Acum este Joi Mar 28, 2024 1:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde CosminP » Mie Oct 23, 2013 12:25 am

Ideea e asa: un coleg de servici, vazand ca am aparat si ca imi place sa fac poze, m-a poftit la el la botez, duminica aceasta, 27 oct. Are fotograf profesionist, platit, pe mine m-a chemat ca second shooter, ca oportunitate pt ca nu am fotografiat evenimente pana acum. Asa ca am acceptat bucuros. Am aparat, am 3 acumulatori de rezerva, grip sa pun baterii normale, eternul 18-55 pt ca nu am apucat sa iau inca un obiectiv, sunt fotograf secundar asa ca nu depinde de mine evenimentul, stau linistit. DAR.. Nu am blitz. Era in plan sa cumpar de black friday sau oricum, dupa salariul din noiembrie. Am intrebat in stanga si in dreapta, nu are nimeni de imprumut.. Si aici intervine problema mea. Nu am alta solutie decat sa trag cu cel incorporat. Va fi biserica, apoi restaurant, nu am cum sa nu fac poze inauntru. Si ma gandesc asa: il pun la -1, -2 ca intensitate (ca sa nu iasa persoanele din prim plan "prajite" de lumina blitz-ului incorporat), cresc ISO la 320-400 ca sa ia si lumina din imprejurimi, trag raw sa pot edita apoi expunerea.. E bine asa? Sunt deja cam stresat, chiar si fiind intre colegi vreau sa iasa imagini bune.. Orice idee de setari e bine venita! Multumesc!
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde corneliu.s » Mie Oct 23, 2013 7:28 am

Ce aparat foto vei folosi?
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde puiugrapy » Mie Oct 23, 2013 8:12 am

incearca urmatoarele setari acasa intr-o camera cu semiintuneric:manual,iso 800 sau 1000,diafragma f5-5.6 timp expunere 1/50,1/40 sec.blitz-ul poti sa-l dai la -1 ca sa nu arda.poti incerca si in modul P sa vezi ce iese.din pacate 18-55 e beznos si nu prea ajuta in biserica.
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde Semper » Mie Oct 23, 2013 8:18 am

Poti sa mergi lejer pe ISO 1600 (poate chiar mai mult, in functie de aparat) daca nu ai un aparat de generatie veche. Iar eu te sfatuiesc sa pozezi in M, cu un timp de expunere de 1/100. Mai jos de atat risti sa ai poze miscate si ar fi pacat. Pentru blit te orientezi la fata locului, insa poti incepe fara compensare si ajustezi doar daca este cazul. Si trage RAW sau RAW + jpeg.
Diafragma poti sa o tii deschisa la maxim.Astea sunt de obicei niste setari care nu prea au cum sa dea gres in interior.

PS
Multi se sperie de ISO mare, insa este deranjant doar la vizualizare 100%. Am printat poze (10x15) la ISO 3200 facute cu Fuji x100 + blit incorporat si arata foarte bine. Daca expui corect (cat mai "la dreapta") nu sunt probleme. Mai bine o poza un pic mai zgomotoasa decat o poza cu subiectul corect expus de catre blit, insa totul intunecat in jurul lui. Similar, prefer oricand o poza zgomotoasa vs o poza miscata.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde Casper » Mie Oct 23, 2013 10:26 am

Iso mare (dar max 1600), blitz fara compensare - si asa nu ai suficienta putere, diafragma minima (aici nu te ajuta deloc obiectivul). Eu as utiliza modul A cu atentie pe timpul de expunere (o sa fie 1/60 deci tebuie o mana sigura). Daca ai pb cu timpul de expunere mergi pe S, asa cel putin ai garantia ca nu mergi prea jos.

Poti sa mergi si pe manual insa poti avea pb mari cu expunerea.

Daca ai carduri ok tragi RAW (eventual RAW + jpeg).

Oricum fa cateva teste acasa...acolo nu o sa ai timp.

Numai bine.
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde Gamezcdr » Mie Oct 23, 2013 11:12 am

Sfatul lui Semper e f bun, nu va speriati de ISO mare ca nu se vede la vizualizare normala sau in print, trage RAW si scoate zgomotul cu scule mai specializate gen Noise Ninja sau Dfine. Daca tragi jpeg atentie la white balance dar as sugera RAW.
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde CosminP » Mie Oct 23, 2013 12:23 pm

Aparat: D5000, pt asta am avut bani in septembrie, am cautat ceva nici prea vechi dar nici nou nout. La iso 1600 fara blitz se descurca onorabil, cu blitz la valori crescute nu am incercat. Mersi frumos!
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Ce ma fac? Sfaturi, va rog!

Mesajde Casper » Mie Oct 23, 2013 3:52 pm

Merge si fara blitz....insa e discutabil. Sunt sanse mari sa ai umbre nedorite - iluminare nepotrivita ceea ce o sa dea un aspect neplacut pozelor. Nu exagera cu ISO ... de obicei si ISO se regleaza in functie de conditiile din teren tinand seama de expunere.

Bafta!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 10 vizitatori