Acum este Joi Mar 28, 2024 4:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Din nou despre stele...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Lun Aug 11, 2014 9:50 am

DannyMC scrie:Sfatul meu e sa nu dai 500 pe ambele! 8-) Cumpara-ti mai intai trepiedul, minim cel pe care ti l-am aratat, apoi iti poti cumpara si un obiectiv. Intre timp vei capata si ceva experienta si vei sti singur ce obiectiv ti se potriveste! ;)


Cam asa m-am gindit si eu, prioritatea #1 este intradevar trepiedul, apoi ar fi telecomanda cu intervalometru macar. Pentru ca la un Time Lapse sunt greu de facut din mina intre 800 si 1000 de cadre, ca sa iti iasa un video Time Lapse de macar 1min si jumatate. Banuiesc la obiective tu optezi pentru cele Nikkor nu?
Alesesem Tanrom pentru ca este singurul comaptibil cu Nikon din cite stiu eu, pentru ca are preturi sensibil mai mici, pentru ca am vazut fotografii facute in combinatia D3100 Tanrom DI LE DI 70-300mm foarte bune cred eu. Mai ales dintre cele astrale si ale lunii.
Apropo a reusit cineva sa fotografieze luna plina si Perseidele aseara?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Lun Aug 11, 2014 11:01 am

De acord...
Am cumparat si eu obiectivul din kit plus unul 55-200 cu un trepied ieftin....
Daca voi invata sa lucrez cu acestea, voi mai investii, deocamdata pentru ce stiu sa fac este si asa prea bun...
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Lun Aug 11, 2014 5:42 pm

petike779 scrie:De acord...
Am cumparat si eu obiectivul din kit plus unul 55-200 cu un trepied ieftin....
Daca voi invata sa lucrez cu acestea, voi mai investii, deocamdata pentru ce stiu sa fac este si asa prea bun...


Unul de 55-200mm Nikkor de la Nikon sau ce marca?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Lun Aug 11, 2014 6:07 pm

DarkSkyChaser scrie: Banuiesc la obiective tu optezi pentru cele Nikkor nu?

Nu neaparat! Eu acum folosesc doar obiective Sigma si Tamron. ;)
Te-as sfatui sa te uiti la un Tamron 70-300 VC USD (este best buy in aceasta clasa) sau la un Nikkor 70-300 VR. SH sunt la preturi foarte decente.
Si chiar merita! :)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Toni Stefan » Lun Aug 11, 2014 9:51 pm

'best buy' cat timp e in toate mintile. daca dai peste unul care habar nu are unde sa focalizeze nu prea mai este 'best buy'
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mar Aug 12, 2014 4:31 am

Sper ca vorbesti din experienta nu din auzite....
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mar Aug 12, 2014 8:15 am

DannyMC scrie:Nu neaparat! Eu acum folosesc doar obiective Sigma si Tamron. ;)
Te-as sfatui sa te uiti la un Tamron 70-300 VC USD (este best buy in aceasta clasa) sau la un Nikkor 70-300 VR. SH sunt la preturi foarte decente.
Si chiar merita! :)


Multumesc pt. informatie, de Tamron stiam, catre el ma orientasem si eu doar ca la un alt model, o sa ma uit si dupa 70-300 VC USD, de Sigma nu stiam ca sunt compatibile cu Nikon. La Nikkor 70-300VR.SH , SH este parte din numele obiectivului sau inseamna Second Hand?
In afara de cele Nikkor stiam ca doar Tamron mai sunt compatibile cu camerele Nikon.
Mai sunt si alte marci de obiective compatibile cu camerele Nikon, in afara de Sigma si Tamron?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mar Aug 12, 2014 8:33 am

Toni Stefan scrie:'best buy' cat timp e in toate mintile. daca dai peste unul care habar nu are unde sa focalizeze nu prea mai este 'best buy'


Vrei sa elaborezi, ce te face sa crezi ca nu stiu unde sa focalizez? Iti stabilesti tinta pe care o vrei in obiectiv si focalizezi pe ea sau pe puncte de referinta din jurul ei. Te refereai cumva la faptul ca obiectivele despre care vorbim, fiind mai putin scumpe, nu au stabilizare de imagine si din aceasta cauza ai sansa sa iti iasa imaginea f.miscata?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mar Aug 12, 2014 9:26 am

DarkSkyChaser scrie:
Multumesc pt. informatie, de Tamron stiam, catre el ma orientasem si eu doar ca la un alt model, o sa ma uit si dupa 70-300 VC USD, de Sigma nu stiam ca sunt compatibile cu Nikon. La Nikkor 70-300VR.SH , SH este parte din numele obiectivului sau inseamna Second Hand?
In afara de cele Nikkor stiam ca doar Tamron mai sunt compatibile cu camerele Nikon.
Mai sunt si alte marci de obiective compatibile cu camerele Nikon, in afara de Sigma si Tamron?

SH inseamna desigur second hand! :)
Toate obiectivele care au montura NikonF sunt compatibile cu Dslr-urile Nikon. Principalele firme care fac obiective AF pe aceasta montura (in afara de Nikkor, desigur) sunt : Sigma ,Tamron, Tokina.
P. S. Cred ca Toni Stefan se referea la obiectiv, nu la utilizator! :) Oricum mie mi se pare ca se se repeta obsesiv si de catre persoane care n-au avt de-a face cu ele,chestia asta cu obiectivele de la terti care nu functioneaza bine si se baga sub pres faptul ca si obiectivele Nikkor pot suferi de acelasi fel de probleme!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mar Aug 12, 2014 10:01 am

Acesta este al doilea obiectiv :Nikkor 55-200, 4-5.6 ED cu VR
Ieri seara am iesit la vinatoare de stele cazatoare, Luna plina mi-a creat multe probleme, dar am avut norocul sa surprind 2 stele cazatoare printre multe alte cadre, Atasez citeva din ele redimensionate pentru forum,
PS Stie cineva Lightroom de ce nu recunoaste .NEF -ul de Nikon? Ce as putea folosi pentru prelucrare RAW, adica NEF de Nikon?
Fişiere ataşate
 DSC_5414.jpg
Stea 1
 DSC_5453.jpg
Stea 2
 DSC_5415.jpg
Orasul noaptea
 DSC_5424.jpg
 DSC_5431.jpg
 DSC_5433.jpg
 DSC_5428.jpg
Peisaj la lumina Lunii
 DSC_5476.jpg
peisaj 2
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron