Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:48 am

Articole Nikonisti.ro

fotografierea modelelor in miniatura

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

fotografierea modelelor in miniatura

Mesajde Mihai Ionescu » Vin Oct 23, 2009 11:01 pm

Imi permit sa apelez la cunostintele celor mai experimentati in ale fotografiei pentru cateva sfaturi privind acest tip de fotografie.
M-ar interesa in special ceva tehnici de fotografiere din unghi a unui model sau a unui grup de modele, astfel incat sa obtin un camp de profunzime suficient de mare (aproximativ 50 cm) pentru ca subiectul sa apara in fotografie clar dintr-un cap in altul, ocupand in acelasi timp cat mai mult din cadrul fotografiei.
Deasemenea ce fel de obiective s-ar potrivi cel mai bine acestui tip de fotografie.
Aparatul meu este un D5000 cu obiectivul din kit (18-55 VR) pe langa + un obiectiv 50mm f/1.8
Am atasat si un exemplu din cele cateva incercari pe care le-am realizat cu 50mm f/1.8 si urmatoarele setari (in caz ca nu apare exif-ul ): diaf f22, timp exp. 13s, iso200. Lumina este cea provenita de la doua becuri economice cu lumina calda iar balansul de alb realizat prin masurare.
Va multumesc
Imagine
Mihai Ionescu
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Oct 16, 2009 12:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: fotografierea modelelor in miniatura

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 23, 2009 11:29 pm

Mihai Ionescu scrie:M-ar interesa in special ceva tehnici de fotografiere din unghi a unui model sau a unui grup de modele, astfel incat sa obtin un camp de profunzime suficient de mare (aproximativ 50 cm) pentru ca subiectul sa apara in fotografie clar dintr-un cap in altul, ocupand in acelasi timp cat mai mult din cadrul fotografiei.

Solutia cea mai ieftina, la nivel de amator, este sa fotografiezi scena de la o distanta mai mare, prinzind in cadru semnificativ mai mult decit ai nevoie (pastrind subiectul in centru). Dupa aceea, faci un crop si retii doar ce te intereseaza. Sacrifici pixeli, dar prinzi tot ce te intereseaza in cimpul de profunzime al obiectivului.
Mihai Ionescu scrie:Deasemenea ce fel de obiective s-ar potrivi cel mai bine acestui tip de fotografie.

Obiectivele tilt & shift (descentrabile) sau cu "perspective control" in terminologia Nikon, dar asemenea obiective nefiind accesibile bugetului amatorului de rind, incearca sa te concentrezi pe tehnica crop-ului, folosind obiectivele pe care le ai deja.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: fotografierea modelelor in miniatura

Mesajde dadrian » Sâm Oct 24, 2009 3:13 pm

Si eu am ajuns pe acest forum tot de la trenulete...

Cred ca Dl. Dan Pop are dreptate, cu cit te apropii mai mult de subiect cu atit se pierd detaliile din partea indepartata a subiectului. Cropul este o solutie pentru a obtine fotografii corecte, dar, in opinia mea, se pierde mult din efectul artistic.

O alta solutie este sa fotografiezi subiectul perpendicular din lateral, dar atunci vei pierde partea frontala.
Cea mai buna poza a mea este mai jos, facuta tot cu un obiectv de 50 mm.

Imagine

De curind am achizitionat un obiectiv de 20 mm, dar nu am apucat sa-l incerc pe trenulete.

Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: fotografierea modelelor in miniatura

Mesajde sorinsava » Sâm Oct 24, 2009 4:43 pm

In primul rind cumpara-ti alte becuri, 4-500 watti. Daca vrei economice exista de ~450 watti pe la 100ron. Sau dai 15-20ron pe halogen. Stresezi senzorul la expuneri asa lungi si iti apare noise. Nu ai motive sa depasesti 1-2s.

50mm f/16 > dof 50cm > 1.4m
35mm f/16 > dof 50cm > 1m

Daca iti convine asa ceva e ok, altfel inveti sa faci focus stacking fara accesorii, adica rotind inelul de focus, si rezolvi problema definitiv si gratis. Varianta sa faci poze la 12mp ca sa faci crop la 3mp e mai rea decit sa iti cumperi un p&s cu dof infinit si sa faci direct la 12mp.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: fotografierea modelelor in miniatura

Mesajde Mihai Ionescu » Dum Oct 25, 2009 11:03 am

Multumesc tuturor pentru sfaturile date.
Cu siguranta voi tine cont de ele.

Toate cele bune
Mihai Ionescu
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Oct 16, 2009 12:37 pm
Localitate: Bucuresti

Re: fotografierea modelelor in miniatura

Mesajde liliandrei » Mar Oct 27, 2009 9:04 pm

de dragul subiectului... apar si eu cu un exemplu oarecare, doar ce experimentam zilele astea cu trenuletele tatalui meu, e o pasiune pentru el.

lumina: lampa de birou cu bec mat, nimic senzational, putere mica... lumina naturala nu prea, eram intr'o camera pe dupa-amiaza. fundalul machetei chiar obtura lumina de afara.

aparat d80 cu obiectiv 18-70 pe trepied, asezat la vreo... 30-50cm de subiect, cam asa... si cu setarile astea:
- ISO 100
- f8
- 50mm
- timp de expunere 1s

balans de alb auto dar retusat nitel in PS.

sigur, nu se vad chiar 2 laturi ale locomotivei

pana la urma daca stai langa o macheta de felul asta gasesti zeci de unghiuri amuzante. depinde ce urmaresti cu imaginea respectiva... poti face fotografie de produs (imaginea tre' sa fie clara si din unghiuri care sa arate cat mai mult din subiect si cat mai flatant teoretic) sau poti face studii de perspectiva pe macheta in care cauti unghiuri si ipostaze naturale, nu neaparat perfecte, ci doar "simularea realitatii" (deci poate simti nevoia de adancime de camp si alte efecte...)
Fişiere ataşate
test.jpg
liliandrei
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:01 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori