Acum este Sâm Apr 20, 2024 4:55 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie produse metalice (comert online)

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Mar Ian 21, 2014 3:33 pm

Larincov scrie:Care din obiective sa le folosesc? Am unul 18-105 si un obiectiv AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G . Sa le folosesc pe functia A?


nu as sugera modul A decat in cazul in care vrei sa te enervezi TAREEE

modul M, pui un iso cat mai mic gen 200, fsuficient de mare ca tu vrei sa fie in focus tot ce fotografiezi -> f5.6 - f11, iar timpul de expunere il pui orice valoare ca sa arata poza corect.

aaa....si un TREPIED NEAPARAT !!!

declansezi fie cu un declansator wireless (gen dinala cu IR) sau daca nu atunci pui camera pe 5 sec delay si declansezi asa.

obiectivul neaparat 18-105 probabil pe la 50-80-90mm, mai mult mai putin depinde de cat loc ai, oricum nu mai putin de 35mm in nici un caz pt ca nu vrei sa ai distorsiuni.



ca si becuri: nu e neaparat becuri dinalea cu 5600, dar e important ca cele 2-3 surse de lumina sa foloseasca ACELASI BEC (acelasi producator si aceeasi putere). daca vrei sa mai cresti sau sa scazi puterea la una sau mai multe surse de lumina pui intre bec si produsul de fotografiat mai multe foi able si asftel mai scade din intensitatea luminii (atentie la caldura sa nu ia foc ceva). balansul de alb il faci manual(orice aparat are functia asta) pe o foate de hartie alba asezata in locul subiectului (atentie asta fac DUPA ce sti exact cu ce setari o sa fotografiezi si aceleasi setari le folosesti si la balansul de alb)
si sursele de lumina sa fie cat mai apropiate - adica nu folosesti o veioza cu un interior alb si una cu un interior de aluminiu pt ca iti vor da 2 temperaturi de culoare diferite si nu vrei asta. eventual pui fara nici un con,doar becuri cu incandescenta(sau alte becuri) fara nici un fel de con/lustra/altceva. intradevar poate te enerveaza ca iti bat in fata(atentie sa nu bata si in obiectiv) dar macar nu ai probleme de gen ca o lumina sa fie mai calda si alta mai rece....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Mar Ian 21, 2014 6:12 pm

Editarea in masa o facem cu lightroom?
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Mar Ian 21, 2014 8:25 pm

in LR sau in PS nu conteaza, dupa mine (probabil ca m-am obisnuit cu workflow-ul din LR) in LR este mai rapid sa editezi mai multe poze daca trebuie sa le faci niste chesti minuscule (inclusiv din fundalul aproape alb sa il transformi in complet alb)

sau daca ai nevoie sa faci setar individuale la fiecare poza le faci si la sfarsit le dai sa le salveze si scapi de timpul cat se incarca in memori o poza si se face salvarea (timp care e suficient de mult cand ai sute/mii de poze). si in LR incarci pozele dar se incarca doar versiunea mica si se salveaza la sfarsit dupa ce ai gatat toate editariile
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Joi Ian 23, 2014 1:23 am

Am facut o improvizatie... dar nu sunt multumit 100%... m am jucat cu aparatul putin. unele sunt facute cu aceeasi lumina dar setari diferite pe manual. Penultima poza este editata de mine in PS dar am stat cam 3 min... am decupat cu magix wand tool backgroundul... l am sters si am pus alb, si intre falcile clestelui am sters ....
Ce parere aveti? Becurile folosite sunt de 18W 5600 ...am folosit doar 3... le am pus deasupra, cumva. Intradevar daca nu am niste lampi care sa le pot manevra cum doresc e dificil, dar nu as mai da 3-4 mil numai pe lampi...am sa improvizez cumva. Lumina Initial am vrut sa o pun in spatele boxului... sa difuzeze lumina dar era intunecat cu ele in lateralele. Nu stiu cum e mai bine... Cred ca totusi lumina trebuie mai multa, mai puternica. Nu m ar deranja daca ies pozele ca in ultima poza, dar as vrea totusi mai contrastat.... si daca din aparat setez sa fie mai contrastat obiectul, nu mai iese fundalul albicios... trebuie sa gasesc o balanta.

[img]http://s27.postimg.org/u47dds1oz/DSC_0103.jpg[/img]
[img]http://s14.postimg.org/vdqwyifxd/DSC_0104.jpg[/img]
[img]http://s22.postimg.org/fkr3kdzi9/DSC_0141.jpg[/img]
[img]http://s10.postimg.org/m5d6c7zmx/DSC_0142.jpg[/img]
[img]http://s27.postimg.org/bnhk0pb4j/DSC_0145.jpg[/img]
[img]http://s30.postimg.org/85igubt0x/DSC_0150.jpg[/img]
[img]http://s27.postimg.org/d7rhcu8wj/DSC_0158.jpg[/img]
[img]http://s21.postimg.org/nv8rxpp53/DSC_0156_edited.jpg[/img]
[img]http://s30.postimg.org/vq459ck35/DSC_0156.jpg[/img]
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Joi Ian 23, 2014 3:19 am

1-> pune o poza mareeee(larga) cu setupul sa vedem ce ai facut, sa se vada pozitia luminilor si cum e facuta cutia

2-> din pozele alea iese ca si cum tu ai folosit O SINGURA SURSA DE LUMINA, undeva in partea stanga spre spate.
trebuia sa fi decupat cutia, si sa fi pus cele 3 lumini ca sa bata PRIN acele coli albe , nu sa fie reflectata din ele.

o lumina sa bata PRIN foaia alba din partea stanga , una sa bata PRIN coala alba din partea dreapta, si o lumina sa bata PRIN o coala alba care acoperea deasupra TOATA cutia sau masa, sau ce ai tu acolo. din pozele alea nu pare sa fi facut asa.


LE:

Larincov scrie:Becurile folosite sunt de 18W 5600 ...am folosit doar 3... le am pus deasupra, cumva. Intradevar daca nu am niste lampi care sa le pot manevra cum doresc e dificil..... Lumina Initial am vrut sa o pun in spatele boxului... sa difuzeze lumina dar era intunecat cu ele in lateralele. Nu stiu cum e mai bine... Cred ca totusi lumina trebuie mai multa, mai puternica.



acum am vazut ca tu ai si scris ca ai folosit becurile deasupra fara difuzie..e logic sa iasa asa...pune-le in lateral.,,

lumina daca e prea putina nu conteaza...aparatul PE TREPIED, pe MANUAL, si setezi diafragma sa zicem f8 , iso 200 si timpul cat de mult,nu conteaza poate sa iasa si 2-3-5-10-20 secunde, nu conteaza, ca aparatul e pe trepied(nu iese atata,dar probabil vreo 2-3 sec cred ca tot ai)


cat despre lampi..ce naiba nu ai niste lampi dinalea de birou sau ceva in care sa poti infileta un bec si sa stea pe birou pe undeva???? sau nu gasesti de imprumut 3 bucati pana vezi daca iti functioneaza cum trebuie????nu pot sa cred asta...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Ian 23, 2014 10:13 am

Umbrele arata ca luminile nu au fost pozitionate corect; avantajul luminii continue este tocmai faptul ca le poti aranja ca umbrele sa fie minime inainte de captarea cadrului. Totusi mie nu asta mi se pare cel mai negativ aspect. Subiectul va genera mai putine umbre daca este invaluit de lumina din toate partile.

Contrastul se mai poate mari din soft (ca in exemplul meu postat, prelucrat cu DxO si la care am marit microcontrastul la 50 si contrastul la 10 si ceva sharp 40-50 cu 0,5px).

Nu stim insa ce diafragma ai folosit, pentru ca pare una relativ mica, DOF-ul este cam mic, iar obiectul nu incape in acel DOF (extremele beneficiaza de bokeh, iar aici nu e cazul). Functie de obiectivul folosit si dimensiunile subiectului ar trebui folosita o diafragma intre f/8 si f/13 (peste f/13 e foarte probabil sa apara difractia ceea ce e iar rau) iar subiectul sa fie asezat in asa fel incat cea mai mare parte a lui sa fie in planul de focalizare (clestele sa fie cat mai orizontal in cazul de fata). Daca chiar nu incape ca sa fie tot focalizat, se pot face cadre de detaliu pentru partile importante, capul cu falcile in cazul de fata, care este partea importanta a ustensilei.

Luminile trebuie difuzate cat mai mult, pentru a se evita reflexiile ei pe subiectul metalic; o difuzie mai puternica va necesita in schimb o putere mai mare a luminilor sau o distanta mai mica a lor fata de subiect.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Joi Ian 23, 2014 11:53 am

Aici e boxul mai din exterior
Bogdan, imaginea postata de tine e trasa cu 1/6 F13 iso 100 105mm
Acum ma gandesc ca aceasta cutie nu e patrata, daca am aceeasi lumina pe laterle si subiectul in centrul cutiei, e normal pe partiea mai ingusta a cutiei sa fie mai luminata.
Am luat foaie velina- carton, foaie velina mai subtire si foaie de impachetat. Din toate foaia de impachetat este mai subtire si mi se parea initial ca prin ea poate sa treaca mai multa lumina. Am facut setupul si am pus lumina sa bata PRIN foaie, cum zici. Intradevar eu nu am facut capacul de deasupra, dar am incercat si cu foaie deasupra si lumina deasupra foii de deasupra si iese si mai intunecat. Nu am facut capacul de deasupra cutiei pentru ca vreau sa prind pozele putin de deasupra...daca vezi aceste instrumente sunt plate pe lat....si nici in picioare nu am cum sa le pun. Din cauza iluminarii am incercat sa fac poze cu becurile "in cutie" ... doar cu ele in cutie mi se pare ca iesea cel mai bine albul.

DE CE NU SE VAD POZELE PE FORUM>> le atasez cu img.
Fişiere ataşate
 DSC_0152.JPG
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Ian 23, 2014 3:03 pm

Rezultatele mi se par normale acum ;)

Iluminarea neuniforma si cu tentindinte de stinga are acum si o explicatie: lumina din stinga nu este difuzata de peretele de hirtie, ci mai rau, foloseste acea hirtie pe post de blenda de reflexie, iar cea din dreapta este ineficienta prin pozitionarea incorecta si fara o oarecare directionare.

Chiar si cu acest "setup" se mai poate imbunatati situatia: luminile trebuie montate ferm si stabil IN SPATELE foilor de hirtie care au rol de difuzie, de preferat stinga/dreapta/sus, si, daca se poate, sa fie dotate si cu ceva conuri de directionare a luminii (care dupa ce ca este putina prin puterea mica a becurilor, mai este si risipita aiurea prin colurile camerei si nu directionata spre subiect).

Eu nu prea sper sa obtii ceva rezultate mai bune cu ce ai acum: "cortul" e ineficient, luminile slabe (ca putere pentru a fi si difuzate) si la fel de ineficiente prin instabilitatea lor; fara o imbunatatire radicala a unuia dintre aceste 2 elemente (eu as insista pe lumina mai mult) efortul va fi mare si fara prea mult succes.

Exista insa si o parte buna a lucrurilor: pentru publicarea pe o pagina comerciala nu cred ca ai nevoie de poze la dimensiuni mari, iar la dimensiuni mai mici ale pozei, erorile vor fi mai putin vizibile. (cred ca 480px pe latura mare e suficient)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Joi Ian 23, 2014 11:34 pm

Si mie mi se par normale, mai ales ca nu am ascultat ce mi ati zis voi, dar m am grabit cu ce aveam in casa sa vad daca obtin vreun rezuktat
Vreau sa mi cumpar becuri. Am gasit in magazin becuri mai puternice de 45W si 65W... cele de 65W sunt chiar mari,lungi... nu am mai vazut niciodata asa mari. Problema e ca nu scrie cati K au.... Atasez pozele cu produsul sa ma ghidati care din ele sa le cumpar.
Dupa ce voi cumpara 3 becuri voi cumpara si 3 lampe de masa cu cupa mai mare si voi reface boxul, intre timp am dat comanda de pe ebay de box...dar pana ajunge ma voi mai juca.
Multumesc ca ma sustineti pentru a ajunge la rezultatele dorite.
Ajutati ma la alegerea becurile.Care din cele 2 sa iau.

Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Joi Ian 23, 2014 11:51 pm

lasa naibii becurile pt inceput...foloseste-le pe care le ai acum...

lumina e putina..nu conteaza daca ai trepied - sper ca ai

daca ai trepied atunci pui timp de expunere lungggg de cateva secune la o poza si...... :arrow: .....s-a facut lumina :lol: :lol:
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori