatele subiectului... astept si eu cu interes rezultatul.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori