Acum este Mar Apr 16, 2024 4:50 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie produse metalice (comert online)

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Vin Ian 24, 2014 12:39 am

pana una alta recomanda mi unu din cele 2 modele de becuri. vreau eu sa le am si sa stiu ca nu lumina sau alti factori e problema si dupaceea experimentez. care din cele 2 sunt ok? cel mai mare?
Am trepied.
acum sunt inafara localitatii, sunt la cineva care imi poate da becurile, modelul asta, iar in 2 zile ajung acasa sa fac si teste.
Merci
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 24, 2014 9:11 am

Ia-le pe cele mai puternice/mari: o rezerva nu stica niciodata. Ref. la faptul ca nu e specificata temperatura de culoare: e posibil sa scrie doar pe bec, dar si in cazul in care tot nu e specificata, nu vor fi probleme pentru ca faci WB manual pe lumina data de ele si eventual il mai retusezi in soft pe toate cadrele.
"http://www.fotohobby.ro/studiolumini-si-accesorii/l259mpi-lumin259-continu259/fhs-lampa-fluorescenta-cu-lumina-continua-fhs00003236.html" e recomandarea mea; nu stiu ce economie faci cu improvizatii, dar impresia mea e ca nu prea mare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Dum Ian 26, 2014 8:21 pm

Ce parere aveti de aceste lampi? as vrea sa mi achizitionez 3 bucati. Becurile mi le am luat pe cele mai mari de 65W ... vor veni cam inafara abajurului. E destul de ok abajurul ca dimensiuni?. Ceea ce mi ai aratat tu in link abajurul era de 18 cm, deci cu un 1 cm in diametru mai mare decat ceea ce vreau sa achizitionez eu.

PS: Bogdan Dulgheru imi poti face niste poze cu studioul tau pt produse? merci

Imagine
Imagine

Dimensiuni produs
Înălţime min.: 44 cm
Înălţime max.: 64 cm
Diametru abajur: 17 cm
L cbl: 1.6 m
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Lun Ian 27, 2014 10:12 pm

Am mai facut niste teste cu becurile astea de 65 si voi posta rezultatele. Sa mi spuneti ce parere aveti. Deocamdata nu am lampi calumea... cred ca trebuie sa iau niste lampi dar care sa cuprinda tot becul, eventual niste cupe mai mici si sa continui cu hartie abajurul... si foaia care o am cred ca trebuie inlocuita cu foaie de calc... mi se pare ca in realitate lumina nu trece asa mult prin acea hartie de impachetat pe care o am.
Am adaugat poza din original si poza editata cum as dori sa arate... Credeti ca se poate ajunge la performanta de a face poza si a nu o mai edita dupa?
Original:
 DSC_0330.jpg
Original

Editat:


Original:

Editat:


Original:

Editat:
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 28, 2014 12:27 am

Larincov scrie:Am adaugat poza din original si poza editata cum as dori sa arate... Credeti ca se poate ajunge la performanta de a face poza si a nu o mai edita dupa?


Nu văd nimic în imaginile „editate” care nu poate fi rezolvat din expunere si Picture controls direct în aparat.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Panoramic » Sâm Mai 31, 2014 12:22 am

Te-ai fotografiat si pe tine ! .. Reflexie pe suprafetele lucioase.
Pune un cearceaf alb, intre tine si obiect, prevazut cu o gaura prn care treci numai obiectivul.
In fotografia de produs, reflexia fotografului, a aparatului foto, a trepiedului, a asistentei, .. pe subiect este greseala majora dupa parera mea.
Pina la urma o sa ajungi sa-ti cumperi cort profesional dupa ce te lasa nervii dupa 1000 poze.
Panoramic
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 10:53 am

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Robert248 » Lun Iul 07, 2014 10:16 am

Salut,
am si eu o dilema… vreau sa achizitionez un body + obiectiv, trepied si o lumina (cel putin) pentru fotografie de produs. Voi fotografia obiecte mari,din inox, cu reflexie(frigidere,cuptoare etc) si vroiam sa imi recomandati un kit complet, de exemplu D5200 + Nikon 24-70 F/2.8 etc. Sunt interesat de Nikon. Va multumesc anticipat. PS: sunt incepator in fotografia de produs .
Robert248
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 07, 2014 10:09 am

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Tudor_dx » Vin Iul 11, 2014 10:50 am

Robert248 scrie:Salut,
am si eu o dilema… vreau sa achizitionez un body + obiectiv, trepied si o lumina (cel putin) pentru fotografie de produs. Voi fotografia obiecte mari,din inox, cu reflexie(frigidere,cuptoare etc) si vroiam sa imi recomandati un kit complet, de exemplu D5200 + Nikon 24-70 F/2.8 etc. Sunt interesat de Nikon. Va multumesc anticipat. PS: sunt incepator in fotografia de produs .


Salut,

Daca mergi pe D5200, eu iti recomand NIKKOR AF-S 17-55mm f/2.8, fiind un obiectiv dedicat formatului DX. Daca pui 24-70mm pe D5200, se va comporta ca un obiectiv 36-105mm. 17-55mm se comporta ca un 24-80mm. In functie de spatiul disponibil s-ar putea sa ai nevoie si de focale scurte. :)

Dar... pentru obiecte mari cu reflexii, nu ai ce face cu o singura lumina. Vei avea nevoie de minim 2, si cu softbox-uri. Eu zic sa te orientezi spre 3-4. :) Eu personal as merge strict pe blit-uri de studio, dar daca bugetul nu permite, va trebui sa alegi lumini continue.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 11, 2014 11:53 am

Tudor_dx scrie:...

Salut,

Daca mergi pe D5200, eu iti recomand NIKKOR AF-S 17-55mm f/2.8, fiind un obiectiv dedicat formatului DX. Daca pui 24-70mm pe D5200, se va comporta ca un obiectiv 36-105mm. 17-55mm se comporta ca un 24-80mm. In functie de spatiul disponibil s-ar putea sa ai nevoie si de focale scurte. :)
...


Complicat cu echivalentele astea: nici macar ca un 25.5 - 82.5 :)
[ http://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 11, 2014 12:02 pm

Bogdan Dulgheru scrie:cu echivalentele astea: nici macar ca un 25.5 - 82.5 :)
[ http://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care]


Da, astea tot timpul dau cu virgulă :-)

Ce e mai interesant, este că fotografia de produs se face la diafragme destul de închise, iar la diafragma 11 cred că si 18-55 va fi suficient de bun.

La fotografia de obiecte mari din inox cred că de cel mai mare folos ar fi un trepied si un cearceaf alb mare.
Cu trepiedul se poate folosi o sensibilitate mică la o diafragmă destul de închisă în lumina existentă, deoarece nu mai contează timpul de expunere.
Dacă se face un balans de alb manual am scăpat și de redarea culorilor.

Cearceaful va fi folosit ca să se reflecte în suprafața principală de inox (usă, etc).
Mai e necesară o asistentă care să tină cearceaful drept, orientat pe directia necesară. În lipsa ei, merge si un suport de fundal.

Pentru obiecte ceva mai mici (decât un frigider), cearceaful poate fi înlocuit de o blendă albă cu suport.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron