Acum este Joi Mar 28, 2024 8:47 pm

Articole Nikonisti.ro

Modul AF Sau AF automata?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Modul AF Sau AF automata?

Mesajde ioni » Dum Iun 22, 2014 12:56 pm

Salut, fiind la inceput in arta fotografierii as avea nevoie de cateva informatii,sfaturi de la cei mai experimentati, dispusi sa ofere putin ajutor celor aflati la inceputurile fotografiei. Detin un Nikon D300s si as dori sa va intreb care sunt setarile pentru fotografierea in rafala cand este folosit blitul extern, fara blit aparatul executa fotografii in rafala pe modul CH sau CL, dar in momentul folosirii blitului aparatul nu mai executa fotografii in rafala.
As vrea sa mai stiu in momentul fotografieri a doi sau mai multi subiecti, care ar fi cel mai bun mod de focalizare? AF punct unic sau AF automat. Am observat ca la AF punct unic, poti focaliza doar unul dintre subiecti.
Respecte.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: Modul AF Sau AF automata?

Mesajde DannyMC » Dum Iun 22, 2014 1:36 pm

ioni scrie: Am observat ca la AF punct unic, poti focaliza doar unul dintre subiecti.

Indiferent de care mod de focalizare este folosit, se focalizeaza un singur subiect sau mai exact focalizarea se face pe un singur plan paralel cu senzorul. Daca ai mai multi subiecti asezati la distante diferite, trebuie sa inchizi diafragma astfel incat sa-i curpinzi pe toti in campul de profunzime.
Pentru control asupra focalizarii iti recomand single point AF.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Modul AF Sau AF automata?

Mesajde berila_mz » Dum Iun 22, 2014 3:21 pm

Subiectul tau este in miscare, sau de ce vrei rafala? In functie de asta alegi modul de focalizare si punctele.
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Modul AF Sau AF automata?

Mesajde moaartea » Dum Iun 22, 2014 6:28 pm

CITESTE MANUALUL si ai sa vezi ca atunci cand ridici blitul INCORPORAT aparatul iti da voie sa faci o singura declansare, indiferent de ce mod esti. daca ai blitz extern si nu ridici blitul incorporat al aparatului poti face rafale.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Modul AF Sau AF automata?

Mesajde ioni » Lun Iun 23, 2014 5:43 pm

Multumesc mult Danny MC, berila_mz nu am acum nevoie de fotografii in rafala dar aparatul il am de putin timp si nu reuseam sa fac fotografii in rafala , acum stiu, multumiri utilizatorului moaartea de care nu-i asa nimeni nu scapa :D , aparatul l-am achizitionat second si nu avea manual, dar intre timp am reusit sa-l descarc si asa cum spunea amicul meu moaartea fotografiile in rafala se fac cu blitzul extern sau fara blitz, multumiri tuturor ce ne-am face fara voi.
Respecte.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: Modul AF Sau AF automata?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iun 23, 2014 11:18 pm

ioni scrie:multumiri tuturor ce ne-am face fara voi.


Si eu mă întreb necontenit, oare cum procedau înaintașii nostri înainte de aparitia Internetului ?



P.S.

Într-adevăr, atunci nu existau nici DSLR-uri, deci nu aveau probleme cu echipamentul foto, care era suficient de simplu pentru a fi înțeles și utilizat cu ușurință.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron