Acum este Mar Apr 16, 2024 12:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie produse metalice (comert online)

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Mar Ian 21, 2014 3:40 am

uite tot ceva de genul ala cu cutia de carton doar ca si fundul era taiat si am pus o lumina sub fundal (de fapt tot am improvizat eu ceva asemanator: o blenda de difuzie+o foaie a4 sub subiect + o blenda de difuzie deasupra- iese mai bine cu cutia de carton dar pe mine nu ma interesa sa imi iasa perfect,asta e treaba ta,sau a mea daca fotografiam chestile alea - ustensilele ....)



direct din camera - jpg-uri(da, stiu balansul de alb era pe auto, dar eu cum niciodata nu trag decat raw am uitat sa il schimb si sa imi fac un balans manual cand am schimbat din raw pe jpg):






editat toate cu aceeasi setare,in calup(batch) - ai facut odata setarile si le-ai dat la toate la fel si lucreaza doar calculatoru fara sa stai tu la el.






editat intre 10 si 25 de secunde / fotografie (+vreo 5 secunde pt crop la fiecare)







p.s. hartia e foarte buna ca si material de difuzie, totusi sub subiect ar fi bine daca ai pune mai multe foi din hartie dinaia de calc sau altceva care sa fie mai uniform, hartia de scris si cea de xerox nu e uniforma daca te uiti atent la ea cu un bec in spatele ei. asta nu conteaza pa parti, dar sub subiect conteaza.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 21, 2014 10:46 am

Larincov scrie:pana un alta as face rapid o cutie de genul. http://www.youtube.com/watch?v=z1bAh193Iwc
numai ca nu stiu pe partile cutiei ce sa folosesc... material sau hartie? Ar trebui un material mai transparent... aveti idee ce material ar fi bun pentru asa ceva? Sau ce hartie? Se gaseste in comert?
Poti posta o poza neprocesata cu "echipamentul" care l ai tu?
merci frumos


Cam asa ceva: cutia ... solutia prezentata are insa marele defect ca va trebui sa ramina asa cum a fost ea confectionata; un cort sau o cutie pliabila (cu peretii detasabili) vor fi mai usor de depozitat si mai ales de refacut la fiecare sedinta pentru produse noi. Cadrul se poate confectiona din stinghii de lemn, cu profil patrat, de 2-3 cm, pe care se pot monta si incerca diverse solutii de difuzie prin prinderea lor de marginea de lemn cu pioneze; montarea si demontarea se vor face facil, spatiul de depozitare va fi minim, peretii textili se pot spala, calca astfel incat sa nu formeze cute ...

Ca si material eu as sugera unul cu procent mare de bumbac (poliesterul poate da unele reflexii nedorite) gen cearceaf sau fata de masa (sunt bune si tricourile XXL, dar pretul lor nu e la fel cu cel din clip) sau hirtie de diferite tipuri: calc, velina, creponata, cerata ... sau chiar combinatii functie de rezultatul testelor preliminare.

O sa incerc sa-ti trimit o poza cu cutia sotiei (ea e cea care o foloseste destul de intens in ultima vreme), confectionata din plexiglas alb mai spre sfirsitul saptaminii.

Aici: https://imageshack.com/i/mwn3jzj ai o imagine facuta fara niciun fel de difuzie, doar cu cele 2 lampi continue suplimentate de un blitz montat pe aparat (se pot observa usor lampile in reflexiile lentilei), iar prelucrarile au fost minime: un pic de contrast (micro-contrast), un pic de sharp suplimentar si cropul corespunzator. Fundalul este o bucata de material de banner care are marea calitate de a putea fi curatat foarte usor pentru a pastra albul-alb si in plus este mat si nu genereaza reflexii.

Functie de culoarea subiectului, se poate alege o alta culoare pentru fundal (in general in contrast cu acesta: eu l-am ales alb pentru ca obiectivul e negru. Pentru obiecte metalice eu as alege un fundal gri/negru-mat care iti ofera si avantajul ca eventualele umbre vor fi putin vizibile si mai usor de corectat, daca chiar va mai fi cazul).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 21, 2014 10:53 am

@ moaartea

Ai incercat si cu un fundal mai contrastant, gri sau negru? Mie imi pare ca albul in cazul tau nu e cea mai fericita alegere pentru evidentierea subiectului (a partii lui importante, falcile patentului, nu minerul acestuia).
Stiu, e un exemplu facut in graba, dar poate ca subiectul ar fi trebuit ales altul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 10:58 am

Larincov scrie:pana un alta as face rapid o cutie de genul.


Un cub de difuzie de 80cm e in jur de 200 lei si e gata făcut, e si pliabil.
Există si niste corturi interesante, la un pret asemanător.

Cred că e mai multă bătaie de cap cu confectionarea, iar 200 lei pentru cele 400 de produse inseamna cam 0,5 lei/produs.

P.S.

Asta nu înseamnă că folosind cubul o să aveti fundalul perfect alb din fotografiere, dar asta e o discutie separată.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Ian 21, 2014 11:04 am

Radu_Grozescu scrie:...
P.S.

Asta nu înseamnă că folosind cubul o să aveti fundalul perfect alb din fotografiere, dar asta e o discutie separată.


Foarte corect: acum suntem la capitolul bricolaj; cursul de fotografie de produs va incepe dupa ce setupul va fi gata :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Mar Ian 21, 2014 12:02 pm

Bogdan Dulgheru scrie:@ moaartea

Ai incercat si cu un fundal mai contrastant, gri sau negru? Mie imi pare ca albul in cazul tau nu e cea mai fericita alegere pentru evidentierea subiectului (a partii lui importante, falcile patentului, nu minerul acestuia).
Stiu, e un exemplu facut in graba, dar poate ca subiectul ar fi trebuit ales altul.


am ales asa pt ca asa am vazut ca vroia sa faca initiatorul acestui topic- chestii din metal care au suprafete rotunde sau altele care reflecta lumina.
si da, am facut in graba, nu era ideea sa iasa ceva interesant/foarte ok ca sa pun pe site de vanzari su pe situri de specialitate/etc, ci sa vada principile de baza dupa care poate sa experimenteze cat vrea.
eu tot sustin ca daca vrei fundal DIRECT din jpg-ul camerei fara PS sau LR sau altceva asemanator sa iasa cat mai aproape de alb si cu umbre cat mai putine fundalul atunci ar trebui sa ai si o lumina SUB acel fundal alb care sa il ilumineze putin mai tare ca subiectul sau oricum mai mult decat lumina care care pe subiect.

daca stiti si alta metoda care sa iasa fundalul cat mai aproape de alb 100% (255,255,255) DIRECT DIN JPG-UL CAMEREI,fara LR PS sau alte asemanatoare si fara sa ai o lumina sub obiectul de fotografiat si fara umbre sub obiectul fotografiat atunci va rog sa postati solutia poate mai invat si eu ceva pt ca eu nu stiu alta metoda.

bine, poti suspenda obiectul fie cu o ata/sarma/ceva sau o sticla (ideal fara reflexii) in aer si atunci ai scapat de acele umbre dar fundalul tot trebuie sa il iluminezi cumva mai tare decat subiectul pt a fi 100% alb.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Mar Ian 21, 2014 3:01 pm

imi plac exemplele aratate.
Daca imi ies produsele ca la "moaartea" sunt multumit... nu doresc sa fie 100% alb, chiar as putea pune un alt background, vorba lui Bogdan.
Am vazut pe youtube confectionate si din teava pvc - facut doar cadrul- si in felul asta il poti monta si demonta usor.
Am vazut ca am in casa becuri de 56000 dar sunt de 18W...
Voi comanda de pe ebay intre timp si cort de 80 cm... am vazut ca e mai ieftin decat la noi... ar ajunge la 1 mil cel de 80.
Ca sa luminez sub produs...daca voi face dintr o cutie...as putea pune pe fundul cutiei un plexiglas transparent... si in felul asta il voi putea lumina si dedesubt.
Care din obiective sa le folosesc? Am unul 18-105 si un obiectiv AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G . Sa le folosesc pe functia A?
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 3:10 pm

Larincov scrie: Sa le folosesc pe functia A?


E mai comod pe „functia” M.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Mar Ian 21, 2014 3:18 pm

Radu_Grozescu scrie:
Larincov scrie: Sa le folosesc pe functia A?


E mai comod pe „functia” M.


Cu care din ele? :) 35 e mai luminos...
Am gasit bec cu specificatiile astea: Tip: 13688; Tip tub: T5-15.5mm; Putere:45W: Dulie:E27; Tensiune alimentara:230V; Frecventa 50HZ(sinus pur): RA:>80; Curent(A):352 mA; Culoare:ALB; Durata de viata:8000 ore; Temperatura de culoare:6500K; Flux luminos:2160 Lm; Diametru(D,mm):83; Inaltime(H,mm):159;Lungime(L, mm):186; Greutate(gr):201; Volum ambalaj(cm3):2624; Compatibil cu variator:NU; Material:Plastic; 40 lei ... vad ca ceea ce am prin casa au 18W cu 5600.. nu sunt destul de puternice daca mai adaug 3-4 buc?
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 3:21 pm

Larincov scrie:
Radu_Grozescu scrie:
Larincov scrie: Sa le folosesc pe functia A?


E mai comod pe „functia” M.


Cu care din ele? :) 35 e mai luminos...

Material:Plastic; 40 lei ...

nu sunt destul de puternice daca mai adaug 3-4 buc?


Nu contează puterea câtă vreme aparatul e pe trepied si obiectele sunt stationare.

Iar alegerea diafragmei se face oricum în functie de altceva decât puterea becurilor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori