Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:57 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme D80 + nikon 18-135

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde burn_pl » Mar Sep 22, 2009 12:09 am

Buna seara!
Sunt noul posesor al unui D80 si al unui obiectiv 18-135 nikon(obiectiv de kit).
Am setat body-ul pe modul de fotografiere P si am vrut sa surprind niste cadre in timpul unei scurte excursii.
Dar am intampinat o serie de probleme. Ca de ex. atunci cand in cadru apare o portiune din cer, intre cer si subiect apare o mare portiune alba.(cum este ilustrat si in fotografiile atasate)
Care este solutia? Un filtru Gradual Grey? Sau niste setari din aparat?

La prima poza(cea cu cladirea, o parte din cladiere este luminata, o parte este intunecata si plantele din fata ei, chiar si cele din partea luminata sunt negre)(stiu ca este umbra, dar exista o posibilitate ca acele portiuni sa nu mai iasa asa intunecate?).
Care ar fi solutia pentru crearea unei poze reusite in astfel de situati?

Pozele au fost stocate in formatul RAW.
La pozele stocate in formatul jpg efectul nu este atat de pronuntat(sau cel putin nu am observat eu). Oare de ce?

De ce nu chiar si critici cu privire la incadrare si la ce ar trebui inbunatatit(ca si compozitie).

Multumesc anticipat!

Cu stima ,

Catalin!
Fişiere ataşate
DSC_0619 copy.jpg
RAW
DSC_0653 copy.jpg
RAW
DSC_0658 copy.jpg
RAW
DSC_0611 copy.jpg
Jpg
DSC_0626 copy----.jpg
RAW
NIKON D90 + Tamron 17-50 f2.8 + Nikkon 50mm f1.8 + Sb 900
Avatar utilizator
burn_pl
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Aug 26, 2009 2:14 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde Cata86 » Mar Sep 22, 2009 8:51 am

Salut
Am si eu un kit identic. Daca tot ai mentionat ca ai folosit modul P [programmed], trebuia sa precizezi si setarile pentru acest mod. M`am uitat la EXIFurile imaginilor si am vazut ca white balance`ul era pe manual. Si in a 4a imagine, expunerea a fost 1/125 desi ISO era 100. Ceea ce mi se pare foarte putin pentru o lumina asa de buna. De aceea au aparut portiunile albe, cred eu.
Incearca sa folosesti mai mult modul A [aperture priority]. La fel si white balance`ul: daca nu il alegi pe cel potrivit pentru fiecare cadru [cum era aici Daylight], lasa`l pe A, de obicei le nimereste aparatul :)
Avatar utilizator
Cata86
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:28 pm

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde KodiaK » Mar Sep 22, 2009 9:56 am

Fiind in modul P aparatul a calculat singur diafragma si timpul de expunere, nu le-a ales el.
Este normal ce ti se intamnpla pentru ca in zona care iti iese tie alba in poze se afla soarele. incearca sa faci poze cu soarele in spatele tau si atunci n-o sa mai ai aceasta problema.
Trebuie sa inveti limitarile aparatului foto. De cele mai multe ori, mai ales daca soarele nu este in spatele tau, nu o sa poti avea o poza in care si cerul si subiectul sa fie corect expuse. In prima poza de exemplu daca vroiai sa iti iasa plantele corect expuse ai fi obtinut fatada cladirii supraexpusa.
Oricum, nu dispera, toate pozele pot fi reparate in post procesare (Photoshop, Lightroom), mai ales daca tragi in RAW.

Cata86 , in poza a patra aparatul a calculat expunerea corect pentru cladire, de aia a ales timpul de 1/125. Daca alegea un timp mai scurt (1/400, 1/800) ar fi iesti cerul mai OK, insa cladirea ar fi fost mult mai intunecata. Ce ar fi putut sa faca era sa scada exp comp la -0.3, sau chiar -0.7, deoarece cladirea ar fi putut sa iasa o idee mai intunecata fara sa piarda din detaliu.

Pina invata exact cu este diafragma si timpul de expunere si ce fac fiecare si cum influenteaza calitatea si iluminarea pozelor eu recomand sa mearga pe modul P si sa lase aparatul sa calculeze diagragma si timpul de expunere. Tot ce trebuie sa faca el este sa aleaga ISO-ul si eventual sa se joace cu exp compensation daca iese o poza prea luminata sau intunecata.
White balance-ul este ales corect pentru pozele postate aici, chiar daca este pe modul manual :P. Si eu recomand modul auto pt every day use. Doar la lumina artificiala trebuie sa se joace nitel si la WB aparatul necalculand asa de bine WB in tipul acesta de lumina. Sau, daca ii plac pozele usor mai calde ar putea incerca modul shade.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde sorinsava » Mar Sep 22, 2009 1:19 pm

Vad ca ai folosit Spot, lasa-l Matrix. Tu l-ai obligat sa expuna doar dupa senzorul curent de focus si sa ignore imaginea ca un intreg.

Incearca sa eviti P, nu e la fel de flexibil in setari automate ca Auto sau Scene.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde burn_pl » Mar Sep 22, 2009 4:20 pm

Multumesc pt raspunsurile promte.Am schimbat, am dat pe matrix.Stiti cumva unde gasesc tutoriale pt post procesare?
NIKON D90 + Tamron 17-50 f2.8 + Nikkon 50mm f1.8 + Sb 900
Avatar utilizator
burn_pl
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Aug 26, 2009 2:14 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde cosminprund » Mar Sep 22, 2009 8:16 pm

Tutoriale de post-procesare in semnatura domnului SorinSava, 2 posturi mai sus :)
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde burn_pl » Mar Sep 22, 2009 10:37 pm

In legatura cu incadrarea? Cum este? Astept critici. Imi place foarte mult poza cu felinarul. Pot scoate cumva pata acea alba la post procesare?
NIKON D90 + Tamron 17-50 f2.8 + Nikkon 50mm f1.8 + Sb 900
Avatar utilizator
burn_pl
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Aug 26, 2009 2:14 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde andrei badea » Mie Sep 23, 2009 5:39 am

Nu mi se pare o încadrare prea fericită, felinarul este exact în centrul imaginii, iar restul cadrului, care este foarte aglomerat. nu-l ajută să iasă în evidență. În ceea ce priveste "pata" din dreapta, vei avea mult de luptat cu ea și probabil că nu vei reuși să faci mare lucru - de cele mai multe ori, zonele arse sunt compromise.

Părerea mea de 2 ₵. :)
Avatar utilizator
andrei badea
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Iun 21, 2009 9:09 am
Localitate: București

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde burn_pl » Mie Sep 23, 2009 6:01 pm

Aha. Cum ar fi trebuit incadrat felinarul?
NIKON D90 + Tamron 17-50 f2.8 + Nikkon 50mm f1.8 + Sb 900
Avatar utilizator
burn_pl
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Aug 26, 2009 2:14 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme D80 + nikon 18-135

Mesajde andrei badea » Joi Sep 24, 2009 1:46 pm

În fotografie și în artele vizuale, în general, există așa numita "regulă a treimii de aur", care este, de obicei, prima cărămidă pe care se clădește compoziția unei fotografii.
Avatar utilizator
andrei badea
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Iun 21, 2009 9:09 am
Localitate: București

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori