Acum este Joi Apr 25, 2024 1:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Soare la apus

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Soare la apus

Mesajde vid313 » Dum Aug 23, 2009 9:52 am

Aseara eram in parc si fiind un apus interesant am tras cateva cadre. Dupa prima fotografie m-am uitat pe monitorul camerei si soarele avea alta culoare decat cea pe care o vedeam cu ochiul liber pe cer. Am incercat sa schimb din setari dar fara a avea un rezultat excelent.
M-am jucat putin si pe calculator cu una din fotografii si am ajuns la un rezultat apropiat de ce vedeam pe cer aseara, insa doar pe jumatatea de soare. Sfatuiti-ma va rog ce sa fac data viitoare pentru a scoate soarele cat mai aproape de realitate.
Pun un crop sa va faceti o idee.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Soare la apus

Mesajde romescu » Lun Aug 24, 2009 3:24 pm

ar ajuta sa zici si tu ce setari ai tot schimbat acolo.
La prima vedere imi pare ca WB pare sa fie cauza...
romescu
 
Mesaje: 83
Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:48 pm

Re: Soare la apus

Mesajde vid313 » Lun Aug 24, 2009 7:21 pm

M-am jucat cu compensarea expunerii si balansul de alb pe fisierul raw.
Si da in cropul din fotografia anterioara am prelucrat balansul de alb din soft, pe calculator, pentru a ajunge la un rezultat cat mai apropiat de cel real (ma refer aici doar la globul solar si atat), insa tot nu e ceea ce vedeam cu ochiul liber decat pe jumatatea de jos a soarelui.
Poate nu m-am facut inteles in primul post, deci revin - soarele (discul in intregime) vazut cu ochiul liber avea culoarea pe care o are in fotografie doar jumatatea de jos, o nuanta de rosu spre roz cred (si nu galbenul acela auriu prezent pe jumatatea de sus).
Pe obiectiv am avut montat doar filtrul UV.

Mai pun un crop 100%, fotografie facuta in aceleasi conditii cu balansul de alb pus pe auto. Fotografia a suferit doar un crop si a fost salvata in jpeg.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori