Acum este Vin Mar 29, 2024 3:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Corectie de expunere vs modificat diafragma/timpul

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Corectie de expunere vs modificat diafragma/timpul

Mesajde Widsith » Mar Oct 22, 2013 7:38 pm

buna ziua, am si eu o intrebare, de incepator:

in momentul in care fac o fotograzie in modurile A sau S si observ ca este supra/sub-expusa, ce este recomandabil sa fac: (i) o corectie de expunere sau (ii) sa modific diagragma/timpul?
Mai précis, care este diferenta dintre efectele celor doua optiuni?

merci frumos
Widsith
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 8:24 pm

Re: Corectie de expunere vs modificat diafragma/timpul

Mesajde DannyMC » Mar Oct 22, 2013 7:54 pm

In modurile semiautomate, modificarea diafragmei in A, respectiv a timpului de expunere in S, nu va schimba in nici un fel expunerea totala, pentru ca aparatul va corecta automat celalalt parametru/parametri pe care ii controleaza pentru pastrarea constanta a expunerii, lucru care de altfel este si scopul acestor moduri!
Singurul mod de a inflenta expunerea fata de cea calculata de aparat in aceste moduri este compensarea de expunere!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Corectie de expunere vs modificat diafragma/timpul

Mesajde Widsith » Mar Oct 22, 2013 8:19 pm

Multumesc frumos, este clar

Sent from my HTC One X using Tapatalk
Widsith
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 19, 2013 8:24 pm

Re: Corectie de expunere vs modificat diafragma/timpul

Mesajde Casper » Mar Oct 22, 2013 10:18 pm

Compensarea expunerii sau modificarea tipului de masurare al expunerii. Cu astea te poti juca in modurile A si S.

Numai bine.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron