Acum este Vin Mar 29, 2024 1:46 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie produse metalice (comert online)

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Sâm Ian 18, 2014 6:07 pm

Buna ziua.
Detin un nikon d3100 , un obiectiv 18-105 si un obiectiv AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G .
Ma pricep cat de cat sa l folosesc insa acum as dori sa fac poze pentru un magazin virtual la produse metalice, gen instrumentar. Atasez niste exemple cum as dori sa iasa poza.
Imagine

[img]http://www.dsi.ro/newsletter/imagini/pensa_cu_pinten_palodent.jpg[/img]

Imagine
Deocamdata nu am cumparat nimic. As dori daca se poate sa fac "improvizatii" daca voi credeti ca voi iesi mai ieftin. Nu ma intereseaza sa fie foarte sofisticat sistemul.
As vrea sa mi dati idei cum sa fac un "studio" pentru asa ceva "homemade". De la becuri,putere, firme, W, culoare, hartie, orice este bine venit pentru a construi asa ceva.
Am gasit pe ebay ceva mai ieftin, un softbox...m ar ajuta cu ceva ?Imagine
As dori sa investesc cat mai putin dar sa iasa acel background alb cu produs clar, fara umbre.
Atasez o imagine facuta de mine cu lumina artificiala si hartie alba dar uitati ce urat iese.
[img]http://s27.postimg.org/xq8wxf39v/DSC_1039.jpg[/img]
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Dum Ian 19, 2014 8:13 pm

o parere ceva? ajutor!! :)
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Ian 19, 2014 10:37 pm

Exemplele tale au fost prelucrate in PS: s-au conturat obiectele si s-a schimbat fundalul original cu unul alb 100%; in acest fel au disparut si eventualele umbre.

Cat despre un setup minimal: un cort si 2-3 lumini continue sunt un bun inceput.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Lun Ian 20, 2014 1:39 am

Deci nu e nici o sansa sa trag din prima poza cu background alb si fara umbre? Am multe produse si nu am timp sa stau sa fac vreo 300-400 poze edit la ele.
Ce becuri, ce putere. imi poti da niste indicatii de la zero?
merci
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde moaartea » Lun Ian 20, 2014 9:00 am

in primul rand ca sa ai fundalul sub obiect alb fara umbre iti trebuie NEAPARAT o sursa de lumina sub fundal. adica fundalul sa fie de ex din acrilic alb sau ceva alb mat si difuz, sub care sa pui o sursa de lumina.

lumina de sub obiect trebuie sa fie de putere cat mai mica si totusi fundalul sa fie alb. daca fundalul este supraexpus cu mai mult de treapta peste ce trebuie ca sa fie alb atunci o sa inceapa lumina sa ti se infasoare pe marginile subiectului nu vrei asta....ca sa vezi la ce ma refer atasez 2 imagini din care cred ca iti dai seama cand spun ca marginile obiectului nu mai sunt drepte, ci se invaluie lumina...

am facut 2 teste (in max 5 minute am facut setupul,am facut pozele,le-am descarcat,am dat crop si mi-am strans inapoi ce am folosit)

fundalul este subexpus cu -0.3


fundalul e supraexpus cu 0.7

daca te uiti atent la aceste cropuri ai sa vezi ca nu mai este obiectul pe margine foarte bine conturat. asta se intampla din cauza ca fundalul este alb si lumina incepe sa se infasoare in jurul marginilor subiectului. de acest lucru nu prea ai cum sa scapi decat daca stergi fundalul in PS sau daca le editezi putin. ce am pus eu sunt cropuri din jpg-urile din camera.

setupul a fost: o blenda suspendata intre 2 scaune, sub un blitz si pe aparat un blitz care am facut bounce cu el prin camera (am peretii relativ albi)

daca aveam un plexiglass alb si mat sau ceva acrilic alb opac poate iesea mai bine, nu stiu nu am incercat,eu nu fotografiez aproape niciodata pe fundal alb decat ceea ce pun la vanzare deci nu am aproape deloc experienta
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Ian 20, 2014 9:37 am

Larincov scrie:Deci nu e nici o sansa sa trag din prima poza cu background alb si fara umbre? Am multe produse si nu am timp sa stau sa fac vreo 300-400 poze edit la ele.
Ce becuri, ce putere. imi poti da niste indicatii de la zero?
merci


Exista pe site-urile magazinelor foto lampi cu lumina continua de dimensiuni mai mici (obiectele tale nu sunt chiar asa de mari) cu becuri economice, dar calibrate pe o temperatura de culoare in jur de 5500, cu puteri de 35-45W care iti vor fi suficiente; 3-4 bucati iti vor permite o pozitionare confortabila pentru a elimina mare parte din umbre (cam cum sunt instalatiile de nocturna de pe stadioane). Faptul ca lumina este continua te va ajuta sa faci aranjamentul inainte de fotografiere pentru a elimina umbrele si a ilumina suficient subiectul.
Difuzia luminii e foarte importanta, mai ales la subiecte lucioase; exista corturi speciale, din material textil alb, de diverse dimensiuni (functie de marimea obiectelor de fotografiat). Exista si varianta utilizarii plexiglasului alb, sub forma unei cutii sau doar ca paravane, care difuzeaza foarte bine lumina (personal mi se pare chiar mai bine decat o face un material textil) ... in genul casetelor luminoase.
Functie de necesitati, te mai poti ajuta de blende de reflexie, dedicate sau nu; niste cartoane albe te pot ajuta sa directionezi o parte din lumina spre punctele umbrite ale subiectului.

Orice ai folosi insa nu te va scapa total de prelucrarea software de dupa fotografiere, dar odata gasita o pozitionare buna a luminilor, aceste prelucrari vor fi minime si multe ajustari vor putea fi facute in calup, pe mai multe imagini in mod similar.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 20, 2014 11:48 am

Larincov scrie:Deci nu e nici o sansa sa trag din prima poza cu background alb si fara umbre? Am multe produse si nu am timp sa stau sa fac vreo 300-400 poze edit la ele.
Ce becuri, ce putere. imi poti da niste indicatii de la zero?
merci


Singura posibilitate este să puteti ilumina separat subiectul de fundal, ceea ce este destul de dificil în majoritatea cazurilor.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Lun Ian 20, 2014 3:13 pm

Multumesc.
Bogdan, lampele de care zici sunt asa? [img]http://www.f64.ro/images/products/bb/kaiser-5861-desktop-lighting-kit-1-lampa-cu-lumina-continua-22457-5.jpg[/img]
Becurile respective le pot gasi si in magazine de bricolaj?
Daca imi iau un cort cum e in imagine si 3-4 lampi cu becuri economice de 35-45W crezi ca mi va fi de folos?
Nu as putea confectiona aceste lampi manual? Adica sa iau soclu, intrerupator... si "palnia" sa o confectionez eu din ceva... din ce credeti ca as putea confectiona "palnia" lampii pentru a face difuziunea aseamanatoare cu lampile speciale din comert.

Produsul folosit de tine este metalic, dar colorat...deci are o nuanta...deobicei instrumentarul metalic , iese exact cum ai zis tu.... reflexia din instrument iese alba...daca o mai preliucrez in ps. se intampla exact ceea ce zici tu/.... se invaluie lumina in produs... backgrodundul va fi alb si vor si si alte "pete" albe din produs care se intersecteaa cu backgrodunl si e urat...
Nu as prefera sa am 100% white background si produs clar...dar sa fie clar...sa fie acea trecere a marginilor catre produs metalic destul de vizibila...
Mie asa imi ieseau pozele... dar nu aveam sursa de lumina, era lumina de la bec.... iar daca le deschid in ps pana sa am background alb iese urat.. nu se inteleg marginile, etc.
[img]http://s27.postimg.org/xq8wxf39v/DSC_1039.jpg[/img]
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Ian 20, 2014 5:10 pm

Larincov scrie:Multumesc.
Bogdan, lampele de care zici sunt asa? Imagine
Becurile respective le pot gasi si in magazine de bricolaj?
Daca imi iau un cort cum e in imagine si 3-4 lampi cu becuri economice de 35-45W crezi ca mi va fi de folos?
Nu as putea confectiona aceste lampi manual? Adica sa iau soclu, intrerupator... si "palnia" sa o confectionez eu din ceva... din ce credeti ca as putea confectiona "palnia" lampii pentru a face difuziunea aseamanatoare cu lampile speciale din comert.


Cam astea ar fi; eu am unele luate de la Fotohobby cu becuri de 45W si temperatura de culoare 5500K. Se pot folosi si lampi de birou clasice, dar suportii ce sunt furnizati au si un sistem de extensie care te va ajuta. (ceva similar cu coloana centrala a unui trepied).
Becurile, desi par identice ca cele din magazine, sunt mai puternice (eu am gasit la electrice un maxim de 30W) si ce e foarte important e ca sunt mult mai bine calibrate ca temperatura de culoare fata de cele casnice; daca vei folosi 3-4 becuri cu temperaturi diferite, obiectele vor fi iluminate diferit si obiectele vor arata ciudat. Exista in magazinele de foto, becuri de rezerva pentru fasungul E27, care sunt bine calibrate si au puteri destul de mari comparativ cu cele din comert.

Trebuie sa ai o rezerva mai mare de putere, mai ales in cazul in care vei folosi elemente de difuzie (cort sau plexi).
Cortul este foarte bun pentru difuzie si cu 3-4 lampi cred ca vei scoate cadre bune. Eu am doar 2 lampi, dar pe care le suplimentez la nevoie cu inca 1-2 blitzuri cu aceeasi temperatura de culoare 5500-5600K si reusesc sa scot o iluminare buna, iar umbrele sunt minime, functie de asezarea luminilor. Eu folosesc in locul cortului o cutie din plexiglas alb care are avantajul de a sustine si lumini pozitionate deasupra subiectului (cortul nu prea sustine asa ceva si e nevoie de inventivitate sa pozitionezi lumina de sus) sau pot pune cutia pe o sursa de lumina pentru iluminare de jos.

O alta varianta ar fi iluminarea cu leduri, care au avantajului unei lumini calibrate, dar de mai mica intensitate/putere si iti vor trebui mai multe baterii de leduri, mai multi suporti, etc. Sau chiar neoane, dar nu cu cele obisnuite, ci cu unele calibrate pe 55-5600K (Philips are asa ceva in oferta ... nu insa foarte ieftine).

Tot ce ti-am prezentat reprezinta un setup minimal si cu un pret rezonabil (nu cred ca vei face o economie mare daca ti le manufacturezi singur) si pe linga care se pot adauga/elimina si alte elemente (blitzuri, blende, etc.)

[Cred ca ai remarcat ca si in poza ta exemplificativa apar ceva umbre; daca tii cu tot dinadinsul sa le elimini o vei putea face in soft]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Larincov » Mar Ian 21, 2014 2:28 am

pana un alta as face rapid o cutie de genul. http://www.youtube.com/watch?v=z1bAh193Iwc
numai ca nu stiu pe partile cutiei ce sa folosesc... material sau hartie? Ar trebui un material mai transparent... aveti idee ce material ar fi bun pentru asa ceva? Sau ce hartie? Se gaseste in comert?
Poti posta o poza neprocesata cu "echipamentul" care l ai tu?
merci frumos
Larincov
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Iul 27, 2011 6:26 pm

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori