Acum este Vin Mar 29, 2024 12:37 pm

Articole Nikonisti.ro

timpi lungi de expunere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde io_bri » Vin Aug 15, 2014 3:51 pm

Focala nu va deveni 52, dar unghiul de cuprindere va fi echivalentul unui 52mm pe FF; și nu cumva la acest unghi ne raportăm cînd calculăm cît de mult are voie să se miște obiectivul ținut în mînă? Și pînă la urmă asta este oricum o regulă empirică, și cred că îndemînarea/experiența fotografului în stabilizarea aparatului contează mai mult, corect?
io_bri
 
Mesaje: 86
Membru din: Dum Oct 21, 2012 12:33 pm
Localitate: Timişoara

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Toni Stefan » Vin Aug 15, 2014 5:21 pm

io_bri scrie:Focala nu va deveni 52, dar unghiul de cuprindere va fi echivalentul unui 52mm pe FF; și nu cumva la acest unghi ne raportăm cînd calculăm cît de mult are voie să se miște obiectivul ținut în mînă? Și pînă la urmă asta este oricum o regulă empirică, și cred că îndemînarea/experiența fotografului în stabilizarea aparatului contează mai mult, corect?

mersi tare mult io bri. acum chiar am inteles. si da, eu cred ca conteaza cel mai mult indemanarea fotografului.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 15, 2014 7:37 pm

Regula de t=1/f nu e chiar asa de empirica, ci are la baza fizica (optica) si matematica; culmea e ca e verificata si de practica curenta.

Legat de indeminarea fotografului: exista persoane cu maini mai sigure decat altele, cu antrenament de respiratie (scafandrii), etc, care pot "bate" regula generica, in sensul ca pot obtine fotografii nemiscate la timpi mai lungi decat 1/f; unii se bazeaza pe VR/VC/OS, dar nu in toate cazurile acesta ajuta efectiv (ex: VC-ul de la Tamron este extrem de bun, dar pentru sport si evenimente extrem de dinamice e total inutil).

Regulile sunt facute pentru a fi incalcate (daca poti) ;) si fiecare isi formeaza un mecanism propriu de fotografiere si daca acesta ii furnizeaza rezultatele scontate, orice altceva i se va parea "peste mână" sau fara o explicatie concreta.

Din pacate o virsta de 20 ani nu se va putea compara niciodata cu una de 50 de ani, dar macar la 50 de ani se presupune ca ai capatat destula experienta si intelepciune ca sa poti contracara unele efecte;

La 20 de ani te bazezi pe fizic, iar la 50 de ani te bazezi pe fizica. :)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori