Acum este Joi Mar 28, 2024 4:09 pm

Articole Nikonisti.ro

Din nou despre stele...

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Din nou despre stele...

Mesajde stoica.alex » Mar Aug 12, 2014 10:51 am

cel mai probabil aparatul pe care il folosesti a fost lansat dupa versiunea de lightroom pe care o folosesti, fa upgrade la lightroom si o sa mearga
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mar Aug 12, 2014 11:48 am

petike779 scrie:Acesta este al doilea obiectiv :Nikkor 55-200, 4-5.6 ED cu VR
Ieri seara am iesit la vinatoare de stele cazatoare, Luna plina mi-a creat multe probleme, dar am avut norocul sa surprind 2 stele cazatoare printre multe alte cadre, Atasez citeva din ele redimensionate pentru forum,
PS Stie cineva Lightroom de ce nu recunoaste .NEF -ul de Nikon? Ce as putea folosi pentru prelucrare RAW, adica NEF de Nikon?


Exact fotografiile cu stele cazatoare le-am remarcat si eu primele. Apropo in ce oras le-ai facut pentru ca ai avut o zona cu lumina numai buna, fata de ce am gasit eu pina acum?
Trebuie neaparat sa fac rost de un trepied si sa merg pe malul Dunarii daca vreau sa obtin ceva cadre mai curate, cu mai putina poluare luminoasa.
Da luna face probleme, se pare ca mai ales atunci cind este plina, pentru ca parese atunci capteaza mai multa lumina si tinde sa spuraexpuna tot cadrul, sa acopere stelele.Daca vroiai sa fotografiezi luna ca obiectiv de distanta deja ai, trebuie sa treci la formatul B&W in RAW in camera si: VR pe On, VR Mode pe normal daca ai si alte optiuni,
zoom-ul la maxim ideal 300 daca ai :D , Servo pe Continuous Servo AF(AF-C), Focalizare intr-un singur punct AF,
ISO 200, Shutter Speed 1/250s, Aperture f/8.0, Active D-Lighting-Off, Picture Control in Monochrome -Sharpening la cit ti se pare OK -Contratul pe 0 -Brightness la 0 -Filter Effects pe Off Toning in B&W.
Lightroom recunoaste formatul NEF(RAW) de la Nikon, de ex. varianta 5.2 recunoaste. Daca vrei iti dau un link in pm.
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Mar Aug 12, 2014 11:59 am

DannyMC scrie:SH inseamna desigur second hand! :)
Toate obiectivele care au montura NikonF sunt compatibile cu Dslr-urile Nikon. Principalele firme care fac obiective AF pe aceasta montura (in afara de Nikkor, desigur) sunt : Sigma ,Tamron, Tokina.
P. S. Cred ca Toni Stefan se referea la obiectiv, nu la utilizator! :) Oricum mie mi se pare ca se se repeta obsesiv si de catre persoane care n-au avt de-a face cu ele,chestia asta cu obiectivele de la terti care nu functioneaza bine si se baga sub pres faptul ca si obiectivele Nikkor pot suferi de acelasi fel de probleme!


La ce spui in PS ai dreptate, am gasit fotografii astrale facute cu D3100+Tamron 70-300 DI LD si sunt f.reusite sunt pe undeva pe flickr trebuie sa le gasesc
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mar Aug 12, 2014 3:58 pm

DarkSkyChaser scrie:
petike779 scrie:Acesta este al doilea obiectiv :Nikkor 55-200, 4-5.6 ED cu VR
Ieri seara am iesit la vinatoare de stele cazatoare, Luna plina mi-a creat multe probleme, dar am avut norocul sa surprind 2 stele cazatoare printre multe alte cadre, Atasez citeva din ele redimensionate pentru forum,
PS Stie cineva Lightroom de ce nu recunoaste .NEF -ul de Nikon? Ce as putea folosi pentru prelucrare RAW, adica NEF de Nikon?


Exact fotografiile cu stele cazatoare le-am remarcat si eu primele. Apropo in ce oras le-ai facut pentru ca ai avut o zona cu lumina numai buna, fata de ce am gasit eu pina acum?
Trebuie neaparat sa fac rost de un trepied si sa merg pe malul Dunarii daca vreau sa obtin ceva cadre mai curate, cu mai putina poluare luminoasa.
Da luna face probleme, se pare ca mai ales atunci cind este plina, pentru ca parese atunci capteaza mai multa lumina si tinde sa spuraexpuna tot cadrul, sa acopere stelele.Daca vroiai sa fotografiezi luna ca obiectiv de distanta deja ai, trebuie sa treci la formatul B&W in RAW in camera si: VR pe On, VR Mode pe normal daca ai si alte optiuni,
zoom-ul la maxim ideal 300 daca ai :D , Servo pe Continuous Servo AF(AF-C), Focalizare intr-un singur punct AF,
ISO 200, Shutter Speed 1/250s, Aperture f/8.0, Active D-Lighting-Off, Picture Control in Monochrome -Sharpening la cit ti se pare OK -Contratul pe 0 -Brightness la 0 -Filter Effects pe Off Toning in B&W.
Lightroom recunoaste formatul NEF(RAW) de la Nikon, de ex. varianta 5.2 recunoaste. Daca vrei iti dau un link in pm.

Ok, mersi de sfaturi.
Lightroom 3 folosesc. Poza cu luna am facut cu obiectivul 55-200 chiar din mina, vezi attach.
Am pus si o harta de unde am tras. Doar in directia respectiva am avut cerul cit de cit intunecat... Ce bine ca am fost ieri noaptea ca acum ploua si nu se pare sa se opreasca in curind...
Fişiere ataşate
 harta.jpg
HARTA
 DSC_5385.jpg
LUNA...
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mar Aug 12, 2014 7:58 pm

petike779 Frumoase cadrele de pe pagina anterioara! Imi plac 3,4 si 5! Dar luna de pe pagina asta e din pacate foarte departe de ce se poate obtine chiar si cu un obiectiv slab.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde petike779 » Mar Aug 12, 2014 8:55 pm

DannyMC scrie:petike779 Frumoase cadrele de pe pagina anterioara! Imi plac 3,4 si 5! Dar luna de pe pagina asta e din pacate foarte departe de ce se poate obtine chiar si cu un obiectiv slab.

Se pare ca avem gusturi diferite... Si dupa cum stii gusturile nu se discuta...
Astept raspunsul cu o poza personala cu luna a la carte.... ca sa am ce sa invat...
Personal mi-a placut ce mi-a iesit cu lumina de la luna... si desigur mindria mea cu stelele cazatoare... :D
petike779
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 28, 2013 2:40 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DannyMC » Mar Aug 12, 2014 9:19 pm

Despre ce gusturi vorbim? Ca nu ti-am comentat deciziile artistice! :shock: Am presupus ca ai postat aici pentru ca vrei sa primesti si ceva sfaturi tehnice obiective. Dar cred m-am inselat si vrei sa primesti doar like-uri !
P.S. Ai impresia ca daca nu fac poze la luna nu stiu cum arata o fotografie buna? :? Nu-mi raspunde era doar o intrebare retorica!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Joi Aug 14, 2014 8:50 pm

Ce setari recomandati pt.fotografii de stele, Calea Lactee, intr-o zona linga Dunare care este mai/f.intunecata(padure fara nici o lumina arificiala din fata)?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

Re: Din nou despre stele...

Mesajde stoica.alex » Vin Aug 15, 2014 11:05 am

daca expui mai mult de 30 de secunde o sa-ti iasa stelele miscate, asa ca va trebui sa compensezi din ISO si diafragma, adica iso cat mai mare si diafragma cat mai deschisa (numar cat mai mic al f-ului)

uite aici un exemplu facut de mine la Balea Lac

 stele-001.jpg
17mm f/2.8 25s ISO 6400
Nikon D90 | Tamron 17-50mm f/2.8 | 35mm f/1.8 | SB-900
http://www.fotonik.ro
stoica.alex
 
Mesaje: 351
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:46 pm
Localitate: Brasov

Re: Din nou despre stele...

Mesajde DarkSkyChaser » Vin Aug 15, 2014 6:21 pm

stoica.alex scrie:daca expui mai mult de 30 de secunde o sa-ti iasa stelele miscate, asa ca va trebui sa compensezi din ISO si diafragma, adica iso cat mai mare si diafragma cat mai deschisa (numar cat mai mic al f-ului)

uite aici un exemplu facut de mine la Balea Lac

stele-001.jpg


In primul rind multumesc pentru sfaturile de acum dar si pentru cele din saptaminile trecute.
Sigur avem kit-uri diferite, eu sunt constrins de aparat D3100 dar mai mult de obiectivul disponibil acum Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR, asadar cel mai mic f posibil va fi f/3.5.
Ma gindeam sa folosesc: Expunere 30sec f/3.5 WB auto, ISO 1600 sau 3200 pentru ca ar trebui sa fie cam bezna unde ma voi afla, Active D LIght-Off. Pentru eliminare de noise pe cit posibil (pentru ca vrei nu vrei, cind vei fotografia cerul noaptea vei avea parte si de noise) sa folosesc optiunea de reducere Noise pe 60HZ din meniul aparatului sau ce sa fac?

De aici incolo am ceva nedumeriri: - sa folosesc Focus Mode in AF-C sau care din modurile de focalizare si Metering Center Weighted sau cum?

La Picture Control sa folosesc optiunea de Vivid pentru ca iti permite sa ajustezi Sharpening, Brigtness, Saturation?

Daca da, cam cum ar trebui setate -Sharpening, Contrast, Brightness, Saturation fiecare in parte?
Pe plus sau pe minus si cam cit?

Si nu in ultimul rind cum sa ma orientez, ce sa caut pe Google Maps in pentru a gasi in regiunea mea o pozitie buna de unde sa pot observa/sa pot gasi, fotografia Calea Lactee?
Mai bine zis care ar fi metoda mai usoara pentru un incepator sa se orienteze pe cer ca sa gaseasca/sa stie unde este pozitionata Calea Lactee?
Avatar utilizator
DarkSkyChaser
 
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Aug 02, 2014 3:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron