Acum este Joi Mar 28, 2024 7:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde mihaigerard » Joi Ian 01, 2015 5:41 pm

Salut,

As vrea sa aflu care este experienta voastra cu tehnica AF-ON de focus. Daca o folositi, ce beneficii va aduce, daca ati folosit-o si ati renuntat la ea, din ce cauza.
La momentul actual incerc sa o folosesc pe un D610 in combinatie cu setarea de AF-C pe aparat. N-am o rata de succes de 100%, asa ca nu stiu ce sa cred. Mai testez, mai incerc.

Vreau sa aflu si parerea celor care o folosesc poate de mai mult timp.
mihaigerard
 
Mesaje: 33
Membru din: Mie Ian 21, 2009 11:18 am

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde moaartea » Vin Ian 02, 2015 3:37 am

nici pe d4(s) nu o sa ai rata de succes de 100%...cand folosesti af-c inseamna ca subiectul se misca si vrei sa ai o rata de focus cat mai buna, mai buna decat pe af-s si atunci faci mai multe poze, unele o sa fie usor nefocalizate, altele o sa fie focalizate corect , la sfarsit iti alegi ce e mai bun. daca subeictul era static sau puteai sa prezici locul unde va fi in momentul declansarii foloseai af-s si era char 100% focalizat.

af-c e posibil sa il folosesti deoarece sunt multe cazuri cand af-s nu reuseste sa se focalizeze si nu te lasa sa declansezi pe cand af-c focalizeaza si chiar daca ai 70-80% clare(ca sa nu zic mai multe) tu poti sa compensezi prin faptul ca faci mai multe cadre si ai si poze clare atunci cand af-s nu ai fi reusit sa obtii nici o poza.

cat despre af-on sau af normal cred ca e vorba de sum te obisnuiesti, o sa gasesti argumente pro si contra, cred ca e ceva ce tine de preferintele fiecaruia.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde Valentin600 » Lun Mar 23, 2015 9:52 pm

Pana la urma, ne poate explica cineva avantajul real al folosirii focalizarii cu butonul AF ON ?
Valentin600
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iul 28, 2014 7:27 pm

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mar 24, 2015 12:12 am

Valentin600 scrie:Pana la urma, ne poate explica cineva avantajul real al folosirii focalizarii cu butonul AF ON ?


Cauta pe Youtube si o sa gasesti multe clipuri cu explicatii. Noi aici nu putem posta clipuri video, dar de utlizat eu o utilizez.
Pentru cine mai lasa si pe altii sa foloseasca aparatul e un pic complicat sa revii la setarile originale, dar orice invat are si dezvat ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde emil » Mar Mar 24, 2015 11:02 am

Dupa cum zicea si Bogdan, sunt multe tutoriale pe Youtube care explica cum trebuie folosit si care sunt avantajele/dezavantajele.

Cauta dupa "af-on" sau si mai bine dupa "back button focus".

Ca fapt divers, nu te astepta ca din prima sa folosesti corect modul acesta, va dura pana te obisnuiesti cu el, dar daca faci fotografie de sport/wildlife te va ajuta foarte mult.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde Valentin600 » Mar Mar 24, 2015 8:52 pm

Daca pe Youtube gasim totul, atunci care este rostul acestui forum ?
Valentin600
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iul 28, 2014 7:27 pm

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde DannyMC » Mar Mar 24, 2015 9:08 pm

Sa intrebi lucruri (mai subtile) care nu se pot afla pe YouTube sau Google! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 25, 2015 8:28 am

Valentin600 scrie:Daca pe Youtube gasim totul, atunci care este rostul acestui forum ?


... sa faca concurenta Facebook-ului pe teme fotografice; o socializare intr-un domeniu restrans ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde Valentin600 » Mie Mar 25, 2015 7:42 pm

Cred ca scopul acestui forum este sa ofere anumite explicatii celor care sunt incepatori in domeniul foto. Cei care fac trimitere la Youtube sau Google sunt cei care nu-si recunosc adevaratul statut, cei care au impresia falsa ca sunt atoatestiutori si nu se obosesc sa ofere cateva sfaturi din experienta proprie. Urmati exemplul d-nului Grozescu care, ca un adevarat profesionist, ofera neobosit explicatii celor care incerca sa invete ceva din minunata arta a fotografiei.
Valentin600
 
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iul 28, 2014 7:27 pm

Re: Tehnica AF-ON. Beneficiu real sau mit?

Mesajde DannyMC » Mie Mar 25, 2015 8:15 pm

Intr-adevar, forumul este locul unde incepatorii pot gasi raspunuri, dar raspunsuri pentru nelamuriri la care nu au reusit sa gaseasca raspunsul dupa ce au cautat prin forte proprii, nu un motor de cautare cu operatori umani!
Daca vrei iti pot gasi cel putin zece exemple de topicuri in care userii intreaba lucruri pe care le pot afla in cateva secunde cu ajutorul Google, cum ar fi: "Ce este RAW","De ce nu pot sa ma uit pe ecran cand fac poze cu D40/D60/D3000,etc"
Sau altele cu intrebari idioate pur si simplu: "Ce setari sa-i fac DSLR-ului meu ca sa faca poze misto", "Ce aparat sa-mi cumpar ca sa fac bani repede la nunti si botezuri" si asa mai departe!
P.S. Daca te uiti pe topicurile din urma vei vedea ca toti cei care au pus intrebari valabile au primit si un raspuns serios! Faptul ca sunt mai multe topicuri cu intrebari stupide decat topicuri serioase se datoreaza lipsei complete de moderare, in urma careia astfel de topicuri nici macar nu ar mai exista iar userii care le creeaza ar primi cate o pauza de gandire! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori