Acum este Joi Mar 28, 2024 10:31 am

Articole Nikonisti.ro

Flash mode

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Flash mode

Mesajde G3ner1c » Mie Ian 29, 2014 3:40 pm

Am o mare dilema cu modurile de blitz.Am un d3100.
1. Pe AperturePriority am Rear si Slow. So, rear si slow nu-s aceasi chestie?! iti lasa "fantoma" aia in urma subiectului?
2. Pe AperturePriority am Slow si Rear IAR pe ExponsurePriority am doar Rear FARA Slow.De ce?
(Deocamdata folosesc blitul de pe aparat dar intentionez pe viitor sa-mi cumpar un blitz.)
3.Cercetand pe net am dat de asta... Acel mod Fire e vreun mod special care nu-l am pe aparat sau cum? :shock:
Imagine


Va multumes mult! :?
G3ner1c
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 11, 2013 10:35 pm

Re: Flash mode

Mesajde emil » Mie Ian 29, 2014 4:32 pm

Traducere : "Flash : Fired" = "Blitzul a declansat" :)
Nu este un mod anume ci pur si simplu spune daca a declansat sau nu blitzul (nu stiu daca in Exif se salveaza modul de functionare al blitz-ului, dar se salveaza daca acesta s-a activat sau nu).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Flash mode

Mesajde DannyMC » Mie Ian 29, 2014 7:02 pm

G3ner1c scrie:Am o mare dilema cu modurile de blitz.Am un d3100.
1. Pe AperturePriority am Rear si Slow. So, rear si slow nu-s aceasi chestie?! iti lasa "fantoma" aia in urma subiectului?
2. Pe AperturePriority am Slow si Rear IAR pe ExponsurePriority am doar Rear FARA Slow.De ce?
(Deocamdata folosesc blitul de pe aparat dar intentionez pe viitor sa-mi cumpar un blitz.)
Va multumes mult! :?

1. Rear, declanseaza blitzul la sfarsitul expunerii, chiar inainte de inchiderea celei de a doua perdele a obturatorului. Slow declanseaza imediat dupa deschiderea primei perdele, iar in functie de t. expunere efectul poate fi foarte diferit. In orice caz "fantoma" in spatele subiectului se produce doar cu Rear.
2. Pentru ca in A, timpul de expunere este controlat de aparat, iar t. ex implicit cu blitz este 1/60! Deci daca vrei un timp mai lung trebuie sa folosesti optiunea Slow! In modul S, unde ai sub control t. ex. cred ca e clar deja de ce lipseste optiunea! :P
La 3. a raspuns deja emil :D
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori