Acum este Joi Mar 28, 2024 4:10 pm

Articole Nikonisti.ro

Din nou despre stele...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mie Aug 06, 2014 10:11 pm

Eu am folosit cablul OTG /microUSB-USB de la tableta no-name de care-ti spuneam si un cablu USB-miniUSB ca extensie pentru ca D90-ul are mufa miniUSB.
Vezi ca si D3100 are tot iesire miniUSB nu microUSB! :o
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Joi Aug 07, 2014 8:42 am

Parerea mea de incepator este ca esti pe calea cea buna....
Daca mai si folosesti un pic Lightroom, vor iesi exact ce iti doresti. La compozitie trebuie sa mai lucrezi un pic, adica fara fire de electricitate... :D
Succes
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 07, 2014 8:52 am

DannyMC scrie:Eu am folosit cablul OTG /microUSB-USB de la tableta no-name de care-ti spuneam si un cablu USB-miniUSB ca extensie pentru ca D90-ul are mufa miniUSB.
Vezi ca si D3100 are tot iesire miniUSB nu microUSB! :o


Pai asta am zis si eu dar poate nu m-am exprimat bine. D3100 are o parte mini-USB, iar o parte de la cablul meu OTG este tot mini-USB. Asa ca iesirea mini-USB a cablului OTG a intrat in intrarea mini-USB a lui D3100.
Androidul Samsung are insa intrare micro-USB. Asa ca a trebuit sa folosesc ca extensie, cablul USB de transfer date al lui(telefonului Samsung) cu partea de micro-USB intrata in telefon si partea de USB normal in iesirea de USB a OTG-ului.
Si cum am spus in mesajul anterior, probabil as avea nevoie de un cablu OTG care sa aiba o iesire micro-USB care sa intre direct in telefon.
Iar apoi ca extensie as putea folosi un cablu de date normal, cu USB la un capat si mini-USB la celalalt.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 07, 2014 9:08 am

petike779 scrie:Parerea mea de incepator este ca esti pe calea cea buna....
Daca mai si folosesti un pic Lightroom, vor iesi exact ce iti doresti. La compozitie trebuie sa mai lucrezi un pic, adica fara fire de electricitate... :D
Succes


Pai cu Lightroom le-am editat pe cele 4 RAW :D numai primele 2 care sunt Jpeg-uri le-am lasat needitate. Ai vrut sa zici ca la editarea celor RAW cu Lightroom se mai putea mesteri un pic?
Sa zicem la: - lumina, - la intensitatea acesteia, - la umbre, nuantele de negru; -si poate sa gasesc o nuanta de albastru mai deschisa in editare? Acum ca m-am uitat din nou la prima fotografie, in ordinea in care au fost uploadate, si parca cerul este un pic prea visiniu inchis :D .
Despre cabluri ai mare dreptate si pe mine da deranjeaza :( extrem de mult. Aici am depins de locatie, era singura zona mai intunecata/cea mai intunecata din cartier. Acum parca le dau dreptate :D celor care aveau proiectul acela cu introducerea tutror cablurilor de la firmele de cablu in subteran, ar fi fost mai putine de evitat :lol: .
Am incercat sa le scot cit pot de mult, dar daca faceam crop mai mult de atit s-ar fi vazut mult mai putin din cer si stele.
Sper ca data viitoare cind voi fi pe faleza, noaptea, unde nu sunt nici prea multe surse artificiale de lumina ce pu pot fi evitate, sa am suficienta baterie ramasa, sa nu mi se termine ca datile trecute dupa doare 3 shot-uri :lol: .
Si cred ca ar fi mai bine daca as pune mina si pe un trepied pt. usurinta si stabilitate ain fotografiere.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Joi Aug 07, 2014 9:28 am

DarkSkyChaser scrie:....probabil as avea nevoie de un cablu OTG care sa aiba o iesire micro-USB care sa intre direct in telefon.

Exact! ;)
Fotografiile sunt miscate rau, si foarte zgomotoase! :( Nu stiu ce ISO ai folosit dar trebuie sa reduci. Si da, trebuie sa gasesti alt loc de fotografiat, fara fire si copaci!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 07, 2014 9:35 am

DannyMC scrie:
DarkSkyChaser scrie:....probabil as avea nevoie de un cablu OTG care sa aiba o iesire micro-USB care sa intre direct in telefon.

Exact! ;)
Fotografiile sunt miscate rau, si foarte zgomotoase! :( Nu stiu ce ISO ai folosit dar trebuie sa reduci. Si da, trebuie sa gasesti alt loc de fotografiat, fara fire si copaci!


Multumesc pentru prima parte de informatie. Cit despre setarile fiecarei fotografii ar trebuie sa fie toate datele in Exif-ul lor ca am setat sa ramina cu toate datele folosite in fotografie. Zgomot si miscare nu ar trebui sa fie, pentru ca desi inca nu am un trepied, am setat camera pe timer 10sec si sprijint camera de un obiect solid intr-o pozitie stabila. Nu am facut nici una cu camera tinutra in miini, altfel ar fi fost un vertij continuu :lol: .
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Joi Aug 07, 2014 9:46 am

Nu sunt date EXIF in imagini. Poate sunt eliminate la upload. :?
Dar de miscate sunt miscate:

Si cu noise:
VIWRhQH - Imgur-crop.jpg
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 07, 2014 10:56 am

DannyMC scrie:Nu sunt date EXIF in imagini. Poate sunt eliminate la upload. :?
Dar de miscate sunt miscate:
JMrOLvt - Imgur-crop.jpg

Si cu noise:
VIWRhQH - Imgur-crop.jpg


Da acestea sunt, dar aici ai facut sigur crop, pentru ca fisierele mele sunt toate la 4608x3072. Asta insa nu este o problema. Doar de aceea am cerut critici si sfaturi :D . Daca este prea mult noise si miscare, desi au fost realizate cu camera in pozitie fixa pe o suprafata stabila si cu sprijin in spatele camerei(sinu cu camera tinuta in miini) ce ar trebui sa modific in Lightroom? Pentru ca noise-ul se poate remedia cit de cit in Lightroom.
Adica care parametri ar trebui sa ii urc sau scad in Lightroom ca sa reduc nivelul de noise?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Joi Aug 07, 2014 11:48 am

Sigur ca am facut crop! Cum puteam sa-ti arat altfel despre ce vorbesc? :shock:
Poti sa mai reduci valoarea ISO si sa ai grija la stabilitatea camerei, care se pare ca nu este chiar atat de fixa.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 07, 2014 1:59 pm

DannyMC scrie:Sigur ca am facut crop! Cum puteam sa-ti arat altfel despre ce vorbesc? :shock:
Poti sa mai reduci valoarea ISO si sa ai grija la stabilitatea camerei, care se pare ca nu este chiar atat de fixa.


Setarile au fost aceleasi la toate fotograsfiile RAW&JPEG cu variatii de +/- 1 punct Maximum Aperture si Focal Length:
- F-stop f/3.5;
- Exposure time 30sec;
- ISO 3200 si doar la 1 maxim 3 fotohrafii Hi1=6400;
- Metering mode-Center Weighted;
- White Balance-Auto;
- Flash Mode-No Flash;
- Focal Leghth 18mm la majoritatea;
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron