Acum este Joi Apr 18, 2024 9:46 pm

Articole Nikonisti.ro

viteza blitz extern

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

viteza blitz extern

Mesajde ioni » Dum Dec 07, 2014 2:23 pm

Salut, fiind la inceput in acest domeniu am nevoie de putin ajutor din partea fratilor mai mari in ale fotografiei, detin un Nikon 300s si un blitz extern sb 600, am observat ca atunci cand folosesc blitul extern viteza de declansare scade datorita blitului care inainte de a declansa clipeste de doua ori apoi declanseaza, am incercat mai multe combinatii de setari am citit manualul dar tot nu am reusit sa rezolv problema, nu stiu daca setarea care ar putea rezolva problema se afla in meniul aparatului sau in meniul blitzului de aceea am apelat la ajutorul vostru.
Multumiri, respecte.
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm

Re: viteza blitz extern

Mesajde moaartea » Dum Dec 07, 2014 4:12 pm

1. vezi sa nu ai setat ochii rosii, red eye reduction, ca atunci face 2-3 flashuri si dureaza muult timp pana declanseaza.

2. ce intelegi prin blitz extern? blitz care e pus pe patina aparatului sau blitul care e pus pe vreun stativ pe undeva

daca blitul e pus pe un stativ sau oricunde numa nuuu pe patina aparatului si tu il comanzi de la blitul aparatului si zici ca declanseaza incet, pune-l pe patina aparatului si vezi daca face la fel atunci e de la ce ziceam mai sus red eye reduction.


ca sa vezi daca red eye e off, asa trebuie sa arate Imagine

daca e asa atunci ai red eye activat Imagine
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: viteza blitz extern

Mesajde ioni » Dum Dec 07, 2014 8:15 pm

Multimiri, am urmat indicatiile tale si problema rezolvata.
Respecte
ioni
 
Mesaje: 91
Membru din: Vin Aug 13, 2010 4:23 pm


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori