Acum este Joi Mar 28, 2024 8:53 pm

Articole Nikonisti.ro

recomandare blitz extern

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

recomandare blitz extern

Mesajde ferossu007 » Dum Ian 19, 2014 6:28 pm

Salut Nikonisti,
vreau sa imi iau doua blitzuri externe ,eventual triggere wireless separat sau incorporate,blitzuri dintre care macar unul sa "asculte " de setarile facute in camera(iTTL banuiesc ca e pt asa ceva). Am un d90 , buget, in jur de 200 eur, ma gandeam la Yongnuo 560 III, sau ex sau exII.
Orice sfat , critica, parere, e binevenita.
ferossu007
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Sep 15, 2013 4:45 pm

Re: recomandare blitz extern

Mesajde moaartea » Dum Ian 19, 2014 9:15 pm

vezi ca 560-urile sunt blituri MANUALE, adica chiar daca versiune III are reciver in interiorul blitului tot pe manual DE PE BLITZ o sa setezi puterea...

eu am 2 yn560 ii si sunt ok, consuma bateriile muult mai repede cand stau in stby fata de sb600,dar si diferenta de pret intre ele...si nu imi place ca daca yn-ul nu declanseaza macar odata la 30 min atunci se inchide si trebuie sa il deschid manual daca sta si nu face nimic timp de 30 min...in rest sunt ok, recicleaza destul de repede nu am ce sa le reprosez la banii lor....



la pretul asta nu cred ca o sa gasesti ce vrei tu...singurul lucru care ai putea sa il faci e sa iti iei unu sau 2 sb600 si sa folosesti CLS-ul, daca d90-ul stie acest lucru - nu mai retin exact ca sunt cativa ani de cand l-am vandut pe al meu- dar la CLS esti limitat ca blitul sa vada flashul de pe camera.....


si eu mai demult cautam ceva de genul acesta la un pret decent,nu am gasit si pana la urma folosesc bliturile pe manual cand sunt mai departe si daca am nevoie de ttl la sedinte foto atunci folosesc CLS-ul cu 1-2 sb600, pt ca ai nevoie de ttl doar daca esti relativ aproape de subiect si subiectul ocupa un loc destul de mare in cadru altfel oricum o ia razna masurarea camerei...

eu la sedintele foto folosesc ttl pt ca ma ajuta sa ma misc mai repede, dar in majoritatea cazurilor ttl-ul te INCURCA...daca vorbim sa iti setezi puterea PE MANUAL direct din camera asta e altceva...eu asa fac cu ttl-ul...ii sau flash lock - asta inseamna ca el cauta putere care ii trebuie si se blocheaza puterea la blitz la acea setare, si cand subiectul se misca mai aproape sau departe de blitz atunci mai dau inca odata flash lock si tot asa


"ex sau exii " ce e asta????un link ceva....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Re: recomandare blitz extern

Mesajde moaartea » Dum Ian 19, 2014 11:15 pm

da.... http://www.thephoblographer.com/2012/04/09/review-yongnuo-560-ex-ii-flash-for-canon-and-nikon/ eu pe asta il am...ala care zici tu ca e EXii...pe el scrie doar ii fara EX si dinasta intrebam,credeam ca e alta firma sau alt flash sau ceva....nici macar pe pagina firmei nu il denumesc EX... http://hkyongnuo.com/e-detail.php?ID=293
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron