Acum este Mar Apr 16, 2024 7:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografiere continua

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografiere continua

Mesajde ioanapopescu98 » Dum Feb 16, 2014 12:55 am

Am un Nikon D80. Am observat ca de cate ori fotografiez de exemplu un numar de cadre una dupa alta, cu pauze foarte scurte intre ele, la un moment dat aparatul foto refuza sa mai faca fotografii/sa focuseze, daca nu ia o ''pauza'' de cateva zeci de secunde. Dupa aceea poate sa o ia de la capat. Ce inseamna asta? Si de ce anume tine lucrul acesta? Ca sa stiu pe viitor la ce sa ma uit la un aparat foto nou, astfel incat sa nu mai intampin ''probleme'' de genul acesta. De exemplu la un eveniment, cand se presupune sa fotografiez mai mereu, sa nu faca figuri aparatul si sa ia o pauza, in sensul sa nu mai vrea sa fotografieze.
As aprecia mult, mult de tot un raspuns cat mai prompt!
ioanapopescu98
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 16, 2014 12:50 am

Re: Fotografiere continua

Mesajde gabyte00 » Dum Feb 16, 2014 3:20 am

Cumpără un card mai rapid. Pauza o face pentru a scrie imaginile din buffer pe card.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fotografiere continua

Mesajde ioanapopescu98 » Dum Feb 16, 2014 10:14 am

gabyte00 scrie:Cumpără un card mai rapid. Pauza o face pentru a scrie imaginile din buffer pe card.


Fotografiez cu card SDHC Class 2 (Apacer, 8GB). Daca as lua de clasa 4,6 etc. credeti ca ar creste rapiditatea cu care face fotografii?
Ieri m-am mai interesat si m-am gandit ca de vina ar fi fps-ul?
ioanapopescu98
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Feb 16, 2014 12:50 am

Re: Fotografiere continua

Mesajde gabyte00 » Dum Feb 16, 2014 10:30 am

Clasa 2 e extrem de înceată. Îţi recomand clasa 10 uhs. Uită-te si la câţi mb/s transferă. Găseşti cls10 şi la 56mb/s şi la 94mb/s. Eu le folosesc pe cele de la Sony 94mb/s. Foarte Ok.

Fps se referă la câte cadre pe secundă trage aparatul. Bufferul este cantitatea de imagini care intră într-o singură serie până ca aparatul sa facă pauza ca sa scrie imaginile.
Durata acelei pauze de scriere depinde de viteza cardului şi de dimensiunea imaginilor. La raw o sa dureze mai mult, la jpg mai putin.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fotografiere continua

Mesajde DannyMC » Dum Feb 16, 2014 10:31 am

Incearca unul class 10! Oricum nu cred ca poate D80-ul sa goleasca mai repede bufferul!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografiere continua

Mesajde stoica.alex » Dum Feb 16, 2014 1:18 pm

Intr-adevar un card clasa 10 te-ar ajuta, dar degeaba iti iei un card care poate fi scris cu 45MB/s pentru ca D80 nu poate scrie asa repede. Deabia de la D7000 incoace exista suportul pentru asa viteze.
Ca sa iti facai o idee de ce ti se intampla asta, tine minte ca aparatul nu scrie poza direct pe card, ci mai intai o scrie intr-o memorie interna mai rapida care se numeste buffer (sau memorie tampon). Din acest buffer pe urma o transfera pe cardul de memorie unde viteza de scriere este mai lenta.
Buffer-ul asta are si el o limita de x poze, nu stiu exact la D80 cat e. Cand se umple, fizic nu mai are unde sa stocheze pozele si atunci aparatul nu mai declanseaza.
Poti sa vezi cat loc e in buffer in LCD-ul mic de deasupra, cand ti semi-apasat butonul de declansare, numarul de cadre disponibile pe card se transforma in numarul de cadre care incap in buffer la setarile curente ale aparatului.
Eu iti sugerez sa nu tragi o rafla mai mare de 5 cadre si cred ca vei evita situatia pe care ai descris-o mai sus.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Fotografiere continua

Mesajde Underworld » Vin Mar 21, 2014 11:45 pm

Ai putea sa mai scazi din calitatea fotografiei, astfel poza devine mai mica ca dimensiune(mb).
Avatar 100% original
Avatar utilizator
Underworld
 
Mesaje: 143
Membru din: Mar Ian 22, 2013 2:55 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori