Acum este Vin Mar 29, 2024 4:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Ceata

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Ceata

Mesajde VacariuAlexandru » Mie Oct 16, 2013 3:47 pm

Cum se blureaza o imagine? :D :D :D :D :D :D :D :D :D
VacariuAlexandru
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 16, 2013 3:38 pm

Re: Ceata

Mesajde Andulescku07 » Vin Oct 18, 2013 7:33 pm

Deschizi imaginea intr'un program de editare foto (programul la alegere). Selectezi fullscreen apoi iei un marker (real, din birou) si delimitezi zona care vrei sa nu fie blurata. Apoi pe tot exteriorul zonei delimitate dai cu lac incolor. Daca vrei sa fie radial blur, in timp ce aplici lacul faci cerculete continue cu pensula de'a roata exeriorului zonei selectate, de la exterior spre interior. Sau invers.
Acum, serios, browserul tau are greata de google?
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Ceata

Mesajde Andulescku07 » Vin Oct 18, 2013 7:35 pm

A, app:
:D :D :D :D :D :D :)
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Ceata

Mesajde triplu_z » Vin Oct 18, 2013 9:17 pm

cred ca era mai simplu sa-i dai un link ;)

Respectiv:

PS: http://www.alienskin.com/bokeh/

Sau despre Profunzimea de camp (aka. DOF): http://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field

Spor la studiu!
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: Ceata

Mesajde Andulescku07 » Sâm Oct 19, 2013 7:56 am

Uhum, serios... Si daca are o compacta care nu e capabila sa "blureze" suficient? Intrebarea lui e ambigua, se poate referi cum sa "blureze" direct din aparat sau cum sa "blureze" intr'un program de editare.
Raspunsul tau se aplica mai mult in cazul realizarii direct din aparat a "blurarii" si are influenta mai mare daca este folosit un dslr. So, ajungem tot la gugal si nu la mura'n gura!
F.P.A.
Andulescku07
 
Mesaje: 412
Membru din: Lun Dec 12, 2011 9:18 am
Localitate: Campia Turzii / Toplita

Re: Ceata

Mesajde triplu_z » Sâm Oct 19, 2013 1:21 pm

ASS Bokeh, este un plugin de PS cu care poti "altera" DOF`ul in orice imagine :)

anyway, in aceiasi nota ii putea recomanda sa treaca sursa PC-ului in modul 110V si se blureaza singure imaginile :D
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: Ceata

Mesajde VacariuAlexandru » Dum Oct 20, 2013 1:49 pm

eu as dori sa stiu cum se realizeaza fotografia cu blush...ca in photoshop ma descurc si eu
VacariuAlexandru
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 16, 2013 3:38 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron