Acum este Vin Apr 26, 2024 7:19 am

Articole Nikonisti.ro

HIPERFOCALA ...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

HIPERFOCALA ...

Mesajde Merlin » Mie Mar 18, 2009 10:12 pm

... salutare oameni buni!

Iaca vin si io cu o problema: Hiperfocala!
Fratilor intru suferinta, ce si cum este cu aceasta? Cum ii dam de capat si cum ne putem folosi mai bine de ea? Ca de vreo cateva ore tot ma chinui sa citesc pe ici pe colo si parca mai rau is bagat in ceata. Parca ceva ceva as pricepe io insa, desi mi se pare ca ceva se bate cap in cap, vad ca altii sunt extrem de incantati de ajutorul care il poate da "aceasta" in obtinerea unor peisaje cat se poate de clare si fainutze.
Are cineva rabdarea sa ma lamureasca si pe mine? Multumesc in avans!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde sorinsava » Mie Mar 18, 2009 10:18 pm

uite aici in josul paginii

http://www.dofmaster.com/dofjs.html
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde Merlin » Mie Mar 18, 2009 10:39 pm

aha! Multam fain! .. doar ce ma uitasem pe acel link (si pe altele) inainte de a scrie topicul si abia acum, dupa raspunsul dvs. am observat ca in cele 2 fotografii exemple de jos arata exact ce se intampla. Problema era ca eu aveam niste tabele facute de un calculator tot pe link-ul respectiv si aveau jos si distanta hiperfocala, insa in mintea mea ramasesem setat ca aceasta se schimba in functie si de distanta si ... ca nu ramane aceeasi pentru focala obiectivului. Dupa ce am reconsultat si confruntat tabelele am observat ca hiperfocala ramane aceeasi pentru o anumita focala si nu este influentata de alti factori decat de .. diafragma. Gresesc?

P.S. - cateva link-uri, sper eu utile si altor novici!

http://www.trenholm.org/hmmerk/DOFR.html

http://www.cambridgeincolour.com/tutori ... stance.htm
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde glumetu » Joi Mar 26, 2009 10:12 am

da, hiperfocala depinde de doi factori: 1) distanta focala la care ai setat obiectivul si 2) diafragma aleasa.

Eu mi-am printat niste tabelase mici strict cu HF pentru obiectivele mele si le tin in portofel. Am si doua aplicatii mici pe telefonul mobil care-mi calculeaza DOF-ul (deci si hiperfocala) si expunerea. Mai mult de distractie.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde john_otto » Joi Mar 26, 2009 12:26 pm

Problema este cum focalizam la distanta hiperfocala?
Sunt cateva obiective care au scala cu distanta de focalizare, dar nu sunt cele uzuale.
Ca exemplu la un 55-200 folosit la 55 cu f8 (parca aici era cel mai sharp) H este 19m (55*55/8*0.018 + 55). Cum focalizam la 19m?

O consecinta interesanta este urmatoarea:
Cu cat diafragma este mai inchisa (F22 de exemplu) cu atat H este mai aproape de camera. Astfel poti extinde mult mai usor si mai departe zona de focul din poza. In acest caz (presupunem ca folosim tot 55mm) H=55*55/22*0.018 + 55 = ~7m. Tot ce este de la 3.5 m fata de obiectiv va fi in focus.

Daca am scris aberatii imi cer scuze si va rog sa ma corectati... Asta este ce am retinut eu despre distanta focala dupa mult material citit (sper ca nu de geaba).
john_otto
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:07 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde sorinsava » Joi Mar 26, 2009 12:35 pm

e nu trebuie asa precis. si daca aveai scala pe obiectiv nu era metru cu metru. gasesti tu un obiect la aproximativ 20m
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde glumetu » Joi Mar 26, 2009 12:55 pm

da, nu trebuie asa precis - focalizezi manual pe un obiect aflat la o distanta aproximativa.

nu e ca si cand daca nu nimeresti HF iti strici toata poza.

Cel mult poti sa ai pana in jumatate de metru mai putin sharpness in fata, iar in multe compozitii nici macar nu prinzi in cadru bucata aia.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde john_otto » Joi Mar 26, 2009 5:09 pm

Ce sa zic, teoria pt mine e ok, dar practic ma omoara. Cu un H pana in 10m ma mai descurc dar la o focala de 200 cu F8 chiar nu stiu cum poti s aproximezi. H iasa undeva la 250m.
john_otto
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:07 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde glumetu » Vin Mar 27, 2009 2:25 pm

de hiperfocala ai nevoie ca sa poti avea DOF maxim. Ai nevoie de DOF maxim numai pentru anumite tipuri de subiecte, adica in principal peisaje.

ma indoiesc ca atunci cand ai un tele de 200 mm vrei DOF maxim.

daca totusi faci peisaj si vrei sa izolezi un pattern cu tele-ul, atunci sigur pattern-ul ala e cu mult mai departe de 250m, deci n-ai nici un fel de problema sa folosesti hiperfocala.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: HIPERFOCALA ...

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 02, 2009 10:35 am

Iata un concept cazut prada tehnologiei. Pe vremea cind foloseam un obiectiv cu focala fixa si focalizare manuala, am facut nu stiu cite determinari de hiperfocala fara sa stiu ce-i aia si fara sa ma intereseze valoarea ei, pentru ca obiectivul era setat automat pe hiperfocala in urma manevrei. Pentru cei care n-au avut de-a face cu asemenea obiective, o imagine este absolut necesara. Neavind la indemina un Jupiter 8 (al meu e acasa) am luat o fotografie de pe net care e suficient de buna pentru exemplificare. Aproape toate obiectivele cu focala fixa si focalizare manuala (chiar si cel de pe Smena 8) aveau elementele discutate mai jos, doar dispunerea lor varia de la obiectiv la obiectiv.

jupiter8.jpg
Lucrurile interesante se afla in partea din spate a obiectivului. Scala galbena corespunde distantelor si distanta selectata este indicata de reperul rosu. In mod normal, se foloseste telemetrul aparatului pentru focalizare. Reperele verzi, amplasate simetric fata de cel rosu si etichetate cu valori de diafragma permit determinarea cimpului de profunzime al imaginii, pentru o distanta de focalizare si o diafragma date. Este suficient sa citesti cele doua distante corespunzatoare reperelor marcate cu diafragma ce urmeaza a fi folosita pentru a avea cimpul de profunzime. In exemplul din imagine, diafragmei 4 ii corespunde un cimp de profunzime situat intre 3.5 si 5 metri fata de aparat.

Daca vrei sa faci o fotografie la parafocala corepunzatoarei unei anumite diafragme, tot ce ai de facut este sa aliniezi reperul corespunzator diafragmei cu infinitul de pe scala distantelor. Pentru a vedea distanta minima de la care obiectele devin clare, vezi ce distanta corespunde reperului simetric de diafragma. In imaginea de mai sus, obiectivul este setat pentru parafocala corespunzatoare diafragmei 16. Asa cum am spus, in acest fel, obiectivul este setat automat pe distanta parafocala, distanta care nu prezinta nici un interes practic pentru fotograf. Mult mai interesanta este limita inferioara a cimpului de profunzime. Daca aceasta nu convine fotografului, se seteaza obiectivul, in acelasi mod, pe parafocala corespunzatoare altei diafragme, pina cind se obtine limita inferioara dorita.

Ramasite ale reperelor de evaluare a profunzimii de cimp mai pot fi intilnite si astazi la obiectivele cu focala fixa, de exemplu AF-D 50 f/1.8 are reperele corespunzatoare diafragmelor 11 si 22, dar utilitatea lor este incomparabil mai mica decit la obiectivele de pe vremuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori