Acum este Vin Apr 19, 2024 1:46 am

Articole Nikonisti.ro

Foto nou-nascuti

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Foto nou-nascuti

Mesajde hashul33 » Mar Mai 06, 2014 3:03 pm

Salutare tuturor!

Sunt nou pe forum, tocmai ce am cumparat SH un D90 + 35mm/1.8 cu care as vrea sa fac poze copiilor. Intrucat sunt micute (3 luni each :) ), cele mai multe poze vor fi facute in casa. Mentionez ca nu am inca un blitz si nici lumini de studio. Nu as vrea sa fac capodopere, insa as vrea sa fac niste poze decente, ceva mai bine decat am facut pana acum cu Panasonic LX5.

Ce setari imi sugerati (ISO, WB, apertura, setari focus - single point, dynamic are, auto-area, etc) pentru a obtine rezultate decente?

Am incercat cu f1.8 - f2 pentru a nu fi nevoit sa ridic foarte mult ISO (probabil aici gresesc putin pentru ca ar trebui sa-l pun pe Auto ISO si gata...) si e destul de tricky co DOF-ul foarte ingust. De multe ori, mi se pare ca 'clarul' se face intr-o cu totul alta zona decat cea pe care o vreau eu. Apropos de ISO, pana pe la ce valoare credeti ca zgomotul este decent pentru niste poze indoor?

Evident ca se rezolva multe daca iau macar un blitz extern insa as vrea sa vad daca pot obtine ceva decent folosindu-ma doar de luminozitatea obiectivului.

Multumesc anticipat tuturor pentru sfaturi!
hashul33
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 06, 2014 2:48 pm

Re: Foto nou-nascuti

Mesajde gabyte00 » Mar Mai 06, 2014 4:04 pm

Eu îţi recomand de la f2.8 în sus. Mie 1.8 pe D7100 mi se pare cam soft, dar poate pe D90 nu se vede. Iso mai mult de 800 deja e deranjant. Îţi recomand să foloseşti lumina care intră pe fereastră şi nu becuri sau ce mai e prin camera. Dacă e soare direct trage perdelele să fie lumina cât mai soft şi aşează bebeluşii în aşa fel încât lumina să bată din lateral.
Rezultate foarte bune am avut când am pus bebeluşii pe burta sprijiniţi în coate, cu o pernă sub manute că să stea mai ridicat.
Baftă!
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Foto nou-nascuti

Mesajde hashul33 » Mar Mai 06, 2014 4:09 pm

multumesc frumos pentru sfaturi! intre timp am mai citit prin forum si intr-adeva asa e cu f1.8-2. E mult prea mica zona unde se face clarul, asa incat la orice mica miscare a aparatului/subiectului sa se piarda focusul. AF-S sau AF-C? Single point sau area-focus? ar mai fi si WB dar aici e o discutie mai lunga si trebuie sa testez :) probabil ca un auto-WB o sa fie ok pentru inceput.
cele bune!
hashul33
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 06, 2014 2:48 pm

Re: Foto nou-nascuti

Mesajde gabyte00 » Mar Mai 06, 2014 5:30 pm

Eu folosesc AF-S şi single point. Cu WB nu îmi fac probleme că trag raw.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron