Acum este Joi Mar 28, 2024 1:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema autofocus???

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Mie Dec 04, 2013 10:17 am

Am achizitionat de curand un d7100 si un 35mm f/1.8 de la nikon.Aseara am iesit sa fac niste poze, le-am verificat pe aparat sa fie focalizate bine, bla bla, aratau ok. Cand ajung acasa le bag in lightroom ca sa le editez observ ca majoritatea pozelor nu sunt clare, "sharp". As dori sa stiu daca am gresit eu cu ceva sau are o problema cu autofocus Dslr-ul sau obiectivul? Va incarc o poza ca mostra:
Fişiere ataşate
 DSC_0238-4.JPG
Camera:Nikon D7100
Lens: nikkor AF-s 35mm f/1.8G
F: 1.8
Shutter speed: 1/80
Iso: 400
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 04, 2013 10:49 am

Foloseste ViewNX si observa punctele de focus utilizate: nu exista niciunul, deci imaginea este complet nefocalizata; daca doreai ca persoana sa fie in focus trebuia folosit doar punctul central.
Pentru rezultate mai constante (pina la intelegerea deplina a explicatiilor din manual) eu recomand modul P cu AF pe single-point si AF-S.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema autofocus???

Mesajde CosminP » Mie Dec 04, 2013 11:31 am

Si vezi ca la f/1.8 cat ai tras, zona focusata va fi una foarte mica, daca te-ai miscat chiar si o idee, focusul a sarit. Pana vezi cum e cu f, trage la 2.8, timpul de 1/80 pe care l-ai avut, ar fi devenit 1/40, inca suficient cat sa tragi din mana. Experimenteaza acasa la diferite valori
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Mie Dec 04, 2013 11:34 am

Bogdan Dulgheru scrie:Foloseste ViewNX si observa punctele de focus utilizate: nu exista niciunul, deci imaginea este complet nefocalizata; daca doreai ca persoana sa fie in focus trebuia folosit doar punctul central.
Pentru rezultate mai constante (pina la intelegerea deplina a explicatiilor din manual) eu recomand modul P cu AF pe single-point si AF-S.

Multumesc frumos pentru informatie,acum am verificat sunt doua puncte de focus active unul este pe nas iar celalt pe ochiul drept.
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde vladnikon » Mie Dec 04, 2013 4:32 pm

Si eu am tot 35mm f/1.8 si folosesc de cele mai multe ori punct central de focus (mai ales cand fotografiez persoane de aproape).
Sunt incepator si am camera de cateva zile, iar cand mi-am cumparat obiectivul am observat in specificatii ca nu are sistem VR. Eu am rezolvat problema simplu: am achiztionat un trepied, iar cand trag la viteza de <50 si diafragma maxima n-am probleme. Nu regret absolut deloc ca mi-am luat 35mm in loc de 18-55mm.
Happily zooming by foot with a D7000 + AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G.
Avatar utilizator
vladnikon
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Oct 31, 2013 10:45 pm
Localitate: Iasi

Re: Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Mie Dec 04, 2013 6:00 pm

vladnikon scrie:Si eu am tot 35mm f/1.8 si folosesc de cele mai multe ori punct central de focus (mai ales cand fotografiez persoane de aproape).
Sunt incepator si am camera de cateva zile, iar cand mi-am cumparat obiectivul am observat in specificatii ca nu are sistem VR. Eu am rezolvat problema simplu: am achiztionat un trepied, iar cand trag la viteza de <50 si diafragma maxima n-am probleme. Nu regret absolut deloc ca mi-am luat 35mm in loc de 18-55mm.

Si eu m-am gandit sa fac poza(pozele) cu trepied dar sincer imi era groaza sa il desfac. Il aveam cu mine dar deja mi-au inghetat mainile:). Ai facut o alegere buna, dar eu cred ca o sa mai ai nevoie si de un alt obiectiv pe langa cel fix.
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 04, 2013 7:02 pm

darthur90 scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Foloseste ViewNX si observa punctele de focus utilizate: nu exista niciunul, deci imaginea este complet nefocalizata; daca doreai ca persoana sa fie in focus trebuia folosit doar punctul central.
Pentru rezultate mai constante (pina la intelegerea deplina a explicatiilor din manual) eu recomand modul P cu AF pe single-point si AF-S.

Multumesc frumos pentru informatie,acum am verificat sunt doua puncte de focus active unul este pe nas iar celalt pe ochiul drept.


Eu n-am gasit niciunul la vizualizarea cu ViewNX; poate ca n-ai inteles tu bine: ViewNX iti arata ce puncte de focalizare a folosit aparatul (se apasa butonul (show)"Focus point" pentru asta - vezi stinga sus); daca nu este afisat niciunul (ar trebui sa fie afisate peste imagine niste patrate cu chenar rosu), atunci fotografia nu e focalizata deloc. Ca tie ti se pare ca ar fi 2 locuri mai bine focalizate ... e doar parere.
Probabil ca frigul este vinovatul principal aici :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema autofocus???

Mesajde darthur90 » Mie Dec 04, 2013 10:13 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
darthur90 scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Foloseste ViewNX si observa punctele de focus utilizate: nu exista niciunul, deci imaginea este complet nefocalizata; daca doreai ca persoana sa fie in focus trebuia folosit doar punctul central.
Pentru rezultate mai constante (pina la intelegerea deplina a explicatiilor din manual) eu recomand modul P cu AF pe single-point si AF-S.

Multumesc frumos pentru informatie,acum am verificat sunt doua puncte de focus active unul este pe nas iar celalt pe ochiul drept.


Eu n-am gasit niciunul la vizualizarea cu ViewNX; poate ca n-ai inteles tu bine: ViewNX iti arata ce puncte de focalizare a folosit aparatul (se apasa butonul (show)"Focus point" pentru asta - vezi stinga sus); daca nu este afisat niciunul (ar trebui sa fie afisate peste imagine niste patrate cu chenar rosu), atunci fotografia nu e focalizata deloc. Ca tie ti se pare ca ar fi 2 locuri mai bine focalizate ... e doar parere.
Probabil ca frigul este vinovatul principal aici :)




Eu m-am uitat direct pe aparat....nu folosesc view nx si nu il am cd-ul cu mine sa il instalez dar iti arat o poza facuta cu displayul de la d7100 un am selectat sa arate Focus Pointurile:
Fişiere ataşate
 dsc 0238.jpg
darthur90
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Dec 04, 2013 12:07 am

Re: Problema autofocus???

Mesajde puiugrapy » Joi Dec 05, 2013 7:18 am

Cand faci un portret de la brau in sus nu e chiar indicat sa folosesti f1.8 pentru ca s-ar putea sa ai in focus doar varful nasului sau nimic.Trebuie o tehnica buna pentru asta.Un f2.8 sau chiar f4 sunt foarte bune si ai si fundal blurat.Apoi conteaza sa focalizezi pe ochi
NIKON D90+Nikon D700+Nikon d750+Tokina 12-24 f4+50 f1.8D+85f1.8D+Nikon 28-200 f3.5-5.6D+35f1.8+80-200f2.8+SB 20+2xDBK DF-400
https://www.facebook.com/pages/Fotograf-Grapinoiu-Petru/1117832321567050?ref=hl
http://www.flickr.com/photos/42703066@N05/
puiugrapy
 
Mesaje: 308
Membru din: Mie Oct 24, 2012 8:41 pm

Re: Problema autofocus???

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Dec 05, 2013 10:25 am

darthur90 scrie:...
Eu m-am uitat direct pe aparat....nu folosesc view nx si nu il am cd-ul cu mine sa il instalez dar iti arat o poza facuta cu displayul de la d7100 un am selectat sa arate Focus Pointurile:


Curioasa treaba, dar poate ca la redimensionare, softul a sters informatia legata de aceste puncte de focalizare; ar fi interesant daca ViewNX iti arata tot acele 2 puncte pe care le arata aparatul (pe cadrul original, dar si pe cropul postat aici, pe forum). Chiar si EXIF-ul arata la "subject distance" :unknow ... deci focalizarea nu e chiar exacta.
[Probabil ca ar fi util sa folosesti ultima versiune de ViewNX descarcata de pe site-ul Nikon si nu cea de pe CD care mai mult ca sigur ca nu este ultima.]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron