Acum este Vin Apr 19, 2024 5:28 pm

Articole Nikonisti.ro

Din nou despre stele...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Din nou despre stele...

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Aug 06, 2014 7:07 am

petike779 scrie:Cum se incarca un fisier mai mare? Am facut un mic filmulet cu time-lapse de proba si are 2.4 M...


In incarci pe Youtube sau Vimeo si pui link-ul ca URL.
Forumul are limitari in ceea ce priveste atasamentele, limitari specificate in regulament.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mie Aug 06, 2014 11:37 am

Multumesc, am creat un cont pe vimeo si il voi folosi...
Intre timp ieri seara a inceput furtuna si am facut o poza zic eu interesanta pentru un incepator
Fişiere ataşate
 DSC_5352a.jpg
incepe furtuna...
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mie Aug 06, 2014 12:09 pm

Time lapse din balcon...

https://vimeo.com/102708535
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 06, 2014 1:36 pm

petike779 scrie:Multumesc, am creat un cont pe vimeo si il voi folosi...
Intre timp ieri seara a inceput furtuna si am facut o poza zic eu interesanta pentru un incepator


Foarte tare, am vrut si eu sa fotografiez fulgere aseara dar mi-a fost un pic frica sa stau cu camera in mina pe timpul fulgerelor. Apropo, este periculos sa incerci sa fotografiezi fulgerele tinind camera in miini?
Am vrut sa incerc cu aplicatiile de telecomada DSLR pt. Android dar nici una de pe Google Play nu a mers.
Tui cum ai facut? L-ai pus pe trepied si actionat cu o telecomanda wired MC-DC 2? Cica asta se potriveste la Nikon.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 06, 2014 1:44 pm

DannyMC scrie: Da merge. Si sunt si cu intervalometru. Dar daca tot ai un Android, poti folosi aplicatia DSLRDashboard. Face tot felul de chestii interesante! ;)


Am incercat dar nu a mers. Fie imi apareaa ''cannot parse packet data" la instalare asta la DSLR Dashboard, fie desi se instala nu actiona nici o comanda in DSLR, asta a fost cu DSLR Remote.
Stii cumva daca exista setari anume? Este posibil sa fi gresit eu undeva?
Conexiunea intre Android si camera am facut-o astfel: cablu micro USB-USB cu partea de micro bagata in mufa telefonului, apoi partea de USB normal introdusa in mufa USb a cablului OTG, si partea de micro USB a cablului OTG introdusa in intrarea micro USB din laterala camerei. Iar camera era in modul bulb, pentru ca doar asa poti fotografia cum trebuie fulgerele.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mie Aug 06, 2014 1:51 pm

DarkSkyChaser scrie:
petike779 scrie:Multumesc, am creat un cont pe vimeo si il voi folosi...
Intre timp ieri seara a inceput furtuna si am facut o poza zic eu interesanta pentru un incepator


Foarte tare, am vrut si eu sa fotografiez fulgere aseara dar mi-a fost un pic frica sa stau cu camera in mina pe timpul fulgerelor. Apropo, este periculos sa incerci sa fotografiezi fulgerele tinind camera in miini?
Am vrut sa incerc cu aplicatiile de telecomada DSLR pt. Android dar nici una de pe Google Play nu a mers.
Tui cum ai facut? L-ai pus pe trepied si actionat cu o telecomanda wired MC-DC 2? Cica asta se potriveste la Nikon.


Am cumparat telecomanda, am pus aparatul pe trepied, expunere pe 30 secunde, iso 100, f9 si am facut mai multe shooturi. Cu putin noroc prinzi si fulgere...
Fiind in bloc nu este pericol de fulger, poate pe cimp deschis...
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 06, 2014 7:01 pm

petike779 scrie:Am cumparat telecomanda, am pus aparatul pe trepied, expunere pe 30 secunde, iso 100, f9 si am facut mai multe shooturi. Cu putin noroc prinzi si fulgere...
Fiind in bloc nu este pericol de fulger, poate pe cimp deschis...


De care telecomanda ai cumparat, acea wired MC-DC 2 si cit te-a costat? La Altex nu aveau.
Am vazut si eu intr-un tutorial https://www.youtube.com/watch?v=ISYdEmcRMRA ca nu poti prinde fulgerul daca incerci sa il pindesti si sa declansezi exact cind se produce. Ci trebuie pe trepied sau ceva stabil si actionat din telecomanda, avind camera pusa in Bulb Mode.
Cica in Bulb Mode daca incerci declansare fara telecomanda, tine declansatorul apasat pina cind iei degetul de pe el.
Si punind si camera pe Multiple Shot, din mai multe cadre pe care le vei trage ai sansa sa obtii si unul cu fulgere chiar daca nu stabilesti o setare ca de Timelapse.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mie Aug 06, 2014 8:40 pm

DarkSkyChaser scrie:
DannyMC scrie: Da merge. Si sunt si cu intervalometru. Dar daca tot ai un Android, poti folosi aplicatia DSLRDashboard. Face tot felul de chestii interesante! ;)


Am incercat dar nu a mers. Fie imi apareaa ''cannot parse packet data" la instalare asta la DSLR Dashboard, fie desi se instala nu actiona nici o comanda in DSLR, asta a fost cu DSLR Remote.
Stii cumva daca exista setari anume? Este posibil sa fi gresit eu undeva?
Conexiunea intre Android si camera am facut-o astfel: cablu micro USB-USB cu partea de micro bagata in mufa telefonului, apoi partea de USB normal introdusa in mufa USb a cablului OTG, si partea de micro USB a cablului OTG introdusa in intrarea micro USB din laterala camerei. Iar camera era in modul bulb, pentru ca doar asa poti fotografia cum trebuie fulgerele.

Cablul OTG trebuie sa fie in telefon. Mai e o chestie care tine de modelul dispozitivului Android din ce am inteles. Mie mi-a mers pe un Samsung S II dar pe o tableta no name nu a vrut desi rulau aceeasi versiune de Android.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mie Aug 06, 2014 8:48 pm

DarkSkyChaser scrie:
petike779 scrie:Am cumparat telecomanda, am pus aparatul pe trepied, expunere pe 30 secunde, iso 100, f9 si am facut mai multe shooturi. Cu putin noroc prinzi si fulgere...
Fiind in bloc nu este pericol de fulger, poate pe cimp deschis...


De care telecomanda ai cumparat, acea wired MC-DC 2 si cit te-a costat? La Altex nu aveau.
Am vazut si eu intr-un tutorial https://www.youtube.com/watch?v=ISYdEmcRMRA ca nu poti prinde fulgerul daca incerci sa il pindesti si sa declansezi exact cind se produce. Ci trebuie pe trepied sau ceva stabil si actionat din telecomanda, avind camera pusa in Bulb Mode.
Cica in Bulb Mode daca incerci declansare fara telecomanda, tine declansatorul apasat pina cind iei degetul de pe el.
Si punind si camera pe Multiple Shot, din mai multe cadre pe care le vei trage ai sansa sa obtii si unul cu fulgere chiar daca nu stabilesti o setare ca de Timelapse.


L-am luat de la Emag cu 130 Ron, am folosit un trepied, setari pe M 30 sec, f8, iso 100 focus manual.
Am facut mai multe poze si printre altele am surprins si un fulger. Daca era furtuna mai mare, puteam prinde chiar 2 sau 3 pe aceasi poza.
Declansatorul se comporta exact ca butonul de pe aparat. daca esti pe AF la jumatate focuseaza, iar daca apesi mai tare si un pic inainte se blocheaza butonul si tine declansat aparatul. Pe modul bulb expune cit ai butonul blocat. Pe timp mai scurt conform setarii aparatului.
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mie Aug 06, 2014 8:52 pm

DannyMC scrie:Cablul OTG trebuie sa fie in telefon. Mai e o chestie care tine de modelul dispozitivului Android din ce am inteles. Mie mi-a mers pe un Samsung S II dar pe o tableta no name nu a vrut desi rulau aceeasi versiune de Android.


Tot un Samsung am, iar iesirea USB a cablului OTG este mica dar nu este micro USB. Este mai degraba iesire USB de dimeniuni mici ca cele de la cablurile de date pentru Nokia. Poate din cauza ca am folosit un cablu de date Samsung, bagat in OTG si nu OTG-ul direct intre Android si camera, o fi ceea ce m-a impiedicat sa controlez camera?
Am cautat o telecomanda MC-DC 2 cum am citit pe forumuri ca iti trebuie pentru D3100 dar Altex nu are de nici un fel.
Ar trebui sa incerc a gasesc un alt cablu OTG cu micro USB si o alta aplicatie gen DSLR Dashboard si ar merge sau sa cumpar mai bine telecomanda dedicata?

Uitasem sa postez ce am reusit: http://imgur.com/VIWRhQH http://imgur.com/lPUk6qo ; Acestea sunt Jpeg needitate

Acestea sund RAW dar editate:
http://imgur.com/Y5VUP0d http://imgur.com/uYszB94 http://imgur.com/JMrOLvt http://imgur.com/MogTmxp

Puteti sa comentati ba chiar astept comentarii la ele, sunt bune, se putea face ceva mai bine la editare, ori se poate face ceva mai bine in setarile si tehnica in care au fost executate?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron