Acum este Joi Mar 28, 2024 11:00 am

Articole Nikonisti.ro

Echipament pentru studio foto - sugestii

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Vlady » Lun Mar 18, 2013 4:32 pm

Salutare. Tata a găsit în MediaMarkt un kit intro pentru studio foto, la un preţ foarte atractiv.




Asta e oferta, preţul este în Euro. Ce ziceţi, merită investiţia?
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 18, 2013 4:35 pm

Alea sunt blituri sau lumina continua?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Vlady » Lun Mar 18, 2013 4:41 pm

Tudor_dx scrie:Alea sunt blituri sau lumina continua?


Sunt bliţuri.
http://www.prolinestudio.co.uk/range/show/1/Flash-lighting
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului

Re: Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 18, 2013 4:52 pm

Pretul e ok, dar ar fi bune niste specificatii la ele. In principiu, arata ok. Uita-te totusi si la noi in magazine ca f64, fotohobby, sinpro etc sa vezi ce solutii gasesti.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 18, 2013 5:29 pm

Nici astea nu sunt rele, desi parca alea pe care le-a gasit tatal tau par sa fie de calitate mai buna. Pe de alta parte, conteaza sa poti sa cumperi si lampi (de la lumina de modelare si de la blit in sine) cand o sa se arda.

Si inca o chestie, cumpara bliturile care iti permit sa atasezi diferite modificatoare de lumina (softbox-uri, reflectoare, beauty dish-uri etc). Asta e foarte important. Primele mele blit-uri de studio, foarte bune de altfel, era extrem de limitate la capitolul asta. Si asta e o problema.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mar 18, 2013 7:28 pm

Tudor_dx scrie:Si asta e o problema.

... si mai e una cu linkurile catre magazine on-line ;)
Se pare ca uneori sunt perfect acceptate (ba chiar incurajate de admin-ul forumului, prin indrumari directe catre o anume firma/magazin :o ) si nu cred ca reprezentarea respectivului brand/lant de magazine inexistenta in RO poate fi considerata o scuza.
Hai sa fim "catolici" pina la capat, chiar si cu noul Papa: ori le interzicem pe toate, ori le permitem pe toate :!: ( faptul "ca mi-a scapat din vedere" aici nici macar nu trebuie (incercat sa fie)amintit)

Ref. la sistemul de iluminare: cat dai, atit si face ... deci nu are rost sa-ti complici existenta/memoria cu problema consumabilelor (mai mult ca sigur ca acestea sunt standard sau in jurul lor, cu bune optiuni de inlocuire); vor mai apare in mod sigur si alte oferte de acest gen; principala atentie ar trebui indreptata catre robustetea si fiabilitatea suportilor din kit; sunt nenumarate cazuri in care partea mecanica a cedat prima, iar becul/blitzul era perfect functional.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament pentru studio foto - sugestii

Mesajde Vlady » Lun Mar 18, 2013 7:51 pm

Bogdan, nu sunt foarte activ pe forum, dar asta mi se pare o idioţenie cu link-urile de la magazine. Pentru că nu înseamnă reclamă, ci pur şi simplu ai acolo toate detaliile care te interesează, inclusiv preţul (extrem de important, cred, pentru fiecare dintre noi).

Revenind la iluminatul nostru, parcă am citit despre kit-ul PROLINE că nu are plastic prea grozav între bliţ şi trepied. Dar ăla se poate cumpăra şi separat, sau înlocuit, dacă e cazul, cu ceva mai bun...
Nikon D610, Nikon 80-200 f/2.8, Nikon 24-70 f/2.8, Samyang 8mm f/3.5 fisheye, Samyang 14mm f/2.8
Avatar utilizator
Vlady
 
Mesaje: 98
Membru din: Vin Iun 12, 2009 1:25 pm
Localitate: Gura Humorului


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori