Acum este Joi Mar 28, 2024 5:26 pm

Articole Nikonisti.ro

expose for the shadows- ce inseamna

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

expose for the shadows- ce inseamna

Mesajde alex_20 » Mie Mar 26, 2014 11:06 pm

Va rog, se poate sa imi explicati ce inseamna si cum se pune in practica expresia "expose for the shadows". Am citit in engleza, dar nu cred ca am inteles ce trebuie.
Va multumesc.
alex_20
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 18, 2014 11:03 am

Re: expose for the shadows- ce inseamna

Mesajde mircea812 » Mie Mar 26, 2014 11:16 pm

Expunere corecta pentru partile intunecate din cadru. Pui camera sa masoare si sa expuna corect zona cu mai putina lumina.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: expose for the shadows- ce inseamna

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Mar 27, 2014 2:23 am

alex_20 scrie:Va rog, se poate sa imi explicati ce inseamna si cum se pune in practica expresia "expose for the shadows". Am citit in engleza, dar nu cred ca am inteles ce trebuie.
Va multumesc.


Asta mergea bine pe film negativ.
Era chiar o zicală: expune pentru umbre, că luminile au singure grijă de ele :-)

Pe digital (în special în jpeg) dacă sunt contraste în imagine riscati să „ardeti” zonele luminate.
Deci, mai bine expuneti pentru lumini si eventual mai ridicati nivelul în umbre (fie ADL, fie la procesare).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: expose for the shadows- ce inseamna

Mesajde ikraft » Joi Mar 27, 2014 7:24 pm

asa cum a spus dl Grozescu, e mai important sa nu arzi zonele luminoase. In postprocesare ai diferite metode de a solutiona umbrele. De ex, in Capture NX2, ai un cursor special pt asta "Shadow Protection". Il ridici pina esti multumit de rezultat. Daca ai ars nitel zonele luminate, tot in CNX2 ai un cursor "Highlight Protection" care te ajuta cit de cit. Daca tragi prea mult de cursoarele astea doua, cresti dynamic range prea mult si rezultatul da impresia de HDR. Bineinteles, e mai bine de lucrat cu fisiere RAW.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori