Acum este Vin Mar 29, 2024 8:45 am

Articole Nikonisti.ro

Poze noaptea

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Poze noaptea

Mesajde Anitadora » Vin Dec 27, 2013 4:06 pm

Buna seara! Mi-am achizitionat recent un Nikon D5100.
Aseara am iesit cu el in oras, am vrut sa fac poze despre orasul "impodobit":D. Sunt incepatoare, nu m-am asteptat la mari succese, dar am incercat mai multe setari si pozele nu au iesit deloc frumos.Parca as fi facat poze cu telefonul :( . Daca foloseam blitzul pozele ieseau foarte luminoase, daca nu intunecate. La modul Manual daca faceam poze fara blitz, chiar daca ridicam ISO-ul pozele ieseau intunecate. Aceasta problema este valabila si cand faceam poze in casa...
Va rog frumos sa ma ajutati, la ce trebuie sa fiu atenta cand pozez astfel de situatii. Va multumesc anticipat! :)

P.S. Cum incarc fotografii? :D Nu ma lasa numai pana la 1 MB ,dar fotografiile sunt mult mai mari :(
Anitadora
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Dec 27, 2013 3:44 pm

Re: Poze noaptea

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Dec 27, 2013 4:30 pm

Anitadora scrie:Buna seara! Mi-am achizitionat recent un Nikon D5100.
Aseara am iesit cu el in oras, am vrut sa fac poze despre orasul "impodobit":D. Sunt incepatoare, nu m-am asteptat la mari succese, dar am incercat mai multe setari si pozele nu au iesit deloc frumos.Parca as fi facat poze cu telefonul :( . Daca foloseam blitzul pozele ieseau foarte luminoase, daca nu intunecate. La modul Manual daca faceam poze fara blitz, chiar daca ridicam ISO-ul pozele ieseau intunecate. Aceasta problema este valabila si cand faceam poze in casa...


Aparatul în P (pe rotita de sus, aceea cu multe litere si simboluri).

ISO în Auto (de obicei asa vine aparatul).

Daca imaginea iese prea întunecată, apăsati pe butonul +/- de lângă declansator si în timp ce tineti apăsat, dati 2 click-uri cu rotita de sub degetul mare spre stânga. Dacă nici acum nu e bine, mai dati 2 click-uri.

Dacă imaginea iese prea luminoasă, rotiti la dreapta.

Dacă ati umblat în setările aparatului si ati inversat sensul de rotire, rotiti în partea care trebuie până iese bine.
Vedeti că la DSLR-uri puteti vedea imaginea abia după ce ati făcut-o, deci trageti, corectati, trageti din nou până iese bine.

Cam asta e esenta fotografiei digitale :-)

Anitadora scrie:P.S. Cum incarc fotografii? :D Nu ma lasa numai pana la 1 MB, dar fotografiile sunt mult mai mari.


Folositi Nikon View (livrat cu aparatul, dar poate fi descarcat gratis si de pe Net).
Alegeti imaginile pe care le doriti (tineti apăsat pe Ctrl si dati click pe ele) apoi click dreapta, Convert files si setati dimensiunea la cât doriti (latura mare in pixeli). Se poate regla si raportul de compresie, High quality ajunge.

Pentru Forum cred ca 800 pixeli ajung.

Mult succes.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze noaptea

Mesajde DannyMC » Vin Dec 27, 2013 4:44 pm

Buna seara! Daca doresti fotografii de noapte primul lucru pe care trebuie sa-l ai in vedere este trepiedul! ;) Blitz-ul mai ales cel integrat nu se poate folosi pentru iluminarea unui peisaj chiar si urban. Il poti folosi la interior eventual cu o compensare daca ti se pare ca lumineaza prea tare.
Lasa deocamdata modul M, cel putin pana intelegi care e treaba cu t. expunere, diafragma si ISO!
Pentru a putea incarca imagini trebuie sa le redimensionezi. Iti recomand Irfan View. Este gratis si foarte simplu de folosit. Succes!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze noaptea

Mesajde Anitadora » Vin Dec 27, 2013 8:21 pm

Multumesc pentru sfaturi!
Acestea sunt cateva fotografii realizate de mine. Cele de afara nu imi plac deloc.
Fişiere ataşate
 DSC_0126.JPG
 DSC_0127.JPG
 DSC_0187.JPG
 DSC_0192.JPG
 DSC_0199.JPG
 DSC_0204.JPG
Anitadora
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Dec 27, 2013 3:44 pm

Re: Poze noaptea

Mesajde Skytalker » Vin Dec 27, 2013 8:35 pm

In unele poze ai shutter 1/5 in altele ISO 2000 cu blitz si cu 1/200. Unele sint miscate altele, out simplu out of focus.

In primul rind trebuie invatate citeva elemente vizavi de reglajele aparatelor foto, pentru ca D5100 oricit de DSLR sa fie nu face poze cum vrei tu, mai ales cele de noapte care sint dificile prin excelenta.

Deci incearca intii cind e lumina suficienta cu o viteza shutter minim 125, tinind aparatul FIX in mina, si cu expunere corecta, folosind modul Aperture Priority, selecteaza F/5.6.

Fotografia de noapte las-o un pic pe mai tirziu si pentru cind ai un tripod si mai multa experienta.
In rest succes.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Poze noaptea

Mesajde Anitadora » Vin Dec 27, 2013 8:46 pm

Multumesc pentru sfaturi!:)
Anitadora
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Dec 27, 2013 3:44 pm

Re: Poze noaptea

Mesajde BaileyDaugherty » Lun Aug 28, 2023 10:58 am

Sa ai o noapte frumoasa! Trepiedul este o necesitate absolută dacă doriți orice fel de fotografii decente pe timp de noapte. Blițul, mai ales cel încorporat, este inutil pentru a ilumina orice fel de peisaj, nici măcar unul urban. Poate fi folosit în interior, deși unii pot considera lumina prea intensă și optează pentru un dimmer.
Nu mai utilizați modul M până când vă dați seama ce este în neregulă cu expunerea, diafragma și ISO ale camerei.
Trebuie să redimensionați fotografiile înainte de a le încărca. Irfan View este o alegere excelentă. Este complet fără probleme și fără costuri pentru tine. Succes! geometry dash
BaileyDaugherty
 
Mesaje: 14
Membru din: Mar Noi 29, 2022 6:38 am

Re: Poze noaptea

Mesajde victorpatrick » Mie Noi 01, 2023 6:45 am

Salutări pentru seară! Trepiedul ar trebui să fie prima ta prioritate dacă vrei fotografii de noapte! ;) Este imposibil să folosești blițul, în special cel integrat, pentru a ilumina un peisaj – chiar și unul urban. Dacă simțiți că strălucește prea puternic, este posibil să îl puteți folosi în interior cu o posibilă compensare.
Salvați modul M pentru moment, sau cel puțin până când vă dați seama ce este în neregulă cu ISO, diafragma și expunerea!
Imaginile trebuie redimensionate pentru a le încărca. Se recomandă Irfan View. Este destul de simplu de utilizat și este gratuit. Avere!
tunnel rush
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am

Re: Poze noaptea

Mesajde andree23 » Mie Noi 22, 2023 10:57 am

I wanted to extend my thanks for the unique article you've crafted watermelon game. It's a testament to your creativity and dedication to providing readers with something special.
andree23
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 18, 2023 10:42 am

Re: Poze noaptea

Mesajde jeffreestar » Vin Ian 12, 2024 5:32 am

Felicitări pentru achiziția aparatului Nikon D5100! Începerea cu fotografia DSLR poate fi inițial copleșitoare, dar odată ce înțelegi câteva concepte de bază, slice master lucrurile vor începe să se așeze.
jeffreestar
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Apr 28, 2023 5:04 am

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron