Acum este Joi Mar 28, 2024 11:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Imaginea de produs - intrebari, procedee

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Imaginea de produs - intrebari, procedee

Mesajde CosminP » Mar Noi 26, 2013 1:13 pm

Salutari doamnelor si domnilor! Se da urmatoarea situatie: de haloween m-am autoinvitat la un pub, ca fotograf amator. Am reusit sa scot niste imagini decente, drept pt care m-au chemat iar sambata, la o petrecere cu karaoke. Si din nou, au fost multumiti de poze. Asa ca incet, incet, ajung fotograful pub-ului, lucru de care sunt multumit, atat eu cat si patronii respectivi. Si deja urmeaza sa trecem la alt nivel. De haloween am pozat decoratiunile, la karaoke petrecerea, acum vrea patronul poze cu tot localul (asta e simplu), si cu barul (sticle aranjate, cockteil-uri, shot-uri). Si am numai idei in cap, care mai de care. Blitz nu am inca, dar am imprumutat unul de la un foarte bun prieten special pt acest eveniment. Maine dimineata e programata sedinta. Problema e ca am in cap foarte multe idei de light painting, mai ales cu bauturile. Si am in cap tehnica, dar va fi nitel cam complicat. Repet, sedinta e dimineata. Si pub-ul are 3 incaperi (una foarte intunecata, una mediu luminata si cea principala care include si barul). Filtre nu am ca sa reduc lumina naturala.. Ma gandesc la urmatoarea combinatie: trepied, iso 100, f/22 (asta e important!), telecomanda ir si flash-ul declansat manual + o lanterna. Exact ce folosesc noaptea la poze cu masini (am postat la sectiunea critici), numai ca acolo am un timp de 1-2 minute si f/8, maxim f/10. Aici voi da din telecomanda doar cat luminez subiectul, 1-2 secunde, imi inchipui ca ar da o expunere corecta.Poate ajuta si vremea mohorata. Iar fundalul probabil il fac negru din photoshop. Alte idei?
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Imaginea de produs - intrebari, procedee

Mesajde CosminP » Mar Noi 26, 2013 1:14 pm

P.S. : am stabilit sedinta dimineata la prima ora pt ca este localul gol, seara se umple.
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Imaginea de produs - intrebari, procedee

Mesajde CosminP » Joi Noi 28, 2013 5:50 pm

Se pare ca tehnica ce o aveam in cap a dat roade, fara nici un fel de filtru de reducere a luminii.

Prima poza este facuta la f/13, 1 sec, iso 200. Cea de-a doua, la f/8, 2.5 sec, iso 200. Am pus aparatul pe trepied, am focalizat si l-am trecut pe focus manual, apoi i-am dat din telecomanda.. imediat ce a declansat, am dat cate doua flash-uri pe sticle, din mana, din diferite pozitii, apoi imediat dupa aceea am inchis shutterul tot din telecomanda. Rezultatul, avand in vedere ca eram intr-o incapere luminata, ma multumeste.

Sigla cu "The Cave" este atasata in post procesare, am transformat o poza cu sigla lor in logo de pus pe imagini.

Poate gaseste cineva topicul si ii va fi de folos, cine stie.
Fişiere ataşate
 DSC_0115.JPG
 DSC_0123.JPG
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron