Acum este Vin Mar 29, 2024 8:33 am

Articole Nikonisti.ro

nemultumit de rezultat....

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

nemultumit de rezultat....

Mesajde bobydinbc » Joi Iul 11, 2013 10:03 pm

_2013_07_01_182957.JPG
fotografie originala
_2013_07_01_182957_01.JPG
dupa procesare
Salutari tuturor.........Am o problema cu focusul si profunzimea de3 camp cu nikonul meu d 7000.nu stiu ce sa mai fac sa imi iasa fotografiile cum imi doresc fara sa le modific un pic cu nikon viewnx2.stie cineva ce se poate face......am incercat tot.....tot felul de combinatii de focusare...etc.....de obicei folosesc doua obiective...un sigma 18-200 si un nikkor 50 1.8 g.......are cineva vreun sfat?.......o sa incerc sa pun vreo 2 foto...inainte si dupa procesare.....
Ultima oară modificat de bobydinbc pe Joi Iul 11, 2013 10:29 pm, modificat de 4 ori în total.
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 11, 2013 10:12 pm

bobydinbc scrie:Salutari tuturor.........Am o problema cu focusul si profunzimea de3 camp cu nikonul meu d 7000


Dacă e vorba de focalizare, D7000 are AF fine tuning.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde bobydinbc » Joi Iul 11, 2013 10:16 pm

Radu_Grozescu scrie:
bobydinbc scrie:Salutari tuturor.........Am o problema cu focusul si profunzimea de3 camp cu nikonul meu d 7000


Dacă e vorba de focalizare, D7000 are AF fine tuning.

Buna seara domnule Grozescu.....Am pus doua fotografii pentru a sa vedea diferenta.....dumneavoastra ce credeti?
Gresesc eu undeva?
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde emil » Joi Iul 11, 2013 10:22 pm

Daca prima poza este inainte de procesare (asa cum iasa din camera) si a doua este dupa procesare atunci poblema sigur este la procesare.
Din pacate nu am lucrat cu View/Capture NX asa ca nu stiu exact ce setari se pot face.
Vezi daca este o setare de "shaprness" sau "detail level", probabil le ai setate sa scada claritatea pozei.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde bobydinbc » Joi Iul 11, 2013 10:28 pm

emil scrie:Daca prima poza este inainte de procesare (asa cum iasa din camera) si a doua este dupa procesare atunci poblema sigur este la procesare.
Din pacate nu am lucrat cu View/Capture NX asa ca nu stiu exact ce setari se pot face.
Vezi daca este o setare de "shaprness" sau "detail level", probabil le ai setate sa scada claritatea pozei.
SALUT....NU PRIMA FOTOGRAFIE ESTE DUPA PROCESARE SI A DOUA DIRECT DIN CAMERA........PROBLEMA ESTE CA IN CAMERA SHARPNESS-UL ESTE REGLAT LA 9....adica maxim........
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 11, 2013 10:30 pm

bobydinbc scrie:
Radu_Grozescu scrie:
bobydinbc scrie:Salutari tuturor.........Am o problema cu focusul si profunzimea de3 camp cu nikonul meu d 7000


Dacă e vorba de focalizare, D7000 are AF fine tuning.

Buna seara domnule Grozescu.....Am pus doua fotografii pentru a sa vedea diferenta.....dumneavoastra ce credeti?
Gresesc eu undeva?



Sunt prea mici ca sa se vada ceva.

Oricum, reglajul de sharpness la 9 este imens.

Ar trebui sa definiti problema, deci dacă nu focalizeaza unde trebuie sau e altă cauza.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde bobydinbc » Joi Iul 11, 2013 11:30 pm

Radu_Grozescu scrie:
bobydinbc scrie:
Radu_Grozescu scrie:[quote="bobydinbc"]Salutari tuturor.........Am o problema cu focusul si profunzimea de3 camp cu nikonul meu d 7000


Dacă e vorba de focalizare, D7000 are AF fine tuning.

Buna seara domnule Grozescu.....Am pus doua fotografii pentru a sa vedea diferenta.....dumneavoastra ce credeti?
Gresesc eu undeva?



Sunt prea mici ca sa se vada ceva.

Oricum, reglajul de sharpness la 9 este imens.

Ar trebui sa definiti problema, deci dacă nu focalizeaza unde trebuie sau e altă cauza.[/quote]
Multumesc de raspuns .....dar alta problema care ar putea fi?
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 12, 2013 8:31 am

bobydinbc scrie:Multumesc de raspuns .....dar alta problema care ar putea fi?


E greu să ghicim din afară.

Puneti 2-3 imagini originale pe wetransfer.com si postati link-ul de download.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde bobydinbc » Vin Iul 12, 2013 9:23 pm

https://www.dropbox.com/sh/4o5sftgywgjdejw/HiAzVUI7Vr .Salutari la toata lumea ...... sper ca se vede.......
bobydinbc
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 10:03 pm
Localitate: genova

Re: nemultumit de rezultat....

Mesajde ikraft » Vin Iul 12, 2013 11:08 pm

EXIF-ul zice ca nu ai AF assist setat pe ON. Te poate ajuta in situatii de iluminare redusa, desi poate nu vrei sa sperii scumpetea cu luminita rosie.
Depth Of Field : 0.28 m (0.49 - 0.77)
Ar trebui sa fie ok pt o focusare destul de uniforma. Sint zone unde imaginea e foarte clara, dar parca adancimea de camp e mai mica decit zice exif-ul.
As zice sa testezi pe un subiect fix, sa fii sigur ca nu apar probleme de la miscarea subiectului. Ai folosit un timp de 1/60sec, poate nu e suficient de rapid.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron