Acum este Vin Mar 29, 2024 4:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Ultra Incepator, doresc informatii si sfaturi

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Ultra Incepator, doresc informatii si sfaturi

Mesajde georoar » Vin Feb 07, 2014 4:25 pm

Salut, va salut pe toti,

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

As avea si eu nevoie de niste sfaturi,pareri de la fotografi (sau pasionati de fotografie) ca si mine

Am avut dealungul anilor o gramada de aparate digitale (ce-i drept nu de la firme serioase) si am hotarat sa pun bani deoparte sa investesc si eu intr-un aparat Nikon (am auzit ca sunt foarte bune) si am avut si eu ocazia sa ma joc cu aceste aparate, pot spune sincer ca am ramas impresionat.. Insa imi cam prind urechile cand vad atatea butoane.

Sunt ultra incepator si imi doresc si eu sa avansez in ceea ce priveste fotografia. Cred ca fotografia este o arta care te ajuta sa te exprimi, imi doresc acest lucru, imi doresc sa imi exprim viziunea & creativitatea prin acest intermediu.

Imi doresc foarte mult sa devin si eu in randul fotografilor si sa inteleg cand vine vorba de 300mm, setari si altele.

Eu chiar nustiu nimic si mi-ar fii de folos daca voi, cei de aici mi-_ati recomanda ceva PDF-uri ajutatoare care sa ma ajute sa inteleg si eu cum sta treaba cu fotografia, ce aparat sa aleg, si altele (iso [nustiu ce e aia], mm, cred ca ati prins ideea, nustiu mai nimic despre aparate, insa ador sa fac poze si vreau sa stiu mai multe, sa avansez)
Cu un aparat Nikon, mi-as indeplini visul si mi-as folosi creativitatea & imaginatia pentru a realiza ,videoclipuri, poze artistice, poze cu animale(ex: pasari), cascade si de ce nu.. chiar filme!

Imi doresc mult sprijin si ajutor din partea voastra, va doresc la toti pasionatii de fotografie mult succes in ceea ce faceti! Multumesc anticipat



Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk
georoar
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 07, 2014 4:08 pm

Re: Ultra Incepator, doresc informatii si sfaturi

Mesajde BuGabriel » Vin Feb 07, 2014 7:15 pm

Daca stii engleza gasesti pe YouTube o gramada de clipuri educationale.
Canalul meu preferat este al domnului acesta:
https://www.youtube.com/watch?v=zmWRW4GExqw&feature=youtube_gdata_player

Imi place ca prezinta fix ce ai nevoie sa stii, scurt si la obiect.

Trimis de pe al meu Nexus 4 folosind Tapatalk
BuGabriel
 
Mesaje: 43
Membru din: Dum Aug 11, 2013 11:39 am

Re: Ultra Incepator, doresc informatii si sfaturi

Mesajde georoar » Vin Feb 07, 2014 7:48 pm

@BuGabriel multumesc, nu stiu foarte multa engleza dar sper sa reusesc. Multumesc inca odata

Astept in continuare sfaturi


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk
georoar
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 07, 2014 4:08 pm

Re: Ultra Incepator, doresc informatii si sfaturi

Mesajde DannyMC » Vin Feb 07, 2014 8:04 pm

Un curs in romaneste prezentat de Radu Grozescu! ;) http://www.nikonisti.ro/articole/cursul-de-introducere-in-fotografie-cu-radu-grozescu-episodul-2/1041
Trebuie sa ai/faci cont pe Nikonisti.ro. Nu este acelasi cu contul de pe forum. Succes! :)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ultra Incepator, doresc informatii si sfaturi

Mesajde georoar » Vin Feb 07, 2014 9:21 pm

@DannyMC Mersi mult!!! Nu stiam ca exista asa ceva chiar pe nikonisti.ro
E genial! Multumesc tuturor


Sent from my iPhone using Tapatalk
Using Tapatalk
georoar
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 07, 2014 4:08 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori