Acum este Joi Apr 18, 2024 3:38 am

Articole Nikonisti.ro

Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde bogdan.citescu » Joi Mai 30, 2013 9:34 am

Salutare tuturor.
Am si eu o problema in lagatura cu fotografia de produs.
Mi-am cumparat un aparat Nikon D3100, obiectiv 18-55, filtru polarizare circulara, parasolar, si trepied. Si doresc sa fac fotografii pentru un magazin online ce se ocupa cu comercializarea margelelor pentru bijuterii si bijuterii finite, din pietre semipretioase si diverse metale.
Pana acum am facut fotografiile in urmatorul mod: Aparatul pus pe trepied, pe masa pe care am pus o coala alba pe care stau produsele. Toate acestea sunt la aproximativ 1metru de fereastra in fata careia am si un copac. In tavan, bec cu incandescenta de 150W. Problema este ca nu imi ies asa cum mi-as dori eu, de multe ori fundalul nu imi iese perfect alb, umbrele sunt suparatoare, iar atunci cand imi ies ok, dupa ce micsorez poza sa o pun pe site fundalul isi schimba usor culoarea.
P.S. balans de alb setat manual, modul M ( f undeva la 6,3 si timpi cam la o sec), declansat inarziat, Vr OFF, iso 100, ADL-on.

As vrea sa trec la urmatorul nivel si sa imi achizitionez un cort mic (margelele au in general intre 2 si 14mm) si ceva lumini, pentru a nu mai fi influentat de lumina de afara. Imi puteti recomanda o solutie in acest sens, bugetul fiind unul mic.
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde dasguzu2003 » Joi Mai 30, 2013 9:51 am

mie imi place obiectivul kitt dar de la f 7,1 in sus, de ce VR off?
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde Semper » Joi Mai 30, 2013 10:32 am

Poti sa incerci si varianta asta, eu am folosit-o si am fost multumit: http://strobist.blogspot.ro/2006/07/how-to-diy-10-macro-photo-studio.html
Ar fi bine ca sursa de lumina sa fie de aceeasi culoare, asadar eventual renunta la lumina naturala si foloseste niste becuri/lampi.
ADL-on nu prea vad cu ce ar ajuta.
Ultima oară modificat de Semper pe Joi Mai 30, 2013 10:41 am, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 30, 2013 10:38 am

bogdan.citescu scrie:As vrea sa trec la urmatorul nivel si sa imi achizitionez un cort mic (margelele au in general intre 2 si 14mm) si ceva lumini, pentru a nu mai fi influentat de lumina de afara. Imi puteti recomanda o solutie in acest sens, bugetul fiind unul mic.


Pentru lumini eu recomand asa ceva: "http://www.fotohobbyshop.ro/fhs-lampa-fluorescenta/3186-128-48/fhs-lampa-fluorescenta-cu-lumina-continua-kit-2-bucati.html" (sunt foarte bune si insotite de un blitz suplimentar elimina o mare parte din umbre, daca sunt pozitionate corect)

In locul cortului (relativ scump si fragil) recomand o cutie din plexiglas alb (in genul firmelor luminoase); cu putina indeminare se poate face o cutie pliabila.
Ultima oară modificat de Bogdan Dulgheru pe Joi Mai 30, 2013 10:39 am, modificat 1 dată în total.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde Tudor_dx » Joi Mai 30, 2013 10:38 am

dasguzu2003 scrie:mie imi place obiectivul kitt dar de la f 7,1 in sus, de ce VR off?


Daca aparatul este pe trepied, si capul este blocat, VR-ul trebuie dezactivat. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde bogdan.citescu » Joi Mai 30, 2013 3:38 pm

Multumesc tuturor pentru sfaturile primite. Eu ma gandeam la un cort tip cub de la f64 de 40x40 sau 60x60cm si 2 lampi in genul celor recomandate de colegul Bogdan.
Un exemplu de cort ar fi acesta link magazin online. Nu sunt sigur daca imi e de ajuns dimensiunea aceasta sau sa trec la cel de 60cm. Am uitat sa precizez, uneori mai fotografiez si altceva in afara de margele mici, de exemplu ghivece din lut pictate (acestea avand dimensiuni mai mari, cel mai des intre 13 si 21cm diametru)

Cat despre constructia unui difuzor de lumina din cutie de carton sau plexic, imi este destul de complicat din lipsa temporara de spatiu unde locuiesc. Prefer ceva care sa se poata stange.
Cortul ar avea avantajul ca are si alte fundaluri, uneori cand forografiez metale (gen argint) nu ies bine pe fundal alb.

Voi ce parere aveti, o sa rezolv ceva din probleme mele cu aceste produse?
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde Tudor_dx » Joi Mai 30, 2013 3:58 pm

Cortul este bun intre-adevar pentru viteza si pentru repetabilitate. Mai bine ai un cort mai mare, in care sa incapa si obiecte mai mari. Nu stii niciodata. :)Totusi, o bucata de plexi pe care sa o asezi la baza cortului e chiar recomandata. Unu ca ai o suprafata dura si doi ca iti creeaza si o reflexie pentru obiecte. :)

Pentru cadre ceva mai avansate (ca sa zic asa), cortul nu este asa stralucit pentru ca nu ai control.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde bogdan.citescu » Vin Mai 31, 2013 9:20 am

Cautand mai bine am gasit o oferta care mie mi se pare ca e atragatoare. link magazin online
Aceleasi produse de la F64 ma costa cu cel putin 50% mai mult.
Ce parere aveti de acest kit? la folosit cineva

Eventual pe viitor sa mai adaug 2 masute pentru fotografie, din acril, una alba si una neagra.
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 31, 2013 9:24 am

Vorbim totusi de tehnica, nu de preturi. Bugetul tine strict de tine. :) Calitatea produselor se poate examina numai testand la fata locului, sa vezi daca merita exact.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Echipament necesar fotografie de produs (margele)

Mesajde bogdan.citescu » Lun Iun 17, 2013 2:34 pm

Inca o intrebare. E nevoie neaparat de lumina fluorescenta cu temperatura de 5500k? sau pot pune si becuri mai uzuale ca cele din marile magazine de bricolaj, de 6500k?
bogdan.citescu
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Apr 12, 2013 5:04 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron