Acum este Mar Apr 16, 2024 11:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...

Mesajde LiviuP » Lun Aug 08, 2011 9:58 am

c6t9 scrie:
Kta scrie:foloseste modul auto.


NU!

Sunt împotriva Auto total. Cândva voi explica în detaliu de ce. Este limitat și timpul meu.

Modul Auto nu oferă nici un control și nu este baza unei curbe de învățare.

M-A-S (Manual, Aperture și Shutter priority) sunt ușor de înțeles și acoperă aproape orice situație.


Perfect de acord. Cine vrea full auto mai bine achizitioneaza o compacta. Eu personal nici macar modul P nu-l mai folosesc, cel mai des folosesc A dupa care urmeaza M si in foarte rare situatii folosesc S. Pentru inceput insa (daca e primul DSLR) merge un (scurt) timp folosirea modului full auto pana cand incepatorul se familiarizeaza cu functiile aparatului. Dupa aceea mutarea logica dupa parerea mea este P -> S/A -> M. Cel putzin asa s-a intamplat in cazul meu :D
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cum sa...

Mesajde LiviuP » Lun Aug 08, 2011 10:02 am

A, si inca ceva. Nu stiu cat de on-topic este, dar eu cred ca pe langa folosirea celor 4 moduri fundamentale de expunere (PSAM) este foarte important de stiut si cum functioneaza cele 3 modalitati de masurare a expunerii: matrix, center, spot. De folosirea lor poate sa depinda daca imaginea obtinuta este "wow" sau rebut. Nu mai vorbesc de cunoasterea compensarii expunerii etc.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Cum sa...

Mesajde Kta » Lun Aug 08, 2011 5:38 pm

In cazul meu e primul dslr asa ca...
cat despre modurile de masurare expunerii, sfaturile sunt binevenite. eu unu am folosit mai mereu matrix...
Incepator 101%
Avatar utilizator
Kta
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iul 07, 2011 2:24 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum sa...

Mesajde c6t9 » Lun Aug 08, 2011 7:04 pm

Experimentează cu ele. Matrix ar fi cea mai sigură până poți aprecia o scenă și ce efecte vor avea alternativele.

Vezi că mici explicații sunt direct în aparat dacă nu mă înșel.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron