Acum este Joi Apr 18, 2024 5:01 pm

Articole Nikonisti.ro

SETARI APARAT - HELP

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

SETARI APARAT - HELP

Mesajde radu600 » Mie Dec 10, 2014 8:33 am

Buna ziua,

Mi am cumparat un aparat dslr, nikon D5300, obiectiv 18-55.
Sunt incepator, folosind pe auto sau cele predefinite in aparat de gen sport, portret, snow, party...etc.
V as ruga daca are cinev rabdare si amabilitate sa imi spuna ce setari sa fac la aparat pentru a realiza poze pentru colectia mea de avioane care au cam 15-30 cm.
O sa va arat cateva poze cum am inteles ca se fac si o poza facuta profesional de o firma care vinde asa ceva.

Va multumesc foarte mult!
radu
Fişiere ataşate
 HA3518-4.jpg
poza firma producatoare
radu600
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 10, 2014 8:25 am

Re: SETARI APARAT - HELP

Mesajde gabyte00 » Mie Dec 10, 2014 9:05 am

Și e așa greu sa cauți cu mânuță ta pe Google ce înseamnă fotografia de produs sau vrei sa căutam noi pentru tine? Dacă mai ai nelămuriri după ce ai citit/văzut materiale pe net pune întrebări la obiect.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: SETARI APARAT - HELP

Mesajde radu600 » Joi Ian 15, 2015 1:17 pm

Buna ziua!

Am cam fost pus pe coji de nuca, destul de dura primirea in forum. Sa nu fie bine vazuti incepatorii? Eu mai sunt si pe un forum de machetisti inscris si noii membri sunt primiti foarte bine si ajutati. Totusi, poate o replica aspra nu trebuie sa caracterizeze o comunitate.

Vreau sa ajung sa imi fac poze la colectia mea de machete, dar am nevoie de cateva sfaturi:
1. am citit si indicat ar fi un obiectiv gen 50 mm sau 35 mm, dar care este o investitie. pot realiza si cu obiectivul 18-55 aceste poze cu profunzime si sa nu mai investesc in obiectivul cu focala fixa?

2. vreau sa imi construiesc un cort in care sa pozez aceste machete si voiam sa intreb daca pot inlocui panza cu plexiglas alb laptos sau sticla pe care sa pot lipi benzi cu iluminare led. difuzia luminii ar fi ok prin aceste materiale si nu panza?

Va multumesc si astept lamuririle voastre pentru a demara constructia.
radu600
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 10, 2014 8:25 am

Re: SETARI APARAT - HELP

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Ian 15, 2015 7:06 pm

radu600 scrie:Buna ziua!

Am cam fost pus pe coji de nuca, destul de dura primirea in forum. Sa nu fie bine vazuti incepatorii? Eu mai sunt si pe un forum de machetisti inscris si noii membri sunt primiti foarte bine si ajutati. Totusi, poate o replica aspra nu trebuie sa caracterizeze o comunitate.

Vreau sa ajung sa imi fac poze la colectia mea de machete, dar am nevoie de cateva sfaturi:
1. am citit si indicat ar fi un obiectiv gen 50 mm sau 35 mm, dar care este o investitie. pot realiza si cu obiectivul 18-55 aceste poze cu profunzime si sa nu mai investesc in obiectivul cu focala fixa?


Cum obiectivul tau are aceste focale (35mm si 50mm) nu e cazul sa cumperi un obiectiv suplimentar; pentru a avea o profunzime de camp mare, trebuie doar sa inchizi diafragma (f/8-f/11) pentru ca toata macheta sa fie focalizata.

radu600 scrie:2. vreau sa imi construiesc un cort in care sa pozez aceste machete si voiam sa intreb daca pot inlocui panza cu plexiglas alb laptos sau sticla pe care sa pot lipi benzi cu iluminare led. difuzia luminii ar fi ok prin aceste materiale si nu panza?

Va multumesc si astept lamuririle voastre pentru a demara constructia.


Un astfel de cub mi-am confectionat si eu, iar rezultatele sunt multumitoare, dar pentru obiecte de mici dimensiuni (sa zicem bijuterii); pentru dimensiuni mai mari (15-30cm si peste) benzile de leduri nu mai sunt asa de bune: le apar reflexiile pe subiecte/machete si nici puterea nu e suficienta. Poti sa folosesti benzile de leduri lipite DOAR de tavanul/plafonul cubului, iar pe laterale, difuzate de peretii de plexi, sa folosesti lumini continue (sau blitzuri) mai puternice.
In astfel de situatii (low buget) se merge in general pe incercari repetate, mai ales cu iluminarea (se adauga pe rind alte surse de iluminare). Exemplul tau e facut cu accesorii dedicate, dar cu putina indeminare te poti apropia de acele rezultate.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron