Acum este Mar Apr 16, 2024 8:36 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum pot imbunatati acest portret?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum pot imbunatati acest portret?

Mesajde Bodhi » Mie Apr 22, 2009 4:03 pm

Dan Pop scrie:Sa ne intoarcem la afirmatia mea initiala:
cimpul de profunzime, care este determinat de focala obiectivului, de distanta pina la subiect si de diafragma

Ca sa pastrez proportia in cadru trebuia sa modific doi din parametrii citati, si atunci testul si-ar fi pierdut orice relevanta.

Ideea era sa demonstrez ca pastrind ceilalti doi parametri constanti, variind focala variaza si cimpul de profunzime, adica exact ceea ce am afirmat initial.


Exemplul dvs demonstreaza ce am spus initial,

Distanta focala modifica in schimb perspectiva imaginii si astfel creeaza impresia de profunzime mai redusa a campului de claritate.


si nu faptul ca distanta focala afecteaza adancimea campului de claritate. Crop-ul e cel ce va induce in eroare, perspectiva in cadru fiind schimbata. Astfel afirmatia ca distanta focala afecteaza profunzimea de camp ramane in continuare nedovedita.

Daca nu aveti incredere in cei de la cambridgeincolour, va mai dau un link.

Bafta!
Bodhi
 

Re: Cum pot imbunatati acest portret?

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 22, 2009 4:53 pm

Bodhi scrie:
Dan Pop scrie:Sa ne intoarcem la afirmatia mea initiala:
cimpul de profunzime, care este determinat de focala obiectivului, de distanta pina la subiect si de diafragma

Ca sa pastrez proportia in cadru trebuia sa modific doi din parametrii citati, si atunci testul si-ar fi pierdut orice relevanta.

Ideea era sa demonstrez ca pastrind ceilalti doi parametri constanti, variind focala variaza si cimpul de profunzime, adica exact ceea ce am afirmat initial.

Exemplul dvs demonstreaza ce am spus initial,
Distanta focala modifica in schimb perspectiva imaginii si astfel creeaza impresia de profunzime mai redusa a campului de claritate.

Iar eu am facut un test care nu se baza pe impresii. De aia am inclus in imagine banda gradata a ruletei. Distanta focala modifica perspectiva imaginii, dar asta n-are nimic de-a face cu afirmatia mea.
Bodhi scrie:si nu faptul ca distanta focala afecteaza adancimea campului de claritate. Crop-ul e cel ce va induce in eroare, perspectiva in cadru fiind schimbata.

Cropul nu are cum sa induca in eroare, gradatiile ruletei indica fara drept de apel cimpul de profunzime.
Bodhi scrie:Astfel afirmatia ca distanta focala afecteaza profunzimea de camp ramane in continuare nedovedita.

Este perfect dovedita: modificind doar focala, s-a schimbat si cimpul de profunzime.
Bodhi scrie:Daca nu aveti incredere in cei de la cambridgeincolour,

Cei de la cambridgeincolour vorbesc despre altceva. Ei spun ca daca pastrezi perspectiva constanta, profunzimea nu depinde de focala, afirmatie pe care eu nu o contest. Dar eu am afirmat si demonstrat cu totul altceva, si anume ca daca pastrezi distanta si diafragma constante, focala afecteaza cimpul de profunzime. Puteti sa-mi dati oricite site-uri care spun ce spune si cambridgeincolour, ei nu contrazic afirmatia mea si eu nu o contrazic pe a lor. Ei pun o conditie pe care eu nu am pus-o in afirmatia mea, iar eu pun o conditie pe care ei nu au pus-o in a lor. Deci, asa cum am spus la inceputul paragrafului, vorbim despre lucruri diferite.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot imbunatati acest portret?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Apr 23, 2009 12:45 am

Bodhi scrie:Astfel afirmatia ca distanta focala afecteaza profunzimea de camp ramane in continuare nedovedita.

Bafta!


Atunci cum s-ar putea explica faptul ca pe un aparat format DX la diafragma 8 un obiectiv de:

18mm are hiperfocala 2m, respectiv profunzimea maxima de la 1m la infinit
50mm are hiperfocala 16m, respectiv profunzimea maxima de la 8m la infinit
100mm are hiperfocala 62m, respectiv profunzimea maxima de la 31m la infinit
200mm are hiperfocala 250m, respectiv profunzimea maxima de la 125m la infinit.

Ddatele sunt de la: http://www.dofmaster.com/dofjs.html dar cam orice calculator de profunzime de camp va da valori oarecum similare.

Teoria ca profunzimea depinde doar de scara de reproducere si de diafragma este interesanta, dar totusi cu un superangular puteti obtine o profunzime net superioara unui normal sau teleobiectiv.

Intr-adevar la macro, scara de reproducere devine mai importanta decat focala in determinarea profunzimii, totusi obiectivele cu focala mai mica vor oferi si aici o profunzime ceva mai mare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum pot imbunatati acest portret?

Mesajde mandea » Joi Apr 23, 2009 12:21 pm

in materialul acesta : http://www.photocami.ro/docs/Tema_2_Cla ... aginii.pdf
la capitolul 2.3.2 este explicat modul de calcul al claritatii, asta daca gradatiile riglei domnului Pop nu sunt suficient de "clare".
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron