Acum este Joi Mar 28, 2024 6:25 pm

Articole Nikonisti.ro

timpi lungi de expunere

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Toni Stefan » Joi Aug 14, 2014 9:52 pm

defapt ideal ar fi , deoarece acei 35mm sunt 52mm pe dx un timp minim de 1/60 pentru ca fotografia sa nu iasa miscata. la 1/40
sunt sanse sa iasa miscata.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 15, 2014 9:30 am

Toni Stefan scrie:defapt ideal ar fi , deoarece acei 35mm sunt 52mm pe dx un timp minim de 1/60 pentru ca fotografia sa nu iasa miscata. la 1/40
sunt sanse sa iasa miscata.


Nikon 35mm f/1.8 DX este un obiectiv DX, care se va comporta pe un aparat DX exact ca un 35mm, fara influente ale factorului de crop, iar un timp de 1/40 e acoperitor; in mod sigur, un timp de 1/60 e mai acoperitor, dar poti testa la 1/40 si vei constata ca e totul cat se poate de OK.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde DannyMC » Vin Aug 15, 2014 9:46 am

Bogdan Dulgheru scrie:
Nikon 35mm f/1.8 DX este un obiectiv DX, care se va comporta pe un aparat DX exact ca un 35mm, fara influente ale factorului de crop

:shock: Vrei sa spui ca un 35 de FF se va comporta altfel?! :?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Toni Stefan » Vin Aug 15, 2014 11:13 am

bogdan nu a inteles. timpul minim de expunere este legat de focala obiectivului iar in cazul de fata focala nu este 35mm ci 52mm. deci un timp min de 1/40 este sub focala obiectivului. treb sa fie macar cat focala si cum 1/52 nu exista => timp min de tras din mana pt 52mm 1/60.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 15, 2014 11:39 am

DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
Nikon 35mm f/1.8 DX este un obiectiv DX, care se va comporta pe un aparat DX exact ca un 35mm, fara influente ale factorului de crop

:shock: Vrei sa spui ca un 35 de FF se va comporta altfel?! :?


Nu: 35=35 ca focala; doar unghiurile si acoperirea senzorului diferă.
Un 35mm FF montat pe un aparat DX va performa insa mai bine decat un obiectiv de 35mm DX montat pe acelasi aparat DX; se poate spune deci ca un 35mm de FF se va comporta "altfel" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 15, 2014 12:22 pm

Toni Stefan scrie:bogdan nu a inteles. timpul minim de expunere este legat de focala obiectivului iar in cazul de fata focala nu este 35mm ci 52mm. deci un timp min de 1/40 este sub focala obiectivului. treb sa fie macar cat focala si cum 1/52 nu exista => timp min de tras din mana pt 52mm 1/60.


http://www.nikon.ro/ro_RO/product/nikkor-lenses/simulator

"in cazul de fata focala nu este 35mm ci 52mm": complet gresit!
Distanta focala a unui obiectiv ramine aceeasi indiferent daca este montat (sau nu) pe un aparat FX sau pe unul DX; chiar si in cutia lui, tot 35mm va ramine ... in niciun caz nu va deveni 52mm ;)

Unghiurile si acoperirea senzorului, vor fi diferite, dar focala va ramine constanta, la 35 mm, iar regula cu timpul ales ca 1/f este foarte corecta.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Toni Stefan » Vin Aug 15, 2014 1:00 pm

deci tu spui ca un obiectiv fx montat pe dx nu isi schimba focala?:)) si ca un 35mm dx montat pe fx va fi tot 35mm?:)) Hai ca asta chiar e tare:)) dupa tine factorul de crop ce mai face? spune-mi te rog daca focala ramane aceeasi dc exista acest factor de crop pt a calcula focala in format fx? degeaba?:))
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde DannyMC » Vin Aug 15, 2014 2:04 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
Nikon 35mm f/1.8 DX este un obiectiv DX, care se va comporta pe un aparat DX exact ca un 35mm, fara influente ale factorului de crop

:shock: Vrei sa spui ca un 35 de FF se va comporta altfel?! :?


Un 35mm FF montat pe un aparat DX va performa insa mai bine decat un obiectiv de 35mm DX montat pe acelasi aparat DX; se poate spune deci ca un 35mm de FF se va comporta "altfel" ;)

Ce ai raspuns nu are legatura cu ce am intrebat! Ai scris ca un obiectiv de 35mm pt. DX sse va comporta pe DX exact ca un 35 mm, ca si cum un obiectiv de 35mm pentru FX nu se va comporta exact ca un 35mm! Asta era intrebarea mea! Cum se va comporta daca nu ca un 35mm?!


Toni Stefan scrie:deci tu spui ca un obiectiv fx montat pe dx nu isi schimba focala?:)) si ca un 35mm dx montat pe fx va fi tot 35mm?:)) Hai ca asta chiar e tare:)) dupa tine factorul de crop ce mai face? spune-mi te rog daca focala ramane aceeasi dc exista acest factor de crop pt a calcula focala in format fx? degeaba?:))


Factorul de crop nu se foloseste pentru calcularea unei alte focale ci pentru a echivala unghiurile de cuprindere. Sau ca sa intelegi mai usor, un fotograf care a lucrat doar pe formatul FX, va putea intelege mult mai usor ce unghi de cuprindere au obiectivele lui atunci cand le foloseste pe DX!
Dar un obiectiv 35mm DX montat pe FX va fi tot 35mm, evident! Adevarata diferenta intre obiectivele DX si FX consta de fapt in cercul de imagine acoperit.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Toni Stefan » Vin Aug 15, 2014 3:02 pm

am inceput sa inteleg cat de cat
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: timpi lungi de expunere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 15, 2014 3:42 pm

DannyMC scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:
DannyMC scrie:[quote="Bogdan Dulgheru"]

Nikon 35mm f/1.8 DX este un obiectiv DX, care se va comporta pe un aparat DX exact ca un 35mm, fara influente ale factorului de crop

:shock: Vrei sa spui ca un 35 de FF se va comporta altfel?! :?


Un 35mm FF montat pe un aparat DX va performa insa mai bine decat un obiectiv de 35mm DX montat pe acelasi aparat DX; se poate spune deci ca un 35mm de FF se va comporta "altfel" ;)
Ce ai raspuns nu are legatura cu ce am intrebat! Ai scris ca un obiectiv de 35mm pt. DX sse va comporta pe DX exact ca un 35 mm, ca si cum un obiectiv de 35mm pentru FX nu se va comporta exact ca un 35mm! Asta era intrebarea mea! Cum se va comporta daca nu ca un 35mm?!
...


Daca ne referim strict la distanta focala, comportarea va fi identica; daca ne referim la calitatea imaginii, pe toata suprafata cadrului, un obiectiv FX/FF montat pe un body DX va performa mai bine, pentru ca va utiliza zona centrala, acoperita de senzorul DX, zona centrala care este cea mai buna la orice obiectiv(din toate punctele de vedere).
Factorul de crop va influenta doar calitatea bokehului si DOF-ului; acesti parametrii pot fi si chiar sunt considerati "altfel".
In orice caz un obiectiv cu focala de 35mm nu va deveni unul de 52mm, indiferent pe ce format de senzor este montat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori