Acum este Joi Mar 28, 2024 8:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Tutorial / carte pt fotografierea cu blitz

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Tutorial / carte pt fotografierea cu blitz

Mesajde highlight » Joi Sep 11, 2014 8:27 pm

Salut,

Va rog sa îmi recomandati o carte sau tutorial despre fotografierea cu blitz (folosire la interior, exterior, mai multe flash-uri, cum sa poziționezi flashurile pentru diverse efecte asupra subiectului, etc)

Am un D7100 si SB700 si fotografiez ca hobby, deci nu produse.
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Tutorial / carte pt fotografierea cu blitz

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 11, 2014 9:25 pm

highlight scrie:Salut,

Va rog sa îmi recomandati o carte sau tutorial despre fotografierea cu blitz (folosire la interior, exterior, mai multe flash-uri, cum sa poziționezi flashurile pentru diverse efecte asupra subiectului, etc)

Am un D7100 si SB700 si fotografiez ca hobby, deci nu produse.


Adam Duckworth: „The Flash Photography Field Guide”
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial / carte pt fotografierea cu blitz

Mesajde moaartea » Vin Sep 12, 2014 1:29 am

unul din siturile care poti gasi lucruri destul de interesante si tutoriale si how to despre flash este http://neilvn.com/tangents/

mai exact:
http://neilvn.com/tangents/flash-photography-techniques/
aici iti spune de la 0, ceea ce cred ca vrei tu.

de asemenea cartile lui sunt ff bune
Direction & Quality of Light: Your Key to Better Portrait Photography Anywhere Paperback
On-Camera Flash Techniques for Digital Wedding and Portrait Photography
Off-Camera Flash: Techniques for Digital Photographers
toate sunt scrise de Neil van Niekerk

prima carte cred ca e cea mai interesanta, nu e vorba despre flash dar cred ca e mult mai importanta. dupa ce intelegi lumina si intelegi ca flashul e doar o lanterna foarte foarteee puternica (care de fapt e doar o sursa de lumina) poti sa intelegi sa folosesti mult mai bine nu doar flashul dar orice sursa de lumina, fie ea o lanterna, o veioza, un geam (care daca strangi draperiile devine mai mult un striplight), o cladire care e luminata de soare pe post de o blenda uriasa, un om imbracat in negru(de ex cu un sacou negru) pe post de paravan(flag in engleza) pt a "forta" lumina sa vina de unde vrei tu si sa iti creeze umbre care dau volumul la orice obiect,persoana, etc etc etc.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Tutorial / carte pt fotografierea cu blitz

Mesajde highlight » Sâm Sep 13, 2014 6:44 am

Multumesc tuturor!
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron