Acum este Joi Mar 28, 2024 2:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Un altfel de tele - Nikon 7x50 ACTION VII

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Un altfel de tele - Nikon 7x50 ACTION VII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 03, 2014 7:33 pm

Nikon 7x50 Action VII folosit pe post de tele improvizat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Un altfel de tele - Nikon 7x50 ACTION VII

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 07, 2014 1:12 pm

Interesant experimentul. Nu imi spune ca trageai din mana! :)) Cam care este focala echivalenta?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Un altfel de tele - Nikon 7x50 ACTION VII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 07, 2014 4:52 pm

Tudor_dx scrie:Interesant experimentul. Nu imi spune ca trageai din mana! :)) Cam care este focala echivalenta?


Ba da, din mina si se cam vede, chiar daca stabilizarea optica din telefon merita fiecare banutz ... in citeva minute insa mi-am format mina cat-de-cat: stinga tinea binoclul, telefonul era in dreapta pe ocularul de cauciuc, iar aratatorul mainii drepte "declansa" :) [ba chiar poti si incadra folosind celalalt ocular al binocului].
Situatia a fost destul de inedita: am plecat cu bicicleta prin "Delta Vacaresti" la ceva bird-watch, dar era prea mult noroi ca sa ma aventurez aproape de pasari, asa ca mi-a venit ideea de a incerca o fotografie cu ce aveam la indemina. Primul gind a fost sa vad cum functioneaza focalizarea telefonului prin binoclu: incredibil de bine, mai ales hand-held.

Focala echivalenta nu m-am obosit sa o calculez/echivalez [si nici nu cred ca are vreo importanta (prea mare); ochiometric o apreciez in jur de 3-400mm; eram pe partea opusa complexului rezidential, aproape de Vitan-Birzesti pentru o apreciere grosiera]: Nokia Lumia 925 cu Action VII care are 7x factor de zoom; am incercat si cu zoom digital pe telefon, dar imaginile nu merita a fi aratate.

La urmatoarea iesire o sa incerc si alte diafragme pentru ca binoclul este printre cele mai luminoase produse de Nikon ... poate prind si ora albastra ;) ca sa testez si valorile ISO :) [poate mai dispare si flare-ul, desi in cazul asta are un aspect placut].
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Un altfel de tele - Nikon 7x50 ACTION VII

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 07, 2014 5:15 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
Tudor_dx scrie:Interesant experimentul. Nu imi spune ca trageai din mana! :)) Cam care este focala echivalenta?


Ba da, din mina si se cam vede, chiar daca stabilizarea optica din telefon merita fiecare banutz ... in citeva minute insa mi-am format mina cat-de-cat: stinga tinea binoclul, telefonul era in dreapta pe ocularul de cauciuc, iar aratatorul mainii drepte "declansa" :) [ba chiar poti si incadra folosind celalalt ocular al binocului].
Situatia a fost destul de inedita: am plecat cu bicicleta prin "Delta Vacaresti" la ceva bird-watch, dar era prea mult noroi ca sa ma aventurez aproape de pasari, asa ca mi-a venit ideea de a incerca o fotografie cu ce aveam la indemina. Primul gind a fost sa vad cum functioneaza focalizarea telefonului prin binoclu: incredibil de bine, mai ales hand-held.

Focala echivalenta nu m-am obosit sa o calculez/echivalez [si nici nu cred ca are vreo importanta (prea mare); ochiometric o apreciez in jur de 3-400mm; eram pe partea opusa complexului rezidential, aproape de Vitan-Birzesti pentru o apreciere grosiera]: Nokia Lumia 925 cu Action VII care are 7x factor de zoom; am incercat si cu zoom digital pe telefon, dar imaginile nu merita a fi aratate.

La urmatoarea iesire o sa incerc si alte diafragme pentru ca binoclul este printre cele mai luminoase produse de Nikon ... poate prind si ora albastra ;) ca sa testez si valorile ISO :) [poate mai dispare si flare-ul, desi in cazul asta are un aspect placut].


Mai ramane doar sa patentezi un dispozitiv prin care atasezi telefonul la binoclu; am vazut ca sunt la moda accesoriile astea. :))

Oricum, notabil efortul.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Un altfel de tele - Nikon 7x50 ACTION VII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 07, 2014 8:22 pm

Tudor_dx scrie:Mai ramane doar sa patentezi un dispozitiv prin care atasezi telefonul la binoclu; am vazut ca sunt la moda accesoriile astea. :))

Oricum, notabil efortul.


Sa stii ca la fata locului, tot chinuindu-ma sa fac ansamblul cat mai stabil (aveam si manusile de biciclism pe maini ... care ma si incurcau, dar ma si ajutau prin priza foarte buna :? ) m-am gindit la niste zgirciuri, la un suport de telefon pentru bicicleta, ca sa tin doar binoclul ... nevoia te invata si-ti dai idei nastrusnice :D

Solutia cea mai buna ar fi cu binoclul pe trepied si manevrarea cu 2-3 maini a telefonului, dar inconvenientul este ... trepiedul: mare si greu ... poate un Mag-pack de la Trek-Tech sa fie ceva mai lejer. Pantentarea insa poate sa mai astepte ;)
Cat despre efort: cel fizic se poate considera neglijabil; mult mai importanta mi s-a parut ideea, care nu cred sa cintareasca nici macar 28 gr (vezi filmul cu acelasi titlu) :)

Urmatoarea "nastrusnicie" o am deja in minte, dar trebuie sa-mi fac ceva timp (vacanta?) pentru ceva accesorii suplimentare: macro (cu un obiectiv dedicat, cu focalizare interna) prin binoclu :shock:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori