Acum este Mar Apr 16, 2024 2:33 pm

Articole Nikonisti.ro

Poze miscate NIKON D3200

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde DannyMC » Mie Feb 19, 2014 8:27 pm

Una cu EXIF te rugasem! :? Cea pe care tocmai ai pus-o nu-l are!
P.S. EXIF-ul este fel de fisier inclus in imagini care contine parametrii de fotografiere (t.expunere,diafragma,ISO) precum si alte informatii cum ar fi data cand a fost facuta imaginea, numele si modelul aparatului, etc.
Arata ceva de genul asta:
Imagine

Cookie scrie:Dar in modul AUTO nu pot alege diafragma si timpii de expunere, se seteaza singuri, si totusi ies (uneori) miscate..

Se seteaza singur, dar se seteaza in functie de conditiile de lumina. Daca lumina nu e suficienta, chiar daca pentru ochiul tau pare destula, imaginea va iesi neclara.
Ultima oară modificat de DannyMC pe Mie Feb 19, 2014 9:12 pm, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Feb 19, 2014 8:34 pm

Ai incercat sa pui aparatul pe o suprafata stabila (sau pe trepied) si sa folosesti intirzierea la declansare sau declansarea prin telecomanda?
[asta pentru a elimina tremurul mâinii]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde Cookie » Mie Feb 19, 2014 10:17 pm

Oh.. Imi pare raaau, e prima oara cand aud de EXIF. :? ceva de genul asta...?

Si nu, nu am incercat sa folosesc un trepied, dar nu cred ca tremurul mainilor e de vina..
Fişiere ataşate
 cats.jpg
(o alta poza cu problema, chiar daca nu se vede)
Avatar utilizator
Cookie
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 16, 2014 7:46 pm
Localitate: Caransebes

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde moaartea » Mie Feb 19, 2014 11:03 pm

la poza pusa de tine timpuyl e 1/8 sec, deci e logic sa fie miscata la acest timp luuung de expunere, ai sanse mici sa iti iasa o poza nemiscata la asa timp lung, daca nu folosesti un trepied si ti camera in mana. si daca e pe trepied si subioectul se misca putin tot miscat va iesi.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde cata8_6 » Mie Feb 19, 2014 11:06 pm

E suficient sa urci o poza direct din aparat fara prelucrare si de acolo fiecare poate citi exiful
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde stoica.alex » Joi Feb 20, 2014 9:51 am

Din cate se vede ai folosit programul auto flash off, care de obicei e bine de folosit pentru fotografierea peisajelor.
Iti recomand sa folosesti blitul cand faci poze in casa pentru ca lumina din casa e foarte slaba.
Cand o sa folosesti blitul, timpul de expunere o sa fie implicit 1/60 si atunci nu o sa-ti mai iasa poza miscata.
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde Cookie » Joi Feb 20, 2014 7:37 pm

Deci lumina este cauza... o sa incerc sa folosesc blitul atunci cand nu am suficienta lumina, dar ce ar trebui sa fac in cazul in care vreau sa realizez, spre exemplu, un portret in semi-obscur, mai artistic, sau ceva de genul asta, folosind doar lumina naturala, chiar daca ea e insuficienta?
Si ce ar trebui sa fac ca aparatul sa nu se mai "blocheze" pentru scurt timp atunci cand fac pozele cu ajutorul modurilor A, M, S si P? (scuze pentru atatea intrebari :? )
Avatar utilizator
Cookie
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 16, 2014 7:46 pm
Localitate: Caransebes

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde cata8_6 » Joi Feb 20, 2014 7:46 pm

Il pui pe trepied si declansezi cu intarziere ori din telecomanda ,dar daca persoana din portret se misca tot nu iese bine.Daca ai de ex un obiectiv luminos gen 35 mm 1.8 o sa ai timpi de expunere mai scurti si posibil sa reusesti si din mana doar sa nu tremuri.oricum practic o sa inveti mult mai repede decat din sfaturi
cata8_6
 
Mesaje: 488
Membru din: Sâm Sep 21, 2013 8:25 pm

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde DannyMC » Joi Feb 20, 2014 7:49 pm

Cookie scrie:Si ce ar trebui sa fac ca aparatul sa nu se mai "blocheze" pentru scurt timp atunci cand fac pozele cu ajutorul modurilor A, M, S si P? (scuze pentru atatea intrebari :? )

Aparatul nu se blocheaza, pauza pe care o o face aparatul intre ridicarea si coborarea oglinzii este chiar durata expunerii, in acea perioada obturatorul este deschis si senzorul expus luminii!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze miscate NIKON D3200

Mesajde Cookie » Joi Feb 20, 2014 7:55 pm

Oh.. dar le expun bine (cel putin asa imi spune aparatul) atunci cand umblu la diafragma sau timpii de expunere, si totusi ies neclare.. voi incerca sa folosesc si blitul data viitoare, sa vad daca obtin un rezultat diferit.
Avatar utilizator
Cookie
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 16, 2014 7:46 pm
Localitate: Caransebes

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron