Acum este Vin Apr 19, 2024 6:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum sa...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Cum sa...

Mesajde soulwise » Mar Apr 21, 2009 10:53 pm

Dan Pop scrie:
Azis scrie:Imi spuneti si mie cum pot face poza la un strop de apa... ce obiectiv imi trebuie? Am vazut ca altii au reusit si cu alt gen de aparat, nu neaparat DSLR ...si le-a iesit.

Daca stropul de apa sta pe loc, orice obiectiv e bun, totul e sa gasesti iluminarea potrivita pentru maxim de efect.

Fotografiile facute cu stropi de apa (sau alte lichide) in miscare depasesc dotarile unui fotograf obisnuit. Sint facute cu flash-uri sincronizate electronic cu momentul in care au fost generati stropii. La fel si cele cu glontul care tocmai iese din ceva (portocala, pahar etc), doar ca acolo si flash-urile trebuie sa fie mult mai rapide decit uzuala milisecunda (timp in care glontul poate parcurge niste zeci de centimentri). Sigur, cu mult noroc si obiectivul deja focalizat manual, poti prinde picatura in miscare, daca esti suficient de perseverent...



Eu am fotogafiat stropi de apa foarte simplu .

Sincronizare cu blitz-ul la 1/ 320 sau 1/500 ( D40 ) , obiectiv de kit 18-55 , distanta foarte mica fata de subiect ( maxim 1 metru ) . Se iau datele de mai sus , se face un burst cu orice procesare din camera dezactivata ( de gen noise reduction ) si cu un pic de rabdare si o punga cu apa suspendata care sa picure intr-un bol un nr constant de picaturi / minut gata fotografia "cu picaturi" .
Sper sa fie cuiva de folos acest sfat .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde Sajuuk » Joi Apr 23, 2009 6:57 pm

De regula nu imi place sa prind apa in asa fel incat sa iasa stropii statici in aer... nu pare verosimil... si atunci trebuie sa ma chinui sa folosesc o expunere cat mai mare [de regula un 1/30 ca sa pot sa tin aparatul fara sa utilizez trepied sau este si o persoana in cadru dar de multe ori incerc si mai mare cand nu este decat peisajul in cadru]

Timpii mari de expunere asigura succesul dar preferabil in lumina suficienta. Daca se foloseste un blit atunci exista sansa ca picaturile de apa sa reflecte apa intr-un mod neplacut, rezultatul fiind asemanator cu niste licurici in zbor...
De asemenea focalizarea manuala este indicata. Cel mai simplu ar fi sa focalizati un obiect aflat in acelasi plan cu picatura [sau cu viitoarea picatura :) ] dupa care sa setati aparatul si sa asteptati picatura ... Ce este drept, este nevoie de ceva rabdare si de cateva incercari. Dar in final va iesi fotografia.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde claudiuo » Joi Mai 21, 2009 8:21 pm

Cum sa ...

Ai un super zoom la un pret modic :lol:
image-2009-05-21-5728903-56-zoom.jpg
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am

Re: Cum sa...

Mesajde Kta » Mie Iul 27, 2011 7:10 pm

Va salut.
Printre multe alte necunoscute legate de fotografie,una imi da cele mai mari batai de cap: cum pot fotografia un subiect care are soarele in spate (adica soarele imi bate fix in obiectiv) astfel incat sa iasa si subiectul bine luminat (cineva mi-a recomandat un blitz mai puternic) dar si cerul?
Am incercat sa fotografiez un pom in spatele caruia se vede apusul cu ceva nori etc. A iesit...fix ca pt un incepator :)). Pomul a iesit negru ca un drac iar tot ce tine de cer mai mult alb decat culoarea norilor...
Imi puteti da ceva sfaturi?
Multumesc anticipat.
Incepator 101%
Avatar utilizator
Kta
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iul 07, 2011 2:24 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum sa...

Mesajde cristiansergiu » Joi Iul 28, 2011 1:17 pm

cineva mi-a recomandat un blitz mai puternic


ar mai fi o varianta cu o blenda , consider ca aceste doua sunt singurele variante
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Cum sa...

Mesajde wollverine » Mie Aug 03, 2011 3:25 pm

Salut tuturor celor de pe aici, sunt posesorul lui Nikon D3000, achiziotionat azi, si stiu ca ceea ce va rog nu e tocmai corect, dar in 2 zile voi pleca prin europa si din pacate nu mai am timp destul sa ma documentez indeajuns acum pentru ceea ce as dori, si sincer nici nu as vrea sa tzin aparatul numai pe modul AUTO, as vrea sa am si eu niste poze mai reusite decat cele care ies de pe un Pocket Camera (Point and Shoot), asa ca eu as avea nevoie de cineva (daca e si AS in arta foto) care sa imi poate oferi/scrie niste setari potrivite la D3000 pentru cateva cadre reusite. Ma intereseaza niste setari pentru atunci cand fac: 1) poze noaptea (fara blitz) si nu am multa lumina decat iluminatul stradal; 2) poze-peisaj de pe traseu; 3) cand vremea e mohorata sau cand e soare puternic, in special cand se mai nimereste sa ai soarele in fatza; 4) cand fotografiez in locuri cu zapada; 5) si cand fotografiez cladiri, monumente din orase/ in orase. Va multumesc toturor celor care ma vor ajuta si sper sa am vesti in curand de la voi. Scuzati deranjul, tocmai sunt novice pe forumul acesta dar si in arta foto mai profi, de asta mi-am si luat modelul D3000 pt ca e pt entry-level si vreau sa invatz cat mai multe, si tocmai ce am avansat de la un Panasonic Fx-10 care il am de vreo 4 ani. O zi faina toturor!
The Touch of God by Nikon D3000
Avatar utilizator
wollverine
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 03, 2011 2:23 pm
Localitate: New York

Re: Cum sa...

Mesajde mirelutza_albinutza » Mie Aug 03, 2011 4:02 pm

Felicitari pt achizitie! Nu vreau sa te necajesc, dar raspunsurile la toate aceste intrebari, ar fi trebuit sa le stii deja...Oricum, nu cred ca exista o "reteta" universala de setari, totul se invata vazand si facand. Camera foto profi nu este neaparat egal cu poze reusite!
Ar fi util sa incerci sa parcurgi manualul de utilizare cu camera in mana si facand teste, te vei deprinde usor cu setarea diversilor parametri.
Iti vei da seama ceva mai tarziu, cand vei avea macar cunostintele de baza despre fotografie, ca iti vine greu sa dai raspunsuri la intrebarile tale :).
Cel putin aceasta este parerea mea, ii rog pe colegii de forum experimentati sa ma corecteze, daca gresesc.

Bafta si asteptam poze din concediu!
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa...

Mesajde Kta » Joi Aug 04, 2011 1:38 am

sute de cadre cu cat mai multe setari schimbate, cat mai variat subiectul si imprejurarile si din nou iar sute de cadre (app 98% nu or sa te multumeasca dintre aceste cadre si cel mai probabil daca nu le stergi direct din aparat, o sa faci asta din calculator).
Sfatul meu, chiar daca sunt incepator problematic in ceea ce priveste utilizarea unui DSLR, pentru cadrele cu adevarat instantanee si care nu ai ocazia sa poti sta sa le repeti sau sa stai de schimbat setarile, foloseste modul auto. pentru cand ai destul timp pentru setari si alte tipuri de programe, incearca sa iei pas cu pas fiecare setare (nu stiu daca am voie sa pun link-uri asa ca iti recomand doar articolul "Triunghiul expunerii și cum recuperăm o imagine subexpusă" , sper sa te duca direct la blog-ul la care fac referire, o sa-ti "lumineze" multe necunoscute (cel putin la mine unu asa a fost, motiv pntru care ii multumesc inca o data lui c6t9).
Aaa, nu uita sa-ti iei un trepied cu tine... in unele situatii e mai mult decat necasar.
Spor la experimentat cu noul aparat si sa ai concediu placut!
Incepator 101%
Avatar utilizator
Kta
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iul 07, 2011 2:24 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum sa...

Mesajde wollverine » Joi Aug 04, 2011 9:51 am

ms si tie pt cele mentionate, ai dreptate cu ceea ce zici, si oricum primul lucru care l-am facut si il fac este sa studiez manualul si sa ma orientez dupa el cu aparatul. Mi-a explicat si c6t9 un intreg proces-tutorial cu ce anume sa fac, chiar foarte util, si intradevar cu chestiuni ce depasesc cu mult manualul. Asa k ma simt multumit si va multumesc si voua celor care m-ati ajutat sa o scot la capat :D o zi faina tuturor!
The Touch of God by Nikon D3000
Avatar utilizator
wollverine
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Aug 03, 2011 2:23 pm
Localitate: New York

Re: Cum sa...

Mesajde c6t9 » Joi Aug 04, 2011 9:55 pm

Kta scrie:foloseste modul auto.


NU!

Sunt împotriva Auto total. Cândva voi explica în detaliu de ce. Este limitat și timpul meu.

Modul Auto nu oferă nici un control și nu este baza unei curbe de învățare.

M-A-S (Manual, Aperture și Shutter priority) sunt ușor de înțeles și acoperă aproape orice situație.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori