Acum este Vin Mar 29, 2024 12:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografie produse metalice (comert online)

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 11, 2014 8:48 pm

Radu_Grozescu scrie:...
Mai e necesară o asistentă care să tină cearceaful drept, orientat pe directia necesară. În lipsa ei, merge si un suport de fundal.
...


De ce tot timpul cand facem referire la asistenţă (in general) ne gindim in primul rind la o persoana de gen feminin? Mai ales aici, cand e nevoie de cel putin un top-model (ca inaltime) pentru a sustine cearceaful, care e greu de gasit si in plus poate crea probleme la focalizarea pe subiect :)
Nu e bun si ieftin si un simplu amic, preferabil baschetbalist sau 2 cirlige de rufe + 1 sfoara?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iul 11, 2014 9:17 pm

Bogdan Dulgheru scrie:De ce tot timpul cand facem referire la asistenţă (in general) ne gindim in primul rind la o persoana de gen feminin?


Poate pentru că majoritatea fotografilor (care fotografiază frigidere) sunt bărbați ?

Bogdan Dulgheru scrie: sau 2 cirlige de rufe + 1 sfoara?


Nu e chiar frumos să batem cuie în pereții clientului :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie produse metalice (comert online)

Mesajde Tudor_dx » Lun Iul 14, 2014 10:43 am

Bogdan Dulgheru scrie:
Tudor_dx scrie:...

Salut,

Daca mergi pe D5200, eu iti recomand NIKKOR AF-S 17-55mm f/2.8, fiind un obiectiv dedicat formatului DX. Daca pui 24-70mm pe D5200, se va comporta ca un obiectiv 36-105mm. 17-55mm se comporta ca un 24-80mm. In functie de spatiul disponibil s-ar putea sa ai nevoie si de focale scurte. :)
...


Complicat cu echivalentele astea: nici macar ca un 25.5 - 82.5 :)
[ http://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care]


Oh, ma scuzi. :))
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori