Acum este Vin Mar 29, 2024 12:01 pm

Articole Nikonisti.ro

O intrebare despre reflexia luminii

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde SpYn » Lun Aug 19, 2013 12:19 am

Salut cine poate sa imi explice si mie ... acum cateva sei am facut fotografii nocturne cu un f de 3,5 iso de 100 si un timp de 30" la peisaje in care erau si lumini , astazi am incercat aceasi chestie si imi iese reflexie la luminiile din fotografie , precizez ca ambele fotografii au fost facute din acesi poziti la aceleasi lumini si setarile identice , de ce imi apar acum asa ? am un d90
SpYn
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 19, 2013 12:14 am

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde DannyMC » Lun Aug 19, 2013 7:33 am

O imagine face cat o mie de cuvinte! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Aug 19, 2013 8:12 am

SpYn scrie:Salut cine poate sa imi explice si mie ... acum cateva sei am facut fotografii nocturne cu un f de 3,5 iso de 100 si un timp de 30" la peisaje in care erau si lumini , astazi am incercat aceasi chestie si imi iese reflexie la luminiile din fotografie , precizez ca ambele fotografii au fost facute din acesi poziti la aceleasi lumini si setarile identice , de ce imi apar acum asa ? am un d90


Ati adăugat cumva un filtru pe obiectiv ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde ikraft » Lun Aug 19, 2013 8:34 pm

sau praf sau alta mizerie cit de mica sau ati iesit de la rece la cald (aburirea elementului frontal)? sau era praf in aer mai mult... sau cine stie cite altele. Trebuie testat obiectivul in interior, unde conditiile sint controlate.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Aug 20, 2013 7:54 am

Eu inclin spre faptul ca pozitia a fost doar aparent aceeasi (nu identica perfect; in cadru natural e 100% real) iar reflexiile sa fie de fapt flare, aparute din cauza modificarii pozitiei/unghiului de fotografiere; nu cred ca reflexiile sa fie atit de deranjante si sunt sigur ca au aparut si in cadrele considerate bune de la inceput.
Cum spunea si DannyMC: 2 cadre luate in "aceleasi" conditii si postate (cu exif) ne-ar edifica pe deplin.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde SpYn » Lun Aug 26, 2013 12:54 pm

multumesc pentru ajutor .. problema era in inteioru aparatului era aburit obiectivu :) , nu am mai patit pana acum asa ceva si ma speriasem ca nu stiam ce are :)


inca o mica intrebare ... vreau sa fac poze cu rasaritu cca 1000 cadre , acum am un nikon d90 , inainte aveam un sony , stiu ca erau programe care faceau poze doar din cortina fara sa mai actioneze shooteru , oglinda ... stiti careva despre ce vorbesc si daca exista un astfel de program si pentru nikon d90 ?(androi ar fi excelent)
SpYn
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 19, 2013 12:14 am

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Aug 26, 2013 1:03 pm

SpYn scrie: programe care faceau poze doar din cortina fara sa mai actioneze shooteru , oglinda ...

stiti careva despre ce vorbesc



Din păcate nu: „cortina”, „shooteru” sunt termeni care ne scapă.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde ikraft » Lun Aug 26, 2013 3:46 pm

"poze din cortina"???
in fine, vezi daca Helicon Remote te ajuta cu asa ceva, chit ca nu se intelege nimic din ce spui.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde SpYn » Lun Aug 26, 2013 10:41 pm

il am pe helicon remote ( care app e o mare porcarie ) , am unu mai bun care se misca foarte bine cu d90 meu se numeste "dslrDashboard"


nu stiu exact cum se explic asa stiu eu din cortina , cand faci o poza se ridica oglinda , se inchide si deschide cortina de la senzor , cea care ii permite senzorului cata lumina si intre in el ( sper sa explic bine eu zic ceea ce stiu acum cine stie mai mult ma poate corecta ) la sony stiu ca exista un program care tine oglinda sus si face poze doar din cortina aceea ...
SpYn
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Aug 19, 2013 12:14 am

Re: O intrebare despre reflexia luminii

Mesajde mircea812 » Mar Aug 27, 2013 3:30 pm

obturator=shutter=cortina=teatrul Masca :) Vezi ca faci o confuzie.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori