Acum este Joi Mar 28, 2024 12:53 pm

Articole Nikonisti.ro

Fotografia macro intrebare

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Fotografia macro intrebare

Mesajde armag3d0n2oo5 » Lun Aug 25, 2014 10:35 am

Buna ziua.
Care credeti ca este cea mai buna optiune de a face fotografii macro fara un obiectiv dedicat ? Unii spun ca tuburile de extensie sunt mai bune, altii spun ca inelul inversor este mai bun, dar in final tot nu stiu care este optiunea cea mai buna.
Mentionez ca am un Nikon AF Nikkor 50mm f/1.8D + un D90.

Multumesc anticipat.
O zi buna.
armag3d0n2oo5
 
Mesaje: 61
Membru din: Vin Iul 15, 2011 7:08 am

Re: Fotografia macro intrebare

Mesajde DannyMC » Lun Aug 25, 2014 12:21 pm

Obiectivul pe care il ai poate fi folosit in ambele variante. Diferentele vor fi in factorul de marire (vei obtine imagini la un raport de reproducere mai bun cu inelul inversor), si in usurinta de utilizare (inelele de extensie cu contacte de trasmitere a informatiilor de la obiectiv la aparat, iti vor pastra toate automatismele camerei, cum ar fi controlul asupra expunerii si al diafragmei automate).
In concluzie, daca nu ai mai facut macro pana acum, eu zic ca ti-ar fi mai simplu sa incepi cu niste inele de extensie,(pentru obiectivul de 50mm ti-ar trebui doar 50mm de extensie pentru a ajunge la un raport de reproducere de 1:1, iar cu un set complet 12,20,36, poti face diferite combinatii ).
Inelul inversor mi se pare destul de greu de folosit si vei avea nevoie aproape obligatoriu de lumina suplimentara.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori