Acum este Vin Mar 29, 2024 3:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Puncte de focalizare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Puncte de focalizare

Mesajde achimsebi » Mar Oct 22, 2013 3:05 pm

Salutare,

Am si eu o problema si as vrea sa ii gasesc un raspuns aici pe forum.
Am un nikon d300s si de cele mai multe ori folosesc Single AF Point adica il mishc eu unde vreau sa focalizeze.
Problema mea e cand am 2 subiecti sa zicem 2 persoane una langa alta si vreau sa ii focalizez pe amandoi la fel de bine ? Cum fac asta ?
Sau la fel daca cele 2 persoane stau una langa alta si intre ei e un obstacol ex:copac :))

Mersi si sper sa primesc raspusuri pertinente si exemplificate.
achimsebi
 
Mesaje: 48
Membru din: Joi Iul 01, 2010 2:23 pm

Re: Puncte de focalizare

Mesajde mumus » Mar Oct 22, 2013 3:15 pm

daca sunt in acelas plan , poti focusa pe oricare dintre ei, daca nu sunt in acelas plan, unul fiind usor mai in spate sau mai in fata, ai grija sa ai diafragma mai inchisa, ca dof-ul sa fie mai ok, adica daca ai un obiectiv la care f-ul incepe de la cu f 2.8 sau 3.5 sa zicem, trebuie ca f-ul. sa fie mai sus de aceasta limita, sa zicem ptr siguranta f4 sau f5. ( vei experimenta si vei invata)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Puncte de focalizare

Mesajde achimsebi » Lun Oct 28, 2013 2:58 pm

Multumesc de raspuns am sa incerc aceste variante si sper sa fie ok. Mai astept si alte parereri cu ate tehnici daca exista.
O alta intrebare ar fi la o fotografie de grup cand am insirati sa zicem 10 oameni unu langa celalalt cum fac sa fie toti focalizati la fel de ok?
achimsebi
 
Mesaje: 48
Membru din: Joi Iul 01, 2010 2:23 pm

Re: Puncte de focalizare

Mesajde DannyMC » Lun Oct 28, 2013 3:50 pm

E aproape acelasi lucru ca in intrebarea de mai sus! Spun aproape pentru ca pe langa DoF despre care ar trebui sa citesti si sa intelegi ce reprezinta, in cazul unui grup mare intins pe orizontala cadrului pot sa intervina si aberatiile geometrice ale obiectivului cu care fotografiezi. Aberatiile pot produce deformari ale persoanelor aflate spre marginile cadrului si eventuale neclaritati ale zonelor marginale.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Puncte de focalizare

Mesajde Tudor_dx » Lun Oct 28, 2013 4:31 pm

achimsebi, poti aprofunda ce ti-a spus DannyMC in urmatoarele tutoriale:

Profunzimea de camp

Sistemul de focalizare automata de la Nikon
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron