Acum este Joi Mar 28, 2024 9:01 pm

Articole Nikonisti.ro

fotografierea perfecta a unei manichiuri

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

fotografierea perfecta a unei manichiuri

Mesajde Marian14 » Sâm Iul 20, 2013 11:00 am

Buna ziua! De curand am achizitionat un Nikon D5200 cu obiectiv 18 - 105, filtru uv + parasolar. Il folosesc mai mult pentru fotografierea manichiuriilor realizate intr-un salon. As dorii cateva sfaturi despre setariile ideale, pozitii si moduri de fotografiere, eventual cateva trucuri.
In camera peretii fiind de culoare mai inchisa ( mov cu tenta de rosu), nu este suficienta lumina pentru o fotografie reusita fara blit, decat daca pun deasupra lampa speciala de luminat manichiura. Exista posibilitatea sa fac fotografiile si in alt loc ( exterior) unde in lateral este un zid, in fata un mesh prin care trece ceva lumina iar in lateral dreapta este liber, aici avem lumina naturala.

Orice sfat va fi bine primit.
Multumesc!
Marian14
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 18, 2013 10:01 am

Re: fotografierea perfecta a unei manichiuri

Mesajde Tudor_dx » Lun Iul 22, 2013 12:38 pm

Salutare si bun venit pe forum!

Fiind fotografie de produs, 2 lucruri sunt esentiale: lumina si reflexiile. Pentru lumina ar fi ideal sa folosesti un blit pe static cu umbrela sau softbox cat mai aproape de unghii. Pentru a controla reflexiile, iti trebuie un filtru de polarizare (care te ajuta si cand tragi in lumina naturala. Evita lumina directa, pentru ca este dura si nu avantajeaza.

Daca tragi doar cu lumina ambientala, ai mai putea folosi si o blenda sau versiunea ieftina, un parasolar de masina care sa reflecte lumina.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron